1. Severin BM 3985 – Cena: 900 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Nejlevnější domácí pekárnu pořídíte již od devíti stovek. Výběr programů je sice omezený, ale pro základní pečení postačí. Pekárna umožňuje vybrat si ze tří pečících programů (normální chléb, světlý chléb (veka) a celozrnný chléb). Nasypete potřebné suroviny a pak už vše udělá za vás. A pokud vám náhodou vypadne elektrický proud, nezoufejte. Pekárna si díky funkci »memory« pamatuje, v jaké fázi pečení skončila. Výhodou je samostatné víko s průzorem a samostatná forma na pečení s nepřilnavým povrchem a držákem ulehčující čištění.

Plusy: Cena pod tisíc korun, jednoduché ovládání.
Minusy: Nízký počet programů, například langoše musíte dělat s programem na světlý chléb.

2. TRION TR-7495 – Cena: 1250 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Pokud si připlatíte několik stovek, můžete mít pekárnu, která zvládne již dvanáct programů. Je také vybavena funkcí udržování tepla až jednu hodinu po dopečení, navíc zde najdete funkci odloženého startu (až o 13 hodin) a možnost nastavit stupeň propečení kůrky. Výhodou je i LCD displej s podsvícením a zvukový signál, který oznamuje ukončení programu.

Plusy: Rychlý a dva ultra rychlé programy.
Minusy: Hnětací hák jde po upečení těžko vyndat, a proto je třeba ho řádně namazat.

 

3. FIRST FA-5150 – Cena: 1350 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Pekárna firmy FIRST je ve svých funkcích velmi podobná předchozí pekárně. Rozdílem je zde užitečná funkce »péci«, která těsto upeče, aniž by předcházel proces hnětení a kynutí. Kolem LCD displeje je rozmístěno šest tlačítek, které mimo jiné slouží k nastavení velikosti bochníku a barvy kůrky. Start je možno odložit o 13 hodin, nastavování probíhá po deseti minutách. Zvukový signál informuje nejen o ukončení pečícího programu, ale u některých programů též signalizuje dobu, kdy je možno přidat ovoce, ořechy či další pochutiny.

Plusy: Funkce samostatného pečení, pípnutí pekárny vás upozorní na další krok v pečení.
Minusy: Menší obsah pekárny.

 

4. Gallet MAP 201 – Cena: 1350 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Pekárna, která se může pochlubit nejvyšším výkonem ze všech testovaných výrobků, je Gallet MAP 201. I když nepatří mezi ty úplně nejlevnější, oproti všem ostatním má ještě jednu nespornou výhodu: kromě devíti programů na pečení chleba, nabízí též jeden program na výrobu džemů. Další vlastností, kterou nenajdete úplně u všech pekáren, je program pro přípravu bezlepkového chleba. Pekárna je vhodná zejména na přípravu kynutých těst, neboť přihřívá po každém hnětení, naopak na zpracování těst např. na vánoční cukroví se tak úplně nehodí.

Plusy: Program na přípravu bezlepkového chleba a džemů.
Mínusy: Hnětací háky dosahují až na samé dno, a tak mohou časem poškrábat povrch.

Text: Dana Truksová
Foto: archiv firem, profimedia.cz