Klikněte pro větší obrázek! IDA (Avair MicroComputer) – Cena: 2400 Kč (http://www.hshop.cz/)

Elektrický tlakový hrnec je naprostou novinkou na našem trhu. Svým jednoduchým ovládáním by měl postupně vytlačit klasický papiňák. U tohoto typu najdeme 5 programů na vaření a jeden na ohřívání, samozřejmostí je funkce nastavení doby přípravy pokrmu. Když je vše uvařené, zazní zvukový signál a jídlo se dál plynule přihřívá. Dokáže připravit přílohy (rýži, čočku, brambory ) a samozřejmě všechny ostatní klasické pokrmy (guláš, ptáčky atd.). Hrnec lze použít i bez víka, a pak v něm můžete smažit hranolky, řízek nebo sýr jako ve fritéze. Tento typ se skládá z vnitřní vyjímatelné nádoby z teflonu a vnější nádoby, která tvoří izolovaný kryt hrnce. Vaří o polovinu rychleji než papiňák a je velmi bezpečný, protože si sám reguluje tlak a vypouštění par, má tepelnou pojistku a víko je rovněž zabezpečeno proti otevírání během doby, kdy je hrnec pod tlakem. Má objem 5 litrů.

Plusy:
Kvalita zpracování, šest možností volby režimu, bezpečnost.
Minusy: Výrobek splňuje všechna kriteria v této cenové kategorii.

Klikněte pro větší obrázek!Basmati king RC 18 – Cena: 5000 Kč (http://www.maxidarky.cz/)

Objem u tohoto hrnce činí 6,8 litrů, design je modernější a kompaktnější. Vnitřní nádoba je v tomto případě vyrobena z kvalitnějšího titanového povrchu a vnější povrch je rovněž vysoce kvalitní - ocelový. Opět tu nechybí časovač (na 90 minut) a funkce ohřevu. Tento typ zvládne připravit všechny druhy jídel, k tomu se specializuje na přípravu a napařování všech druhů rýže. Jeho velkou výhodou je skleněná poklice opatřená nerezovým okrajem, která umožňuje dohled nad pokrmem. Veškeré vybavení a příslušenství hrnce je také možno bez problémů omývat v myčce, i když je oproti klasickému papiňáku po použití podstatně méně zašpiněno.

Plusy:
Pěkný design, kvalita materiálů, funkce navíc.
Minusy: Ve srovnání s ostatními výrobky poměrně vysoká cena.

Klikněte pro větší obrázek!Amboss TH 5060 – Cena: 2000 Kč (http://www.skveleelektro.cz/)

Nejlevnější z testovaných výrobků byl přístroj od firmy Amboss. Ten na první pohled zaujme vzhledem – především kombinací kovu a nevšední tmavě modré. Hrnec se ovládá dotykem na panelu umístěném na přední straně. Vedle klasických funkcí je tu i program pro dušení. Samozřejmá je možnost nastavení doby vaření, přičemž maximum tvoří osmihodinový chod. Při výpadku proudu si přístroj pamatuje naprogramovaný režim a po zapnutí na něj sám naváže. Bezpečnostní funkce jako automatická regulace tlaku či pojistka proti přehřátí nechybějí. Tento přístroj má objem 6 litrů.

Plusy:
Nízká cena, dobrá funkčnost.
Minusy: Ve srovnání s ostatními jsou použité materiály méně kvalitní.

Text: Zuzana Veselá
Foto: Profimedia.cz, archiv výrobců