Klikněte pro větší obrázek! Tefal Elea ZE4001 – Cena: 1500 Kč
První z testovaných výrobků nás na první pohled zaujal velmi líbivým designem, i když kombinaci hnědo-béžové barvy nemusejí v kuchyni všichni vítat. Co ale rozhodně přístroji v porovnání s ostatními upřít nelze, je jeho kompaktnost. Při takto nízké ceně je rovněž s podivem, že dokáže vyvinout rychlost až 12 000 otáček za minutu, a to ve dvou rychlostních stupních. Kapacita zásobníku na zbytky je však v tomto případě pouhých 0,7 litru. Hubička s výpustí je posuvná, takže se nemusíte bát, že se pod ni nevejdou vyšší nádoby. Jako velké plus hodnotíme přítomnost nerezového filtru, není totiž u levnějších výrobků samozřejmostí. Filtr je navíc opatřen i kartáčkem na čištění. Bezpečnostní boční uzávěry, kterými tento spotřebič disponuje, jsou rovněž velmi důležité, vzhledem k velkému tlaku, který při chodu přístroje vzniká. Tefal Elea byl praktický i při mytí – myjí se pouze čtyři části a všechny je možné svěřit myčce.

Plusy: Praktičnost, elegantní vzhled, po použití se lehce čistí i skladuje (kabel se snadno uchytí pod přístrojem).
Minusy: Hubicí o menším průměru neprojdou větší kusy ovoce, ne všem musí vyhovovat výrazný design přístroje.

Klikněte pro větší obrázek!Philips HR 1851 – Cena: 1800 Kč
Druhý výrobek se v nabízených funkcích lišil minimálně. Umožňuje rovněž zpracování ovoce či zeleniny ve dvou stupních, v závislosti na tvrdosti plodu. První stupeň pracuje při výkonu 1 až 10 600 otáček za minutu, druhý v rozmezí 2 až 12 000 otáček za minutu. Výhoda tohoto přístroje spočívá v odnímatelném zásobníku na dřeň (objem 1 litr), který umožňuje přípravu většího množství nápoje najednou. To však zároveň činí spotřebič poněkud mohutnějším a méně skladným. Stejně tak nádoba pro stáčení je zde o něco větší (800 ml) a je opatřena oddělovačem pěny pro dosažení opravdu čistého nápoje. Horní díl spotřebiče je vyroben z průhledného plastu a umožňuje tak lepší dohled nad průběhem odšťavňování. Plnící trubice je o něco širší než u výrobku Tefal Elea, a tudíž jí projdou i větší plody. I tento přístroj disponuje praktickým sítkem z nerezu, které snadno po použití omyjeme v myčce, stejně jako všechny ostatní odnímatelné části.

Plusy: Líbivý design s průhledným horním dílem, praktičnost, stabilita, bytelnost.
Minusy: Přístroj zabírá oproti ostatním výrobkům spadajícím do této kategorie o něco více místa.

Klikněte pro větší obrázek!Bosch MES 1030 – Cena: 2300 Kč
Třetí testovaný výrobek zaujal kombinací bílé a jemně transparentní zelené. Zabere poněkud více prostoru, tím spíše překvapí poměrně nízkou váhou (2,68 kg). Samozřejmostí je přítomnost velké nádoby na vylisovanou masu a nádoby na šťávu, opět s oddělovačem vzniklé pěny. Zajímavostí tohoto přístroje je dvojitý filtr, díky němuž dochází k opravdu dokonalému oddělení šťávy od původní masy. Druhý plnící otvor, určený k odšťavňování tyčovitých plodů, je rovněž praktickým pomocníkem. Horní část, kde je umístěno ochranné víko, které ale zároveň slouží i jako plnící trychtýř, je řešena poněkud nešťastně. Celkově je výrobek firmy Bosch velmi výkonným a přitom stabilním a bytelným pomocníkem, a řadí se tak mezi špičku ve své kategorii.

Plusy: Dvojitý filtr pro větší efektivitu, druhý vstup pro tyčovité plody.
Minusy: Rozměrnost, poněkud nevhodné řešení horního dílu výrobku.

Klikněte pro větší obrázek!Moulinex JU 500889 – Cena: 2350 Kč

Na rozdíl od předchozích dvou typů je Moulinex na první pohled velmi skladný díky své konstrukci stavěné spíše do výšky. Rovněž vzhled zaujme každého, kdo nemá rád uniformně bílé kuchyňské spotřebiče – kombinace průhledného plastu s matným kovovým designem je působivá. Trochu zklamáním je nemožnost regulace rychlosti chodu – k dispozici je rychlost pouze jedna - o 12 000 otáčkách za minutu. Nerezový filtr s kartáčkem a bezpečnostní uzávěry ale nechybí. Tento výrobek disponuje i zabezpečovacím kovovým držadlem, umožňujícím snazší manipulaci s celým přístrojem. Výhodou je velká plnící trubice s patentovanou redukcí pro plody drobnější. Zásobník na dřeň je v tomto případě třílitrový, což je konečně objem ideální. Přidáme-li dobré jméno firmy Moulinex, patří tento typ také k těm více atraktivním.

Plusy: Velká plnící trubice s redukcí pro drobnější plody, dostatečně objemný zásobník
na dřeň, atraktivní vzhled.
Minusy: Nelze regulovat rychlost chodu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: archiv výrobců , profimedia.cz