Mora ES 3427.1E10 – Cena: 5490 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Tento sporák od předního českého producenta této skupiny kuchyňských spotřebičů firmy Mora, patří skutečně mezi ty nejzákladnější. Na první pohled to ale nepoznáte – bílé provedení i řazení knoflíků je i v tomto případě stejné, jako u většiny sporáků od Mory. Jeho nevýhodou je, že se řadí do energetické třídy B, což není úplně ideální. Tento typ má na výšku 85 cm, na šířku 50 cm a hluboký je 60 cm. Na povrchu jsou klasicky umístěny čtyři litinové ploténky, z nichž jedna je rychlovarná. Trouba je vybavená na klasický, neboli statický, ohřev s termostatem v rozmezí od 50 do 250 stupňů. Disponuje vnitřním osvětlením, a v momentě, kdy je zevnitř natolik rozžhavená, že by to vás mohla popálit, upozorní vás na to kontrolkou na skle. Deska je smaltovaná vařidlová, vysoce kvalitní. Má odkládací prostor a k přístroji je dodáván rošt. Poklop ovšem chybí. Příkon tohoto typu činí 7,4 kW.

Plusy: Zavedený výrobce, bezproblémový chod, možnost prodloužení záruky až na 10 let.

Minusy: Větší spotřeba, jen základní funkce trouby.

Zanussi ZCE 650MW1 – Cena: 4990 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Sporák od firmy Zanussi, která je uznávanou kapacitou v oboru, je dokonce ještě levnější než první testovaný sporák. Energetická třída je i v tomto případě třídy B. Rozměry sporáku jsou stejné, i příkon je shodný. Provedení je opět v klasické bílé barvě, bez příklopu. Plotny jsou klasické litinové, celkem čtyři o různém průměru i výkonu, trouba funguje na bázi ohřevu s horkým vzduchem, což obecně platí za lepší variantu. Gril je bohužel bez otočného rožně. Unikátní je technologie skleněných dveří trouby, které jsou zaskleny třemi vrstvami tak, aby žár pronikl ven jen minimálně. Trouba má celkem pět funkcí – spodní a dolní ohřev, gril, samostatný horký vzduch, světlo, samostatný spodní ohřev. I tady najdeme praktickou zásuvku pro příslušenství ve spodní části přístroje. Sporák je standardně dodáván s jedním pečícím roštem a jedním plechem.

Plusy: Nízká cena, multifunkčnost trouby a funkce horkovzdušného chodu.

Minusy: Kromě spotřeby (třída B) je v této cenové kategorii bezkonkurenční.

Gorenje E136 W – Cena: 5190 Kč

Klikněte pro větší obrázek!I přes klasické bílé provedení vybočuje design výrobku od firmy Gorenje z běžné řady sporáků – je řešen poměrně zajímavým způsobem, i když opět bez příklopu. Celkový příkon tohoto typu je 7 kW, energetická třída B. Rozměry jsou stejné jako u předchozích dvou typů, přičemž užitný objem trouby činí 57 litrů. Trouba je jako u prvního typu vybavená pouze na klasický ohřev. Plotny jsou opět celkem čtyři, přičemž jedna je rychlovarná. Sporáky od firmy Gorenje jsou známy nejen netradičním vzhledem, ale i funkcemi, které nikde jinde nenajdete – jako je funkce Prolisy nebo Aqua Clean nebo použití tzv. Eco emailu na povrch spotřebiče. Trouba je opět osvětlená. Výrobce ke sporáku přidává jeden rošt a jeden měkký smaltovaný plech.

Plusy: Neokoukaný vzhled, nové funkce, kvalita.

Minusy: Trouba jen pro klasické pečení.

Text: Zuzana Veselá

Foto: ObchodniDum.cz; Profimedia.cz