Kuchyně, kde se skutečně vaří a peče, je místem s neustálým výskytem nečistot. Drobky, sypké či tekuté potraviny se přes veškerou opatrnost rozsypou nebo rozlijí po pracovní desce, podlaze nebo vnitřním prostoru kuchyňské linky. V menším množství si s nimi poradí houbička nebo smetáček s lopatkou, ale při větší pohromě a také při běžné likvidaci prachu je vysátí nejrychlejším a nejméně namáhavým řešením.

Vědí to i výrobci, a tak jsou na světě další novinkové modely.


Sting II

Bezsáčkový tyčový vysavač Sting II od Ety patří k oněm pomocníkům, které lze mít nejen v kuchyni stále po ruce. Plusem je samozřejmě už sám typ, který nenutí k ohýbání se ani tahání vysavače za sebou. Minusem je jako u všech bezsáčkových vysavačů nutné čištění okamžitě po vysátí. Na tento fakt ovšem upozorňují samotní výrobci.

Pro účinné používání všech bezsáčkových vysavačů totiž podle jejich návodu platí, že po každém vysátí je nutné sběrnou nádobu vysypat a vypláchnout a profouknout filtr. Jedná-li se o omyvatelný filtr, doporučuje se ho vymýt pod proudem vody a nechat vyschnout. Nesmí se však porušit. A samozřejmě je třeba filtr po určité době užívání vyměnit za nový. Opakovaným používáním vysavače bez čištění se filtr brzo zanese a vysavač nemá požadovaný výkon. Rovněž se ve vysavači množí bakterie, které se následně mohou dostat do ovzduší, protože vysáté nečistoty nejsou hermeticky uzavřeny, například ve sběrném sáčku, jako je tomu v kvalitním klasickém vysavači.

V pořadí druhý Sting má cyklonový systém a sací výkon 170 V. Příkon spotřebiče činí 1000 W. Sběrná nádoba má objem 2 l. Akční rádius spotřebiče dosahuje 5 m. Vysavač je dále vybaven HEPA filtrem, elektronickou regulací sacího výkonu a LED světlem, jímž si lze při vysávání posvítit do temných koutů apod.


S8

Zástupce klasických podlahových vysavačů vyšší třídy, oceněný cenou „red dot design award“, není jen jedním modelem, ale představuje celou řadu univerzálních i více specializovaných vysavačů.

Důraz je kladen na energetickou účinnost a nízkou spotřebu. Uživatelům, kteří upřednostňují maximální výkon, bude vyhovovat vysavač s motorem Power s výkonem 2 200 W. Těm, kteří vyžadují nekompromisní čistotu, ale při nízké spotřebě energie, jsou určeny modely motorů Efficiency a Silence. Každý o výkonu 1 200 wattů.

Sací výkon lze nastavit jak na rukojeti, tak dotykem nohou na těle vysavače. Některé modely mají navíc elektronickou regulaci. V parkovacím režimu se také jejich motor automaticky vypne a při pokračování vysávání se automaticky zapne naposledy použitý stupeň výkonu.

Účinný filtrační systém sestává z prachového sáčku HyClean v kombinaci s různými filtry odpadního vzduchu od AirClean až po HEPA.

Možnost oboustranného uchopení sací trubice dopřeje stejný komfort užívání jak pravákům, tak levákům.

Poprvé je u těchto vysavačů uplatněn nový koncept řízených koleček Dynamic Drive, který si společnost Miele právě nechává patentovat. Jedná se o kolečka opatřená malými pneumatikami a vybavená nárazovými tlumiči. Díky této kombinaci jsou vysavače optimálně odpruženy a jejich provoz je velice tichý i na nerovné a tvrdé podlaze. Tichý a zároveň k vybavení domácnosti šetrný provoz pomáhá zajistit měkká ochranná lišta, vedená po celém obvodu přístroje.

Vybavení delším přívodním kabelem představuje oproti předchozí modelové řadě zvětšený akční rádius jedenáct metrů. Za mírně kontroverzní lze označit nové navíjení přívodního kabelu. Ten se navine do těla vysavače celý už po krátkém stlačení tlačítka. Sice tak nemusíte po celou dobu navíjení tlačítko držet, ale také nemůžete navinout jen část kabelu, která se po přesunu vysavače stává přebytečnou a plete se do cesty.

Za špičkový model řady S8 a zároveň vlajkovou loď Miele v této produkční oblasti je považován vysavač S8 UniQ, který disponuje všemi uvedenými vlastnostmi. Navíc se může pochlubit rukojetí Comfort s integrovaným osvětlením SpotLight, osvětlujícím vysávanou plochu power-LED světlem. Světlo je aktivní ještě 30 sekund po vypnutí spotřebiče, což usnadňuje jeho uložení do komory apod.

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: archiv firem