Eta 0431 9000 VIGO – Cena: 950 Kč 

Jedná se o jeden z nejlevnějších značkových stojatých podlahových vysavačů na našem trhu. Nižší pořizovací cena se v žádném případě neprojevuje navenek – přístroj se jeví jako dobře propracovaný jak dílensky, tak i po designové stránce. Nižší cena se ale projevuje na nižším příkonu (500 W) a zejména potom na sacím výkonu 90 W. Výkon navíc bohužel není možné regulovat. Pro běžný úklid ale přesto typ postačí. Hlučnost je v tomto případě 80 dB – mohla být nižší, ale i tak není lux o nic víc slyšitelný než srovnatelné vysavače.

 

Dosah luxu je 11 metrů, to rozhodně postačí i na větší haly s podlahou (cca 80 m2). Součástí luxu je také hubice na štěrbiny a polštáře. Nádoba na nečistoty je praktická, hygienicky ji lze vysypat bez styku s odpadem a pojme až litr nečistot. Přístroj nemá Hepa filtr, přesto ale výrobce proklamuje kvalitní filtraci odpadu – tento fakt je ale běžnými prostředky jen obtížně prověřitelný. Na typu ale oceňujeme kvalitně provedená měkká kolečka, která se na tvrdém podlahovém povrchu opravdu lehce pohybují bez minimální námahy.

 

Plusy: Nejlevnější testovaný typ, dobré propracování.

 

Minusy: Nejnižší sací výkon.

 

Hyundai VC 010 S – Cena: 1500 Kč 

Díky výraznému červeno-šedému provedení ozvláštní tento ruční vysavač každý prostor. Má vyšší příkon – 1000 W, jeho sací výkon je o dost větší než u prvního testovaného vysavače. Škoda jen, že v zájmu elegantního a lehkého provedení, má přístroj zásobník na odpad „jen“ půl litru. Má také o něco menší dosah – 6 metrů. Pro některé větší kuchyně nebo haly by to mohl být už problém. Regulovat intenzitu nelze ani u tohoto typu, hlučnost je ale subjektivně o něco nižší. Typ je ale vybaven praktickým vzduchovým turbokartáčem. Líbí se nám také, že přístroj funguje jak jako ruční vysavač, tak i jako klasický stojatý typ s dlouhou násadou. 2 v 1! Mezi příslušenství rovněž patří štěrbinová hubice. Tento typ je vybaven filtrem se dvěma vrstvami, který by měl být v přístroji na trvalo bez nutnosti měnění.

 

Plusy: Možnost použití zároveň jako ruční, i jako klasický stojatý vysavač na podlahy.

 

Minusy: Nádoba na prach a dosah luxu by mohly být větší.

 

Gallet Marseille ASP9560 – Cena: 2000 Kč 

Nejdražší testovaný typ má příjemnou modrou barvu ideální do kuchyní a velký příkon 1600 W spojený s vyšším sacím výkonem. Možnost regulace výkonu ale postrádá i tento typ. Hlučnost je stejná jako u druhého testovaného typu. Řešení prachové nádobky se nám u tohoto typu líbí nejvíce – nádobka je průhledná, dobře kontrolovatelná a navíc má největší objem – 3 litry. Navíc jako jediný testovaný typ disponuje omyvatelným Hepa filtrem, což je velké plus. Dosah činí 9 metrů, což je akorát. Také tento typ je opatřen vzduchovým turbokartáčem. Příslušenství tvoří štěrbinová a kartáčová hubice. Hadice je flexibilní, dobře provedená. Líbí se nám také sklopná rukojeť, díky které přístroj v pohotovostním stavu zabírá méně místa.

 

Plusy: Hepa filtr, praktická nádobka na odpad, dobré propracování.

 

Minusy: Nejvyšší cena, za kterou ale dostanete dobrý vysavač, možnost regulace intenzity vysávání.

 

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz; elektromainzer.eu, www.isifa.comAutor: Zuzana Veselá | Fotografie: obchodni-dum.cz; elektromainzer.eu, www.isifa.com