Baumatic BDI 680 – Cena: 12 600 Kč

Baumatic BDI 680 – Cena: 12 600 Kč Tato myčka energetickou třídou, účinností mytí i sušení spadá do třídy A (stejně jako ostatní testované). Patří mezi typy, které nemají v základní výbavě panel – ovládání je umístěno v horní části přístroje na výklopných dvířkách. Zvládne naráz umýt až 12 souprav nádobí a disponuje celkem 9 programy (včetně mytí skla, rychlého mytí, úsporného mytí a intenzivního mytí).

Lze si vybírat z pěti různých teplot vody. Spotřeba vody při běžném mytí byla 16 litrů (cca 3520 ročně). Bylo spočítáno, že mytí v myčce nám oproti mytí pod tekoucí vodou ušetří 40-60 % spotřeby vody. Spotřeba energie je zhruba 1,05 kWh na standardní cyklus, který trvá 155 minut. Hlučnost je nízká – 46 dB.

Přístroj má elektronickou signalizaci soli a oplachu, umožňuje odložený start. Přístroj nabízí také turbo sušení. Umožňuje poloviční napouštění vodou, je-li v myčce méně kusů nádobí. Má několik bezpečnostních prvků - mj. pojistku proti přetečení a záplavě. Oceňujeme také samočisticí nerezový mikrofiltr.

Plusy: Speciální program pro mytí skla, kvalitní LED displej.

Minusy: Největší spotřeba vody při standardním programu.

Fagor 1LF 073 IT – Cena: 14 000 Kč

Fagor 1LF 073 IT – Cena: 14 000 Kč Myčka Fagor je rovněž plně integrovaná, bez panelu. Vedle této tmavé varianty existuje i ve variaci se světlým dřevem – a vždy vypadá skvěle. Tento typ zvládne naráz umýt až 12 souprav při pěti teplotách vody a osmi programech chodu (mimo intenzivního, ekonomického, expres mytí a dalších klasických programů má také hygienizér při 75 stupních).

Spotřeba energie je stejná jako u prvního typu, spotřeba vody na běžný program o 3 litry menší. Hlučnost je o něco nižší, má také odložený start i elektronickou signalizaci oplachu a množství soli. Voda je ohřívána průtokovým ohřívačem.

Přístroj je vybaven speciálním systémem pro úsporu energií – tu pocítíme až v delším časovém horizontu, zhruba po roce. Vyšší efektivitě mytí zase napomáhá třetí otočné rameno. U tohoto typu bychom vyzvedli skvělou intenzitu sušení – nádobí opravdu takřka není třeba utírat.

Plusy: Speciální systém pro úsporu energií, program hygienizér.

Minusy: Tento typ nemá výraznější nedostatky, ale také nemá moc funkcí navíc.

Hoover HLSI 4000 – Cena: 13 500 Kč

Hoover HLSI 4000 – Cena: 13 500 Kč Poslední testovaná myčka pochází z dílny ne příliš známého výrobce, tento spotřebič se nám ale jeví jako kvalitní. Zvládne 12 souprav nádobí při celkem 7 programech. Základní program má u tohoto typu malinko větší spotřebu energie – 1,10 kWh. Spotřeba vody je při něm cca 13 litrů. Ohřev vodou je realizován topnou spirálou. Má také odložený start i elektronickou signalizaci hladiny soli a leštidla, signalizován je i oplach.

Přístroj si pamatuje preferovaný program – není tak třeba jej vždy volit. Má rovněž vysoce efektivní turbo sušení. Myčka na svém LED displeji prakticky signalizuje průběh programu.

Nejvíce se nám na této myčce líbí řešení horního koše, je dostatečně velký a je tu možnost nastavení jeho polohy. U dolního koše je zase možnost vlastní volby rozmístění nádobí.

Přístroj automaticky rozpozná množství nádobí a je-li ho méně, napouští polovinu vody. Ze všech testovaných se jedná o nejpropracovanější typ co se týče funkcí a vnitřního uspořádání myčky.

Plusy: Vítěz našeho testu. Nejvíce se nám líbí praktické řešení košů a praktický kvalitní filtr.

Mínusy: Trochu vyšší spotřeba energie u standardního mycího programu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: kasa.cz; az-elektro.cz