I když jistě žádný soudný člověk nemůže žehrat na to, že se oněm nešťastným živým továrničkám na vajíčka dostalo trochu lepších existenčních podmínek, zvýšení cen jejich produktů, které ostatně mají na svědomí i obchodníci využívající situaci, je přece jen znát a v rozpočtu větších rodin nebo při svátečním pečení se může projevit citelněji. Proto je vhodné zapomenout na experimenty a pořídit si na vaření a smažení vajec speciální spotřebič. Účinným pomocníkem bude i ve staromládenecké domácnosti nebo v domácnosti, jejíž obyvatelé nechápou, proč je vajíčko tím tvrdší, čím déle se vaří.


Jak to funguje

Vařiče vajec nebo také vejcovary či vajíčkovary patří k těm nejjednodušším spotřebičům. Sestávají z podstavce, v němž je umístěno topné tělísko s termostatem a jehož horní část tvoří nádobka na vodu. Po zapnutí se nalitá voda uvede do varu a stoupající pára ohřívá vajíčka ve stojánku umístěném nad miskou a zakrytém víkem. Když se voda vypaří, vařič se buď sám vypne, nebo zvuková signalizace ohlásí konec vaření a je třeba spotřebič vypnout ručně.

Vyrábí se i typy se středovým spínačem, podobným, jaký mají varné konvice, takže je možné celou varnou nádobu zvednout a volně s ní manipulovat, aniž by vás omezoval přívodní kabel. Ještě větší volnost poskytují typy se samonavíjecím kabelem, který při uložení nikde nepřekáží.

U jednoduchých typů vařičů vajec se požadovaný stupeň uvaření docílí pomocí odměrky, která určuje, kolik vody je pro určitý typ vaření a počet vajec optimální. Vajíčka samozřejmě nejsou stejná, takže systém není stoprocentní. Je nutné brát v úvahu velikost vajec a podle toho dát případně vody trochu méně nebo více. Některé modely vařičů mají časovač, pomocí něhož lze nastavit požadovaný stupeň tvrdosti vajec. V příslušenství bývá ještě trn, kterým se vajíčko na špičce propíchne, aby se zabránilo popraskání skořápky při vaření.

Kromě toho, že odpadne hlídání času, je jistota, že stoupající pára vajíčka uvaří rovnoměrně, což jim přidá na chuti, ale i na zdravotní nezávadnosti, neboť nehrozí, že část vajíčka zůstane nad hladinou, neprovaří se dostatečně a nedojde tak k likvidaci případných bakterií způsobujících salmonelózu.


Spolu a navždy

Technická jednoduchost zajistí, že při běžném používání vydrží kvalitnější typ s menším či větším stupněm vzhledového opotřebení sloužit velmi dlouhou dobu. Odolnější nerez nebo pružnější plast jeho životnost ještě prodlouží. Věk se zpravidla podepíše nějakým tím šrámem na obalu, uvnitř na varné desce a stojánku na vejce se usazuje vodní kámen, který nejde vždy dobře vyčistit, zejména z profilovaného plastu. Nepřilnavá vrstva v ohřevné misce na vodu může následkem pozdního vypnutí zkrabatět nebo někdy dojde k pokroucení plastového stojánku vajec. Na funkčnost spotřebiče to naštěstí nemá vliv, takže pokud nemusíte mít stále nový nablýskaný model, netřeba se s vařičem po celá léta rozloučit.

 


Pár krasavců do kuchyně

Pojďme si představit několik zástupců těchto spotřebičů. Jistě mezi nimi každý najde svého favorita.


Cloer 6031

Rozverný "pan Vajíčko" stojí na kuchyňské lince rozkročený na třech krátkých nožkách. Uvařit dokáže najednou maximálně 4 vejce, takže se hodí spíše do singl domácnosti nebo pro méně početnou rodinu. Je vybaven odnímatelným držákem vajec, který lze mýt i v myčce. O tom, že je v provozu, informuje svítící kontrolka, konec vaření oznamuje akustický signál. Uživatelé ho kladně hodnotí z 85 %.


Unold 8035 Onyx

Vařič na 1 až 7 vajec, která po uvaření udržuje teplá. Víko a vnitřní nádoba na vejce jsou vyrobeny z nerezové oceli, nádoba je odnímatelná z podstavce s kabelem. Vařič umožňuje plynule nastavit stupeň tvrdosti vajec. Provozní aktivitu označuje kontrolka, požadované uvaření vajec ohlásí zvukový signál. Příkon spotřebiče je 350 W. V testu německého magazínu Testmagazin, obdobě našeho dTestu, získal 84,5 % a označení dobrý.


Severin EK 3117 a EK 3116

Barevné verze jednoho a téhož spotřebiče v lehkém retro stylu. V prvním případě je to výrazná kombinace fialové a černé, v druhém červeno-černé. Značka Severin patří k nejtradičnějším výrobcům těchto spotřebičů se zřejmě nejširší typovou nabídkou. Představované spotřebiče mají kapacitu 6 kusů vajec, ohřevná deska má nepřilnavý povrch, odměrka je opatřena hrotem na propíchnutí vejce. Z funkcí disponuje vařič LED indikátorem zapnutí a vypnutí, elektronickým ovladačem pro přesné nastavení stupně uvaření a zvukovou signalizací dosažení nastaveného stupně. Příkon spotřebiče je 400 W.


Steba EK3 plus

Multifunkční spotřebič, tzv. 3 v 1. Kromě uvaření až 6 vajec umí ve dvou formičkách vajíčka smažit alá volské oko, v páře uvaří na speciální děrované podložce i další potraviny, např. zeleninu, ohřeje párky atd. Tělo spotřebiče je z nerezu, varná deska a další příslušenství je opatřeno nepřilnavou vrstvou. Požadovaný stupeň tvrdosti vajec je řešen odměrkou vody, provoz opět signalizuje kontrolka a konec přípravy zvukový signál. Přívodní kabel je samonavíjecí. Příkon má 350 W. Uživatelé oceňují jeho víceúčelovost a hodnotí ho z 90 % kladně.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: archiv firem a MALL CZ