Whirlpool ADG 8282/1 IX Whirlpool ADG 8282/1 IX – Cena: 14 600 Kč

Tato myčka v bílé barvě kombinované s nerezem zaujme hned několika svými funkcemi. Přestože cena je velice příznivá, je tento typ málo hlučný (44 dB) a disponuje funkcí tzv. šestého smyslu. Naráz umyje až 12 souprav nádobí, a to při pěti různých teplotách vody. Na výběr má uživatel celkem šest mycích programů. Spotřeba energie je poměrně nízká – 1,05 kWh, což dělá asi 231 kWh ročně. Na jedno mytí spotřebuje 12 litrů vody, v průměrné domácnosti se jí tak spotřebuje kolem 2600 litrů. Energetická třída, účinnost mytí i sušení spadají do ideální třídy A. Má tři mycí ramena. Délka standardního programu dosahuje 165 minut, k dispozici je ale také mycí program eco při 50 stupních. Myčka zvládá rovněž studené předmytí, teplá voda je ohřívána pomocí topné spirály. Plusem je také možnost odloženého startu až o jeden celý den a elektronická signalizace oplachu a množství soli. Typ účinně zabraňuje úniku vody díky vlastnímu integrovanému bezpečnostnímu systému.

Plusy: Odložený start až o 24 hodin, nízká spotřeba vody, studené předmytí.
Minusy: Žádné větší nedostatky jsme při testu neobjevili.

Fagor 2LF-019 IX Fagor 2LF-019 IX – Cena: 13 550 Kč

Myčka značky Fagor se v testu projevila jako hlučnější (47 dB), měla také o litr vyšší spotřebu vody. Za rok je to ale rozdíl až o 400 litrů vody! Typ přitom zvládne umýt stejné množství nádobí jako první testovaná myčka. Nabízí celkem 7 programů (včetně předmytí a expresního programu na 15 minut) při 5 teplotách vody. Spotřeba energie je přitom shodná jako u první testované myčky. Ohřev vody provádí průtokový ohřívač. Tento typ navíc disponuje speciální funkcí pro dokonalé sušení a také ochranou proti otisku prstů na panelu myčky. Třídy mytí, sušení a energetická jsou i v tomto případě v kategorii A. Ukotvení tohoto typu v kuchyni je poměrně bezproblémové mimo jiné díky možnosti regulace výšky zadních nožiček z přední části. Také tento typ zajišťuje bezpečnost pomocí funkce aqua-stop. Přehledný elektronický displej signalizuje mimo jiné oplach a množství soli.

Plusy: Expresní program, snadná instalace a manipulace.
Minusy: Vyšší spotřeba vody.

AEG-Electolux FAVORIT 44010 i-MAEG-Electolux FAVORIT 44010 i-M – Cena: 17 055 Kč

Také tento typ myčky je určen pro maximálně 12 souprav nádobí, na jedno umytí spotřebuje 12 litrů vody. Disponuje ale bohužel pouze 4 programy (auto, bio, rychlý a intenzivní) a 4 teplotami vody. Úplně chybí funkce předmytí. Spotřeba energie je shodná s ostatními testovanými myčkami, stejně jako příslušnost k ideální energetické třídě A. Také třídy účinností mytí a sušení patří do kategorie A. Minusem této myčky je vyšší hlučnost – 47 dB. LED displej zobrazuje zpožděný start (max. o 9 hodin), zvolený program a jeho fázi, obsah soli. Také tento typ realizuje ohřev prostřednictvím průtokového ohřívače. Myčka umí sama rozpoznat, z jak velké části je naplněná, má také hladinový senzor a funkci aqua kontrol, včetně spínacího plováku proti zaplavení.

Plusy: Šestý smysl, hladinový senzor.
Minusy: Pouze 4 mycí programy, větší hlučnost.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz