Gorenje B 3365 E – Cena: 5819 Kč

Gorenje B 3365 ETrouba Gorenje na první pohled zaujme svým moderním atraktivním designem, který umocňuje kvalitní nerez. Hodí se takřka do každého vestavného setu. Maximální příkon typu je 2,1 kWh. Energetická třída této trouby spadá do kategorie B. Na standardní rozehřev se spotřebuje cca 0,85 kWh. Zhruba stejné množství energie je potřeba po udržení stálé teploty. Tato trouba zvládne v celkem čtyřech programech klasický horkovzdušný ohřev díky zabudovanému hornímu a spodnímu topnému tělesu, infra grilu, infra grilu s ventilátorem a nezbytnou cirkulací teplého vzduchu. Zejména funkce infra grilu je velice šikovná. Trouba je vybavena Eco Emailem a funkcí Aqua Clean, která usnadňuje údržbu spotřebiče. Mimo klasických knoflíků můžeme s troubou komunikovat i prostřednictvím kontrolek na elektronickém displeji. Součástí balení je i hluboký smaltovaný plech. Pokud vás tato trouba zaujala, počítejte při výběru kuchyně s její šířkou – 60 cm.

Plusy: Infra gril, Eco Email a funkce Aqua Clean pro snadné čištění.

Minusy: Energetická třída B. Byť se jedná o nejlevnější typ testované trouby, již o 500 Kč dražší trouby toho zvládnou mnohem více.

Whirlpool AKP 241/05 IX – Cena: 6350 Kč

Whirlpool AKP 241/05 IX Také trouba značky Whirpool je velice prakticky a zároveň líbivě řešenou samostatnou troubu o šířce 60 cm. Mimo kvalitní nereze na tomto typu oceňujeme jednoduché a přehledně rozmístěné ovládání. Tato trouba patří do energetické třídy A. Maximální příkon je o něco vyšší než u první testované trouby – 3,2 kW. Tento typ má dokonce 8 různých programů, mezi nimiž nechybí horní a spodní ohřev (s ventilátorem nebo bez), horkovzdušný ohřev, rozmrazování, gril s ventilátorem neboli turbogril a klasický gril. Sklo dvířek trouby je dvojité, s jednou reflexní vrstvou a celoskleněným vnitřkem (tzv. smart – clean). Uvnitř trouby se nacházejí dva rošty. Součástí balení je rovněž jeden hluboký plech. Tato trouba má vnitřní objem 52 litrů, její váha je přitom poměrně nízká – kolem 34 kg.

Plusy: Jednoznačný vítěz našeho testu – elegantní provedení, energetická třída A, 8 programů, přehledné uspořádání a nízká cena.

Minusy: Žádné výraznější nedostatky nebyly při testu prokázány.

Mora VT02.1020 – Cena: 6359 Kč 

Mora VT02.1020Poslední trouba od českého výrobce má takřka shodnou pořizovací cenu s druhým testovaným typem. I tato trouba spadá do kategorie A, její vnitřní objem je přitom o 1 litr větší. Maximální příkon je ze všech typů nejvyšší – 3,4 kW. I tento typ zvládne klasický horkovzdušný ohřev s 8 různými programy. Maximální teplota této trouby je vyšší než u předchozích testovaných typů – 275 stupňů, standardní trouby většinou končí na 250 stupních. I tato trouba disponuje vlastním systémem čištění – water clean. Stejně tak je vnitřní plocha vybavená speciálním ekologickým smaltem. Oceňujeme velký praktický průhled do trouby. Mírným nedostatkem je klasické bílé provedení typu, které se do moderních kuchyní, zejména do vestavných setů, příliš nehodí. Naopak navíc tento typ disponuje chladícím systémem dvířek – tím, že dvířka zůstávají za každé situace chladná, je tento typ bezpečný i v domácnostech s malými dětmi či domácími miláčky. K příslušenství trouby patří dva pečící plechy a rošt.

Plusy: Velkým plusem je funkce udržování chladného skla trouby, vyšší maximální teplota a praktický velký průhled.

Minusy: Neatraktivní design – bílý smalt je již nemoderní.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz