K čemu je vejcovar?

Při vaření vajíček musíme sledovat dobu varu, aby byla správně uvařená. Přístroje zvané vejcovary nás tohoto problému zbaví. Prostě vejce do něj vložíte, nastavíte si čas vaření a dále se už nestaráte. Můžete se věnovat další přípravě jídla bez pokukování po hodinách. Zvuková signalizace vařiče vás sama upozorní, když jsou vejce hotová.

Přicházejí hlavně ze severu

Pokud bychom brali v potaz produkci a inovaci těchto výrobků, jednoznačně dominuje německý výrobce Severin z Vestfálska. Nabízí na trhu několika vařičů vajec, které se liší funkčností i materiálem.Na „záda“ Severinu dýchá německý Clatronic, který sídlí v Kempenu. Má atraktivní výrobní program cca 360 výrobků, jedinečných nejen designem a barvami, ale i cenou a kvalitou. Za těmito firmami má solidní třetí pozici bavorská Steba. Tato firma se specializuje spíše na grily – hlavně grily s lávovým kamenem, kontaktní grily, ale produkci dalších malých spotřebičů má také nezanedbatelnou.

1. Clatronic EK 3088 – Cena: 490 Kč

V tomto vařiči lze připravit až sedm vajec. Přístroj o příkonu 530 W má zaoblený a čistě bílý design. Světelnou kontrolku doplňuje výměnný držák vajec s „propichovačem“ skořápky a měřící kalíšek.

Plusy: Příkon a celkem příznivá cena.

Minusy: Plastový obal se může lehce poškodit, hlučnější provoz.

Clatronic EK 3088 Steba EK 2

2. Steba EK 2 – Cena: 890 Kč

Také tento přístroj je uzpůsoben na vaření sedmi kusů vajec. Má pěkný design a spodní část z ušlechtilé oceli. Zajímavými prvky jsou odklápěcí víko vejcovaru s úchytem, navíjení přívodní šňůry a ochrana proti přehřátí. Spínač pro zapnutí/vypnutí, plynulé nastavení časového intervalu se zvukovou signalizací spolu s odměrkou a hroty k propíchnutí vajec jsou celkem početným vybavením přístroje.

Plusy: Kvalitní materiál, bohatá výbava, bezpečnostní prvky.

Minusy: Vyšší cena.

3. Severin EK 3050 – Cena: 390 Kč

Tento vařič na vejce je vyroben z umělohmotné směsi a příkon topného tělesa je až 400 W. Má příjemný design a zajímavými bezpečnostními prvky jsou ochrana proti přehřátí a ohřevná deska s nepřilnavým povrchem. Vařič je vybaven odměrkou s hrotem a mřížkou na maximálně šest vajec. Doplňkem je zvuková signalizace dokončení přípravy (dle nastaveného stupně vaření).

Plusy: Nízká cena a vybavení.

Minusy: Plášť přístroje je z umělé hmoty.

Severin EK 3050  Severin EK 3051

4. Severin EK 3051 – Cena: 490 Kč

Druhý výrobek firmy Severin je rovněž umělohmotný, s pěkným kouřovým poklopem, příkonem 400 W a ochranou proti přehřátí. Má stejné funkce jako předchozí výrobek, ale navíc je vybaven LCD displejem a tlačítkem s funkcí Start.

Plusy: Cena, funkce a vybavení.

Minusy: Umělohmotný obal výrobku.

5. Severin EK 3052 – Cena 490 Kč

Třetím ze Severinů se sympatickým tmavomodrým umělohmotným pláštěm a příkonem topného tělesa cca 400 W. Výčet funkcí je stejný jako u předešlých vařičů - ochrana proti přehřátí, ohřevná deska s nepřilnavým povrchem, odměrka s hrotem, mřížka na 1 až 6 kusů vajec a zvuková signalizace po dokončení přípravy, tlačítko start a LCD displej.

Plusy: Funkce a design.

Minusy: Umělá hmota pláště.

Severin EK 3052 Severin EK 3060

6. Severin EK 3060 – Cena: 490 Kč

Tento vejcovar je designově nejelegantnějším z této řady. Má černo-stříbrný oblý plášť z ušlechtilé nerez oceli a na jeho mřížce uvaříte až sedm kusů vajec. Příkon přístroje činí 400 W, samozřejmostí je ochrana proti přehřátí, ohřevná deska s nepřilnavým povrchem a spínač zapnutí se světelnou kontrolkou. Tyto tradiční parametry všech Severinů jsou doplněny elektronickým systémem kontroly času dle stupně tvrdosti vařených vajec a také zvukovým signálem ukončení přípravy.

Plus: Funkce, design a kvalitní materiál výrobku.

Minusy: Žádný – tento výrobek lze považovat za vítěze testu.

Severin EK 3062 7. Severin EK 3062 – Cena: 590 Kč

Poslední představitel řady Severin je zajímavý netradičním barevným spojením růžové spodní části vařiče s nerez víkem poklopu. K výkonu okolo 400 W a k dalším funkcím shodným s předchozím typem (ochrana proti přehřátí, ohřevná deska s nepřilnavým povrchem, elektronický časovač se stupni vaření, zvukový signál, spínač zapnutí) patří ještě odměrka s hrotem.

Plusy: Funkce, design a provedení.

Minusy: Vyšší cena.

Text: Pavla Zigová
Foto: argo.zihobce.cz/; bila-technika.elektrosvet.cz/; datart.cz/