Bosch KID 26A21 – Cena: 16 000 Kč 

Tato kombinace pochází z dílny zavedené firmy Bosch. Cena není pravda nejnižší, ale spotřebič za tuto cenu nabízí energetickou třídu A+ a velice pěkné prostorové členění.

Konstrukční zpracování slibuje dlouholetou trvanlivost. Hlučnost 39 dB je de facto zanedbatelná. Užitný objem chladničky činí 188 litrů, mrazničky 42 litrů – tedy akorát dostačující.

Při výpadku elektřiny dokáže uchovat teplotu po dobu až 18 hodin, což je také výhodou. Zato mrazící výkon 3 kg za den není nijak velký, ale u tohoto menšího typu dostačující. Navíc lze využít i funkci „superzmrazení“.

Spotřeba energie činí 0,67 kWh, je tedy velice příznivá. Odhadem se tak za rok při běžném provozu spotřebuje 246 kWh energie – tedy určitě značná úspora oproti vaší staré chladničce.

Tento typ je při výšce 145 cm široký jen 54 cm (stejný rozměr je i do hloubky) – tedy je také poměrně prostorově úsporný. Teplotu interiéru ukazuje LED displej. Plusem je také regulace vlhkosti u zásobníku na zeleninu.

Plusy: Celá řada praktických funkcí, dobré vnitřní uspořádání.

Minusy: Tento typ se nám opravdu velice líbil, a tak mu nebudeme vytýkat ani vyšší cenu, neboť v tomto případě nakupující dostane to, za co si zaplatil.

Gorenje RKI45298 – Cena: 12 400 Kč

Druhý testovaný spotřebič je vyroben také v dílně velice kvalitního a prověřeného výrobce. Cenově je navíc o něco příznivější, i když sehnat levnější typy jistě v této kategorii jde.

Gorenje ale nabízí možnost prodloužené záruky až na 4 roky. Typ má, stejně jako první testovaný, automatické odmrazování chladničky (mrazničky ne), navíc ještě nabízí antibakteriální úpravu interiéru.

Tato kombinace je celkově o něco větší, a tudíž i trochu hlučnější. Užitný objem chladničky činí 221 litrů, mraznička má 61 litrů. Doba skladování při poruše je o něco nižší – 15 hodin. Také uživatelské nastavení zůstane v případě výpadku v paměti přístroje. Mrazící výkon je ale zato větší – 9 kg ledu za den.

U tohoto typu je také trochu vyšší spotřeba energie – 0,76 kWh, což by za rok činilo asi 277 kWh. I tento typ se ovládá elektronicky, navíc disponuje ventilátorem v chladničce, který zajišťuje rovnoměrnou cirkulaci vzduchu.

Také tato kombinace není tak špatnou variantou, zvláště upřednostňujete-li mrazničku umístěnou ve spodní částí kombinace. I zde totiž platí, že vše má svá pro a proti.

Plusy: Zavedený výrobce, antibakteriální interiér, ventilátor.

Minusy: Žádné větší nedostatky jsme nezaznamenali – snad jen vyšší spotřeba energie, která je daní za větší prostor. Ten ale zase ocení větší rodina.

Baumatic BRT200 – Cena: 11 000 Kč

Nejlevnější spotřebič v testu, ale opět od kvalitního výrobce. Tato vestavba spadá do energetické třídy A (spotřeba činí cca 0,74 kWh), hlučnost je stejná jako u prvního testovaného typu.

Od ostatních odlišuje zejména drátěnými policemi, které jsou v něčem opravdu lepší než police skleněné. Tři skleněné police jsou ale také součástí balení.

Mrazící výkon přístroje naopak není nic moc – 2 kg za den. Chladnička má užitný objem 164 litrů, mraznička 38 litrů. Tento typ je uživatelsky velice jednoduše zvládnutelný, má pouze nastavitelný termostat.

Prostorové uspořádání je i zde šikovné, líbí se nám využití prostorových možností, včetně čtyř poliček ve dveřích chladničky. Tento typ není špatný, ale finanční investice do spotřebičů z energetické třídy A+ či A++ se finančně vyplatí víc.

Plusy: Snadná ovladatelnost, nízká cena.

Minusy: Vzhledem k tomu, že typ není tak velký, mohla by být spotřeba o něco nižší.

Text: Zuzana Veselá
Foto:obchodni-dum.cz