Klikněte pro větší obrázek! 1. Severin KP 1056 – Cena: 550 Kč

Pamatujme na to, že při používání stolního elektrického vařiče je třeba dbát několika zásad – především je lepší používat nádoby s plochým dnem o rozměru. Který odpovídá velikosti výhřevné plotýnky. První testovaný výrobek je od firmy Severin a nabízí jednu plotýnku. Povrch spotřebiče byl emailový, odolnost proti vyšším teplotám dobrá. Průměr plotýnky činí v tomto případě 185 mm, příkon je 1500 W. Přístroj je opatřen kontrolkou chodu a termostatem, který umožňuje plynule regulovat teplotu. To je praktické, pokud se nechystáte pouze vařit, ale třeba jen ohřívat již připravený pokrm nebo rozpouštět máslo. Přístroj se dodává pouze v barvě bílé.

Plusy: Nízká cena, termostat a kontrolka chodu.
Minusy: Materiály, z kterých je vařič vyroben, se nehodí ke každodennímu používání, dostačují pro několikadenní kempování nebo občasné vaření na koleji či chatě.

Klikněte pro větší obrázek!Campingaz CAMP Bistro – Cena: 550 Kč

Tento výrobek představuje zajímavou variantu pro ty, kteří se nespokojí s obyčejným vařičem. Má také jen jednu plotýnku, což jej činí skladnějším. Provedení je v příjemné modré barvě. Pozor! Nefunguje na elektřinu, ale na kartuše, které je nutno dokoupit zvlášť – jedna vydrží dostatečných 1,5 hodiny při výkonu 2300 W. K využití je tedy opravdu kdekoli, navíc k jeho výbavě patří i praktický kufřík na přenášení, s nímž celý přístroj váží jen něco přes 1,5 kilogramu. Pracuje opravdu spolehlivě. Zapínání je automatické – piezoelektrické, teplotu lze regulovat. Spotřebič je vhodný pro ty z vás, kdo jsou i doma zvyklí na chod plynového sporáku, zde se totiž jedná o plotýnku s podobnými vlastnostmi. Existuje dokonce možnost dokoupení grilovací plotýnky!

Plusy: Vzhledem k nízké ceně se jedná o velmi zajímavý tip na nákup. Největší výhodou je možnost použití i tam, kde není elektřina, díky kartušovým náplním.
Minusy: Kdo nemá zkušenosti s plynovými vařiči, může mít zpočátku problém s obsluhou.

Klikněte pro větší obrázek!Rommelsbacher TL 1595 – Cena: 570 Kč

Vařiče značky Rommelsbacher jsou vyhlášené svou kvalitou a dlouhou výdrží, a právě proto, že se po nich spotřebitelé často ptají. Od nejobyčejnějšího typu sice nelze očekávat ty samé výhody, jako u spotřebičů dražších a větších, které především tato firma nabízí. I tak ale vyšel jednoplotýnkový elektrický stolní vařič z testu nejlépe, především díky kvalitě povrchového materiálu. Jedná se opět o email, který ale odolá oproti vysokým teplotám, o přímém ohni nemluvě. Příkon činí v tomto případě 1500 W, průměr plotýnky je 180 mm. Teplotu lze opět plynule regulovat s tím, že je přístroj opatřen bezpečnostní ochranou proti přehřátí. Přívodní kabel lze bez problémů a ztráty prostoru uložit pod vařič.

Plusy: Kvalitní materiál a možnost uložení kabelu.
Minusy: V této cenové relaci lze považovat za bezchybný. 

Klikněte pro větší obrázek!MEVA vařič Víkend mini – Cena: 620 Kč

Tento přístroj připomíná starší propanbutanové vařiče – i on má připojení na dvoukilovou propan-butanovou láhev (spotřeba činí cca 90 gramů plynu za hodinu). Hadice a ventil na připojení jsou samozřejmě přiloženy. Vhodný je opět tam, kde není přístup k elektřině. Provedení je opět s jednou plotýnkou, tentokrát s možností volby barevného provedení – vyrábí se v bílém, červeném, hnědém nebo modrém. Přestože váží pouhých 900 g, unese až 7 kg. Teplotu lze v tomto případě regulovat hůře než u ostatních testovaných přístrojů, což je ale vzhledem k použité technologii logické.

Plusy: Je lehký, unese velkou zátěž, není vázán na elektrickou přípojku.

Minusy: Hůře se reguluje.

Text: Zuzana Veselá
Foto: archiv výrobců, Profimedia.cz