Gallet ASP 807R – Cena: 1081 Kč 

První testovaný vysavač nás zaujal svým praktickým provedením. Líbila se nám jak červeno-stříbrná decentní barva, tak použité materiály.

Nejvíce ale průhledná nádobka na vysáté smetí, která umožňuje snadno pozorovat, jak se zásobník plní a včas jej vyprázdnit. Nádoba má navíc ideální kapacitu – kolem 1,8 litru. Není tedy třeba ji vyprazdňovat tak často jako menší nádoby.

Tento typ má také i přes nižší cenu poměrně vysoký příkon – 2000 W. Nerezové teleskopické trubky jsou klasicky provedené a nelze jim nic vytknout. Při testu se nám také líbila nenáročnost tohoto typu na údržbu – celý vysavač jde jednoduše omývat.

Přívodní kabel má dosah do 7 metrů, samozřejmostí je funkce automatického navinutí. Tato délka se nám v testu osvědčila jako dostatečná. K přístroji je možné dokoupit jako příslušenství nové Hepa filtry, které výrobci většinou doporučují vyměňovat asi po roce, roce a půl používání přístroje.

Hlučnost je lehce pod 80 dB. Celkově se nám tento typ, s ohledem na příznivou cenu, jeví jako poměrně dobrá volba.

Plusy: Velice levný, přitom poměrně kvalitní typ. Pěkné provedení, vysoký příkon.

Minusy: Typ je, jak napovídá cena, obyčejnější. Výrazné nedostatky jsme ale nezaznamenali.

Fagor VCE-506 – Cena: 2616 Kč

Druhý testovaný typ nebyl tak levný jako první vysavač. Za rozdíl v ceně může i známější značka. Typ má příjemné provedení v kombinaci černé, stříbrné a tmavší zelené, které se hodí do většiny interiérů.

U tohoto typu je hlučnost vyšší, cca 83 dB. Dosah přívodního kabelu je shodný s prvním testovaným vysavačem. Obsah nádoby na prach má tento typ ještě větší – 2,3 litru. Přístroj sám signalizuje, kdy je třeba nádobu vyprázdnit. Příkon je také 2000 W, sací výkon je udáván kolem 440 W.

V tomto směru jsme žádný rozdíl oproti prvnímu levnějšímu testovanému typu nezaznamenali. Tento typ disponuje speciální technologií Cyclone Plus, která dokáže rozdělit nečistoty v přístroji na hrubé a jemné, a tím docílit dokonalého vyčištění.

Oceňujeme také 6stupňovou filtraci za pomoci výkonného Hepa filtru. Tento typ by měl tedy po sobě teoreticky zanechávat méně prachu a měl by být vhodnější pro alergiky. I tento typ má kvalitně provedené nerezové výsuvné trubky.

Plusy: Největší nádoba na prach, systém Cyclone Plus, kvalitní filtrace.

Minusy: Poměrně vysoká hlučnost.

Hyundai VC 002 – Cena: 993 Kč

Poslední testovaný typ patří mezi nejlevnější podlahové vysavače vůbec. Obyčejnější provedení je sice trochu znát, nejde ale o nic rušivého. Líbí se nám, že i zde je umožněn průhled do nádoby a kontrola naplnění prachem.

Obsah prachového sáčku není u tohoto vysavače bohužel příliš velký – pouhý 1 litr. Dosah přívodního kabelu je kolem 5 metrů. Navinutí je i zde automatické. Celý přístroj se rovněž udržuje snadno, je dobře omyvatelný.Hlučnost je 82 dB.

Typ má hned dva Hepa filtry – hlavní a výstupní, disponuje i poměrně kvalitními nerezovými teleskopickými trubicemi. V porovnání například s prvním testovaným luxem od Galletu je tento přeci jen daleko obyčejnější a doporučujeme o trochu připlatit.

Plusy: Dva Hepafiltry.

Minusy: Nejmenší dosah kabelu a celkově levné provedení odpovídající ceně.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz