Chladící vitríny dlouho patřily jen do profesionálních obchodů. Až nyní, s rozmachem obliby domácích vinoték, si je bez problémů můžeme pořídit i domů.

Rozdíl mezi chladící vitrínou a vinotékou spočívá v tom, že vinotéky jsou speciálně určeny přímo k uchování vína. Mívají proto nastavenou ideální teplotu, držáky láhví a mnohdy i částečné přítmí uvnitř přístroje. Chladící vitríny většinou nebývají tak hezké, ale je možné je využít pro víceúčelově.

Do domácností je možné koupit menší typy ve tvaru krychle, i vyšší typy podobné klasickým ledničkám. V současné době se podle našich informací zabývají produkcí chladících vitrín do domácnosti pouze dvě větší firmy - Beko a Gorenje. Otestovali jsme pro vás zástupce obou výrobců.

Beko WSA 14080 - 5 950 Kč

Beko WSA 14080 - 5 950 KčFirma Beko na náš trh distribuuje několik chladících vitrín, z nichž jsme pro test vybrali nejlacinějšího zástupce.

Vitrína je jednodvéřová o vnitřním objemu asi 130 litrů. Stranu otevírání dveří je možné dodatečně vyměnit. Spotřeba energie je asi 1,7 kWh za den, což činí za rok cca 620 kWh. Typ spadá bohužel do energetické třídy B. Praktické je automatické odmrazování chladícího prostoru. Je třeba počítat se střední hlučností 42 dB.

Přístroj má nastavitelné nožičky, zvládne stát i na koberci. Pro své menší rozměry (85 cm na výšku, 54 na šířku a 60 cm do hloubky) by se mohl stát i součástí kuchyňských a jiných nábytkových setů a stěn. Součástí jsou tři drátěné police, jejichž rozestupy lze ve vitríně libovolně měnit, lze také některé police vyjmout úplně. Součástí je také plastový držák na láhve.

Náš verdikt zní: Na pohled ničím nevýrazná vitrína, která bez problémů splní svůj účel. Energetická třída B a občas přece jen trochu slyšitelná hlučnost nás u tohoto typu trochu zklamala.

Plusy: Praktické menší rozměry, měnitelná poloha polic, držák na láhve.

Mínusy: Energetická třída B, o něco vyšší hlučnost než u druhého testovaného typu.

Gorenje RV 2906 - 10 760 Kč

Gorenje RV 2906 - 10 760 KčDruhá testovaná vitrína od firmy Gorenje patří k o něco větším typům, zejména co se týče výšky, která dosahuje 138 cm. Šířka a hloubka potom činí 60 cm. Tomu odpovídá i vyšší použitelný objem 184 litrů. Přístroj může naráz pojmout až sedm drátěných polic.

Některé typy vitrín od firmy Gorenje mají také v základním vybavení nosiče sklenic, což je nejen praktické, ale také hezké na pohled. Přístroj také sám zvládá odmrazování. Navíc je tu možnost ovládat vnitřní osvětlení.

Oceňujeme kvalitní dveře z tvrzeného skla a menší spotřebu u tohoto typu (cca 1,33 kWh za den, za rok tedy cca 486 kWh, což je již v poměru k druhému testovanému typu poměrně velký rozdíl). Tento typ také používá chladivo šetrnější pro životní prostředí. Přístroj umožňuje volbu teploty uvnitř typu v celkem sedmi stupních - teplota může klesnout i pod nulu. Je zde rovněž možnost navolit funkci stop, kdy přístroj nijak nechladí - takovou vitrínu je pak možno použít nejen na chlazení, ale také jako místo k uskladnění jiných potravin.

Také tento typ nabízí změnu směru otevírání dveří. Druhý testovaný typ spadá rovněž do energetické třídy B, je ale o něco méně hlučný vzhledem ke své větší konstrukci.

Plusy: Nižší spotřeba energie, možnost regulace teploty, držák sklenic. Velmi kvalitní konstrukční zpracování.

Mínusy: Energetická třída B, cena.

Text: Zuzana Veselá
Foto archiv výrobců