Zanussi ZRG 316 CW – Cena: 4490 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Chladnička od firmy Zanussi je zařazena do energetické třídy A, přičemž spotřeba energie činí za den slušných 0,422 kWh. Chladnička má poměrně tichý chod (výrobce jej odhaduje na 38dB). Rozměry tohoto konkrétního typu činí 85 cm na výšku, 55 cm na šířku a hloubka je 61,2 cm. Čistý objem chladničky je při těchto rozměrech 152 litrů, čímž se řadí mezi podstavné ledničky s větším objemem. Provedení je pouze čistě bílé, vnitřek však má velmi přehledné a praktické členění. Ve dvířkách najdete speciální prostor pro uskladnění vajíček, další patro na drobnější potraviny a samostatné úchyty pro čtyři láhve s nápoji. Vnitřek ledničky je rozdělen na čtyři patra, která od sebe oddělují tři skleněné zarážky. Ve spodním, o něco vyšším patře, najdeme dva samostatné plastové šuplíky, které jsou vhodné zejména na úschovu zeleniny a dalších potravin větších rozměrů. Na trhu je k dostání i o několik set dražší typ s mrazákem.

Plusy: Velký objem, tichý chod, kvalitní zpracování, dobrá cena.

Minusy: „Levný“ vzhled.

 

Amica UKS 16101 – Cena: 7899 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Méně známá, ale stále oblíbenější značka Amica, nabízí podstavnou chladničku s mrazákem. Tento typ má skoro dvojnásobnou cenu než první testovaný, za kterou nám nabízí mimo mrazáku i několik dalších funkcí navíc. Energetická třída tohoto typu se řadí do kategorie A+. Spotřeba denně činí 0,48 kWh. Má funkci automatického odmrazování a bezpečnostního dovření dvířek. Najdete tu praktické masivní panty, které umožňují montáž dvířek kuchyňské linky na dveře chladničky. Hlučnost je stejná jako v předchozím případě – 38 dB znamená takřka neslyšný chod. Na výšku má tento typ 81,8 – 86,8 cm, na šířku 59,8 cm a hluboký je 54,8 cm. Při těchto rozměrech má objem asi 120 litrů. Teplotu udrží při výpadku proudu až 11 hodin, takže se o své potraviny nemusíte bát! Ve dveřích máme dvě přihrádky, vnitřek je vybaven jednou policí z bezpečnostního skla a jednou přihrádkou na ovoce a zeleninu.

Plusy: Tichý chod, kvalita zpracování, možnost zabudování do kuchyňské linky.

Minusy: Méně známá značka, vyšší spotřeba. Zabudovaný mrazák je plusem i minusem chladničky – umožňuje mrazení potravin, ale zabírá místo v chladicí části.

 

Gorenje RIU 6154 W – Cena: 8999 Kč

Klikněte pro větší obrázek!Podstavná lednička, kterou distribuuje firma Gorenje, představuje finančně nejnáročnější variantu z našeho testu. Za to nám může lednička nabídnou funkci automatického odmrazování, mechanické ovládání teploty, výškově nastavitelné nohy, možnost výměny směru otvírání dveří a mnohé další. Z testovaných ledniček je tento typ nejúspornější – denně spotřebuje na svůj chod kolem 0,38 KWh. Typ se řadí do energetické třídy A. Rozměry činí 82 cm na výšku, 60 cm na šířku a 55 cm do hloubky. Při těchto rozměrech činí objem ledničky asi 143 litrů. Nevýhodou může být o 10 dB hlučnější chod než u předchozích testovaných – jedná se ale stále o nepatrné hodnoty. Uspořádání uvnitř chladničky je velmi přehledné – ve dveřích najdete mimo dvou poliček i misku na máslo a zeleninu a vložku pro šest vajíček. Uvnitř ledničky pak jsou dvě skleněné police a jedna poloviční.

Plusy: Praktické vnitřní uspořádání, funkce navíc.

Minusy: Vyšší cena, o trochu hlučnější chod, průměrný design.

 

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.portalprozivot.cz; www.gas.cz; www.profimedia.cz