Rowenta ES6805RU – Cena: 8500 Kč

Na espresovač od Rowenty platí ono známé „malý, ale šikovný“. JedKlikněte pro zvětšení!ním z rozhodujících faktorů při koupi kávovaru bývá tlak pumpy – u tohoto stroje 15 barů. I přes menší rozměry je kapacita zásobníku na vodu dostatečná – 1,8 litru, což vystačí asi na 14 porcí. Zásobník je prakticky vyjímatelný a má dobře řešený ukazatel na množství vody. Oceňujeme přítomnost nerezové trysky na páru pro přípravu capuccina, která není u levnějších typů samozřejmostí. Přístroj je vybaven vlastním mlýnkem na kávu, proto se hodí pro využití zrnkové kávy. Plusem je regulace množství vody v šálku a výběr ze dvou intenzit „síly“ kávy. Zvláštností tohoto typu je Thermoblock s patentovanou spařovací jednotkou z nereze, který zvládne nejen dokonale vylouhovat kávu, ale také udržet teplotu vody v zásobníku na konstantních 92 stupních – přístroj je tedy vždy připraven k použití. Hodí se také funkce nahřívání šálků. Stručný návod je zabudovaný přímo v přístroji.

Plusy: Možnost volby, jak bude káva silná, patentovaná spařovací jednotka, přístroj po zapnutí stále v pohotovosti, integrovaný návod.

Minusy: Složitější čištění a odvápnění.

Siemens TK 52001 – Cena: 8650 Kč

Výrobek značky Siemens je základními parametry velice podobný vKlikněte pro zvětšení!ýrobku od Rowenty – tlak pumpy činí 15 barů a zásobník na vodou má shodnou kapacitu. I tento přístroj má trysku na páru a odnímatelný zásobník vody, naopak shodně chybí displej. Ovládání stroje je velice jednoduché, na přípravu chutného espresa stačí stisknutí jediného tlačítka. Navíc má přístroj revoluční typ spařování kávy, který jí zajistí nezaměnitelné aroma. Přístroj zvládne automatické čištění. Celkově je údržba snadná díky funkci single portion clearing, kdy je většina částí přístroje odnímatelná. Integrovaný tvrzený mlýnek z oceli nabízí možnost volby intenzity namletí kávy. Přístroj má také odkládací plochu na šálky i s předehříváním. Hodí se také odkapávací mřížka a kontejner pro dočasné odložení spařené kávy, který je odnímatelný a snadno omyvatelný. Praktická je možnost dokoupení ochrany před zavápněním, která není v ceně výrobku. Přístroj je možné nechat zapnutý v tzv. stand by režimu.

Plusy: Snadné ovládání, revoluční spařování kávy, automatické čistění, kvalitní mlýnek na kávu.

Minusy: Přístroj neprovádí automatické odvápnění.

Fagor CAT-40 – Cena: 8980 Kč

Přístroj značky Fagor nás zaujal svým profesionálním vzhledem aKlikněte pro zvětšení! stříbrným provedením. Tlak pumpy je o něco vyšší – 16 barů, což se také projevuje na kvalitě připravené kávy. Naopak zásobník na vodu je o něco menší – 1,5 litru. Na rozdíl od prvních dvou testovaných typů zvládne zpracovat jak zrnkovou, tak i mletou kávu, byť mlýnek má rovněž integrovaný. Mlýnek nabízí dokonce pět stupňů hrubosti namleté kávy. Součástí je zásobník na 250 gramů kávy. Při přípravě espresa máme možnost si volit množství kávy na šálek, a to v rozmezí 5 –
16 gramů. Hodí se také možnost přípravy dvou šálků kávy současně. Pára pro napěnění mléka má v tomto případě větší sílu než u prvních dvou testovaných přístrojů. Oceňujeme funkci automatického spuštění odvápnění v závislosti na tvrdosti používané vody. Naopak trochu nadbytečnou je funkce automatického vypnutí přístroje při nepoužívání.

Plusy: Vyšší tlak pumpy, přístroj funguje i na mletou kávu, možnost volby 5 stupňů hrubosti namleté kávy, automatické odvápnění.

Minusy: Vítěz testu – za vyšší cenu, která je ale jen v řádu stokorun, nabízí nejvíce funkcí.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.obchodni-dum.cz