AEG-Electrolux Competence 47135IP-MN – Cena: 13 900 Kč

První testovaný sporák pochází z nově spojené dílny firem AEG a Electrolux. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena v poměru k ostatním testovaným sporákům. Praktické je provedení v nerezu, které se velmi hodí do moderních kuchyní.

Spotřeba energie je 0,91 kWh, což více méně odpovídá všem moderním srovnatelným přístrojům. Varná deska je celoindukční ve třech varných zónách různých velikostí. Přístroj má digitální displej, ovládání ale zůstává mechanické, pomocí jednoduchých otočných knoflíků.

Elektrická trouba má celkem 8 programů, včetně funkce grilu a horkovzduchu. Její vnitřní objem je celkem 52 litrů. Velice oceníte systém snadného čištění – interiér trouby je vybaven hladkým katalytickým smaltovaným povrchem, který vyžaduje pouze minimální občasnou údržbu.

Praktický je také teleskopický výsuv plechů a tvrzené dvojité sklo. Součástí balení je pečící plech, plech na zachytávání mastnoty a rošt.

Plusy: Nízká pořizovací cena, praktický výsuv plechů, největší počet funkcí u trouby, snadné čištění.

Minusy: Typ patří mezi obyčejnější v této kategorii, což je vidět například na spotřebě, není ale rozhodně špatný.

Electrolux EKD 603502 X – Cena: 15 500 Kč 

Druhý testovaný model je rovněž vyroben v nerezu, který je praktický, a přitom příjemný na pohled. Oceňujeme o poznání nižší spotřebu energie oproti prvnímu testovanému sporáku – tento má při zapnutém ventilátoru spotřebu pouhých 0,79 kWh, bez ventilátoru potom průměrných 0,89 kWh.

Spotřebič kombinuje knoflíkové ovládání s dotykovým displejem, což je velice příjemné a moderní. Tento sporák disponuje čtyřmi indukčními zónami (1 malá, dvě stejně velké střední a jedna velká).

Elektrická trouba má vnitřní objem 53 litrů a disponuje celkem 6 programy, opět nechybí ani gril a horkovzdušná trouba nebo funkce rozmrazování.

Typ nabízí zvukový signál ukončení programu a zabudovaný časovač.Má také tvrzené dvojité sklo u trouby, u něhož nehrozí poškození při běžném kuchyňském provozu. Příslušenství tvoří dva rošty, jeden pečící a jeden mělčí plech.

Plusy: Nízká spotřeba energie, moderní design i ovládání, uživatelsky velmi příjemný.

Minusy: U tohoto typu jsme výraznější nedostatky neznamenali.

Candy CIM 6724 PW – Cena: 21 016 Kč

Přestože je sporák od firmy Candy nejdražším zástupcem v dnešním testu, jako jediný není vyroben z nerezu, ale v klasické kombinaci bílého smaltu a typické kouřové úpravy, kterou mají sporáky od této firmy velmi často.

Ovládání je v tomto případě pouze mechanické, hodiny jsou digitální s programovatelným časováním. Typ disponuje celkem 4 indukčními zónami – 3 jsou stejně velké a jedna je o něco větší.

Multifunkční elektrická trouba ovládá celkem 7 funkcí, včetně ventilátoru, grilu nebo speciální funkce pro přípravu pizzy. Vnitřní objem trouby je 50 litrů. U tohoto typu je zejména trouba pěkně propracována, včetně termostatu, peče rovnoměrně a spolehlivě.

Oceňujeme poměrně nízkou hmotnost přístroje (43 kg) a nastavitelné nožičky. Příslušenství tvoří jeden rošt a dva plechy. Výsuv plechů je realizován prostřednictvím bezpečnostních drátěných závěsů.

Plusy: Praktický, snadno ovladatelný sporák.

Minusy: Za vyšší cenu bychom čekali více – elegantnější vzhled, dotykový displej, nebo více funkcí trouby.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz