Moulinex AM400132 XXL – Cena: 2390 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Výrobek firmy Moulinex je jednou z největších fritéz pro domácnost, které jsou na našem trhu k dostání. Naráz dokáže připravit až 2 kilogramy hranolek! Na první pohled zaujme zajímavý design, který dělá i z takto velké fritézy kompaktní a skladný typ díky kompozici na výšku. Barevné provedení je také hezké, jde o kombinaci bílé barvy s šedými a bledě modrými doplňky. Příkon činí 2100 W. Spouštět koš do oleje je možné pouze s otevřeným víkem. Připravovaný pokrm můžeme během přípravy bezpečně sledovat skrz skleněné okénko. Nádoba je vyrobena z velice kvalitního materiálu s nepřilnavým povrchem. Zároveň je spolu s víkem a filtrem odnímatelná a lehce umývatelná v myčce, což usnadňuje péči o přístroj. Filtr obsahuje aktivní uhlík, což zvyšuje jeho efektivitu. Vydrží nám až 80 použití. Oceníme také nastavitelný termostat, díky němuž můžeme regulovat teplotu a tak i rychlost přípravy pokrmu. Plusem je i kontrolní světlo chodu.

Plusy: Příjemný vzhled, kompaktní provedení, kvalitní zpracování, zavedený výrobce.

Mínusy: Vyšší cena – ta ale odpovídá kvalitě výrobku.

Fagor F-603 – Cena: 1749 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Tento typ rovněž představuje velice atraktivní variantu, vhodnou do všech moderních kuchyní. Provedení je v kombinace nevšedního odstínu tmavě modré a stříbrné barvy. Příkon přístroje činí 2000 W. Spouštět koš lze i v tomto případě jen s otevřeným víkem. Vypouštění oleje je stejně pohodlné jako v prvém případě, prostřednictvím odnímatelné nádoby. Tento typ je na rozdíl od fritézy od Moulinexu plně rozebíratelný – zvlášť tak můžeme omýt jak nádobu, víko a filtr, tak i rukojeť a koš přístroje. I tento typ umožňuje dohled nad přípravou pokrmu pomocí skleněného okénka. Nádoba je vyrobena ze smaltu a minimálně do ní musíme nalít 2,5 litru oleje. Automatické otvírání víka se ukázalo jako šikovná funkce. Tento typ má nastavitelný termostat v rozmezí od 160 do 190 stupňů, nastavenou teplotu ukazuje kontrolka. Zároveň je tu také digitální časovač, díky němuž nemusíme nad fritézou po dobu celé přípravy stát. Plusem je též funkce rozmrazování a naviják přívodního kabelu. Stěny během fritování zůstávají chladné, a nejsou tak rizikem pro vás ani pro vaše děti.

Plusy: Atraktivní design, nastavitelný termostat, digitální časovač, plně rozebíratelný.

Mínusy: Možné horší dílenské zpracování.

ETA 1171 90000 FRITIN nerez – Cena: 1099 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Výrobek zavedené značky ETA sice představuje finančně nejméně nákladnou variantu, zároveň ale má několik nevýhod. Vzhled přístroje, tedy celokovové provedení s černými prvky, není nic moc, jakoby přístroj patřil spíše do závodní kuchyně než do domácnosti. Další nevýhodou je pak absence jakéhokoli průzoru – nahlédnout na připravovaný pokrm lze pouze po odklopení víka. Příkon činí rovněž 2000 W. Nádoba je vyjímatelná, vyrobená ze smaltu. Nádoba, víko, rukojeť a koš tvoří vyjímatelné a lehce v myčce omyvatelné části. Topná spirála i plášť jsou vyrobeny z nereze, a garantují tak delší životnost. Fritovací koš je také nerezový a má tvar protáhlého obdélníku, což umožňuje snazší rozvrstvení připravovaného pokrmu. Na druhou stranu činí celý spotřebič méně skladným. Teplotu oleje lze v tomto případě regulovat v nejširší škále od 20 do 190 stupňů.

Plusy: Nejširší škála regulace teploty, kvalitní provedení, zavedený výrobce.

Mínusy: Nepříliš atraktivní vzhled, absence průhledu na vrchu fritézy.

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.profimedia.cz; www.obchodni-dum.cz