Proč se hodí do kuchyně?

Parní mop je sice dražší než mop klasický, rozdíl ale nebývá až tak velký. Opravdu kvalitní mop koupíme zhruba za pět až osm stovek, u parních mopů je cena od 1200 Kč výše.

Práce s parním mopem je ale pohodlnější a daleko efektivnější. Hodí se na všechny typy podlah, zejména tam, kde je více spár, do kterých se těžko dostaneme při běžném čištění.

Podlaha vyčištěná parním mopem by měla být hygienicky opravdu dokonale čistá, hodí se tedy zejména do domácností s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, kteří mají přístup do prostor kuchyně.

Samozřejmostí u parních mopů je ekologické čištění – úklid probíhá pouze za pomoci páry z čisté vody. I bez využití chemikálií tak může být podlaha dokonale čistá. Hodí se na většinu typů podlah – keramiku, kámen, linoleum, parkety, mramor i lakované dřevěné podlahy.

Parní mop Trion – Cena: 1200 Kč 

Jeden z nejčastěji nabízených a také kupovaných parních mopů na našem trhu. Mezi uživateli je oblíben nejen pro svou příznivou cenu, ale také pro pěkný elegantní vzhled v kombinaci bílé a modré barvy.

Výhod má ale tento spotřebič daleko víc. Přístroj je poměrně skladný (lze jej uložit v jakémkoli rohu či zákoutí) a navíc opravdu kvalitně zpracovaný. Oceňujeme jeho velkou kapacitu nádrže na vodu – 800 ml. Díky ní zvládne tento přístroj uklidit na jeden zátah i prostory o větší ploše.

Pára totiž vydrží v zásobníku i déle než výrobcem proklamovaných 30 minut. Výroba páry v přístroji je velice rychlá, spotřebič je tak v podstatě ihned připraven k použití. V praxi se nám také báječně osvědčil speciální trojúhelníkový tvar mopu, díky němuž přístroj pečlivě vysmýčí i kouty místností.

Efektivitu čištění zvyšuje také speciální hlava, která se otáčí o 180 stupňů. Spokojeni jsme také s ergonomickou rukojetí. Součástí balení je podlahový kluzák, odměrka a dva návleky z mikrovlákna.

Plusy: Vzhledově nejlépe zpracovaný typ v testu, přiměřená cena.

Minusy: Tlakem páry a výslednou efektivitou čištění byl tento typ o něco slabší než druhý testovaný mop.

Parní mop KB-2008C – Cena: 1500 Kč

Druhý testovaný mop patří také mezi velice oblíbené typy. Jeho majitelé si na něm většinou pochvalují zejména jeho schopnost poradit si i s opravdu zažranou špínou. Samozřejmostí je také speciální tvar mopu, který umožňuje úklid všech zákoutí místnosti.

Vzhledově se nám líbil o něco méně než první testovaný typ, na druhou stranu je ale dokonalejší při samotném čištění – má dva odnímatelné nástavce, které se mění podle typu podlahy.

Textilní nástavec se využije pro keramické a dřevěné podlahy, klouzavý nástavec se hodí pro koberce. O koberce se není třeba obávat – přístroj využívá tzv. suché páry, to znamená, že povrch není nijak zmáčen, pouze lehce navlhčen.

Tento typ má kapacitu 1,8 litru a v chodu vydrží asi jednu hodinu. Pára je připravena během půl minuty. Oceňujeme také snadnou montáž a použití.

Plusy: Velký zásobník na vodu, vhodný i pro koberce, vysoká efektivita čištění.

Minusy: Tomuto typu k dokonalosti chybí už jen o něco pěknější provedení.

Parní mop Elegant – Cena: 800 Kč 

Tento mop najdeme často v nabídce zboží známého z TV reklamy, jehož nevalná pověst jej často předchází. Nutno ovšem dodat, že tento mop je zdaleka nejlevnějším parním mopem na trhu, a tak od něj ani zázraky čekat nelze.

Tento typ se hodí spíše na koberce, má ale i textilní návlek pro všechny typy podlah.Vzhledem k nižší ceně má také nižší tlak páry při práci, takže efektivita čištění je ve srovnání s prvními testovanými typy o něco nižší.

Kapacita nádoby na vodu je půl litru, přístroj je připraven také během půl minuty k použití.

Plusy: Nízká cena, příjemné barevné provedení.

Minusy: Oproti předchozím testovaným typům je čištění nejméně efektivní, stejně tak zpracování se nám líbilo nejméně.

Očima testujícího

Za vítěze našeho testu vyhlašuji parní mop KB-2008C, který je sice ze tří vyzkoušených nejdražší, ale připlatit si pár stovek se opravdu vyplatí. Úklid s tímto pomocníkem je rychlý a opravdu efektivní. Na druhou stranu i levnější varianty splnily svůj úkol celkem dobře. Úklid s parním mopem proto mohu vřele doporučit.

Text: Zuzana Veselá
Foto: i-domacipotreby.cz; zdravi-cz.eu; shop-fitness.cz