Kromě klasiky v novém kabátě - plynových varných desek je to stále oblíbenější indukce, která pomalu ale jistě vytěsňuje sklokeramické varné desky, a tudíž nechybí v portfoliu snad žádné značky. Poslední představitelka indukce patří k nové generaci a na vstup na světové trhy se teprve připravuje.


HOTPOINT LUCE PKQ 644 D GH (K)/HA

Plynová varná deska se čtyřmi hořáky sází na technologii přímého plamene Direct Flame a jí přizpůsobené ploché hořáky, které podle výrobce zaručují rovnoměrnou distribuci tepla, a tudíž kratší dobu vaření až o 20 % a úsporu spotřeby plynu až 22 %. Hořáky jsou opatřeny po celém obvodu množstvím malých otvorů, majících za cíl vertikální šíření plamene, na rozdíl od standardních hořáků s radiálním rozvodem. Na základě laboratorních testů získaly hořáky certifikaci Ecotech.

Konstrukce hořáků z jednoho kusu a zcela plochý povrch, který brání zanášení nečistotami, usnadňují čištění. Litinové podpěry nádobí je možné mýt v myčce. Deska je opatřena klasickým knoflíkovým ovládáním vpředu, automatickým zapalováním a bezpečnostní pojistkou plynu. Její rozměry jsou 60 x 52 cm. K dostání je i v provedení černé sklo.

 


Sklokeramická varná deska S3 TIP 744 DO L

Dalším, kdo přispěl do řady nových varných desek, je značka Scholtes. Vestavná deska má čtyři varné zóny Radiant v kombinaci s Boosterem, z toho jednu oválnou. Nabízí šestnáct úrovní výkonu, selektivní detekci každé zóny, která se tak aktivuje, pouze pokud má na ni položená nádoba odpovídající rozměr, dotykové ovládání a pro každou zónu elektronický časovač s koncem vaření. Displej zobrazující „H“, je-li zbytkové teplo vysoké, a „h“ je-li zbytkové teplo již na minimu. Nechybí dětská pojistka, automatické vypnutí při delší nečinnosti a systém proti přehřátí. Vnější rozměry desky jsou 70 x 52 cm.

 

 


Indukční varná deska CTN264EA01

V různých obměnách varné plochy se od podzimu postupně představují další indukční varné desky od Samsungu, které by měly poskytnout uživatelům rychlejší a účinnější služby oproti běžným kolegyním. Varná deska je vybavena čtyřmi indukčními varnými zónami, dále všemi dnes běžnými funkcemi, jako jsou indikátor zbytkového tepla, funkce maximální bezpečnosti, dětská pojistka, automatické bezpečnostní vypnutí, detekce přetečení, detekce malého kuchyňského náčiní. Ovládání je dotykové s LED displejem, s možností nastavit požadovanou délku vaření zvlášť pro každou varnou plochu. Deska také zvukově upozorní, když pokrm dosáhne bodu varu.

 

 


Nechte si zajít chuť

Jedním z produktů nové generace chytrých domácích spotřebičů, které byly představeny na evropské výstavě Samsung European Forum 2012, byla i přenosná jednozónová indukční varná deska O’table, která má dopřát uživateli mobilitu a flexibilitu vaření a nad jejímž designem zaplesá každý, byť jen duchem mladý spotřebitel.

Deska má zajímavý tvar, zaoblené hrany a stojí na čtyřech nožkách. Moderní, až lehce sci-fi design podtrhuje dvoubarevné provedení pláště, které bude možné vybírat v široké škále barev, jako např. capri modrá, rubínově červená, mátová zelená či klasika černá a krémově bílá. Je vybavena dotykovým displejem, ovládáním "groove touch pad" pro výkon varné zóny. Varnou zónu si přitom určuje sám uživatel vyznačením kruhu odpovídajícího průměru na desce.

O’table získala prestižní designové ocenění Red Dot pro rok 2012, připravuje se do výroby, ale na český trh, jak jinak, zatím mířit nebude.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: Hotpoint, Scholtes, Samsung