Baumatic CAN 52.2 ME – Cena: 2100 Kč

První testovaný odsavač par nás zaujal svou velmi příznivou pořizovací cenou a také příjemným provedením ve stříbrné barvě. Všechny testované typy se nacházejí v nejčastější kupované šířce od 51 do 55 cm - tento typ má konkrétně 52,5 cm, do hloubky měří něco málo přes 29 cm.

Maximální výkon odtahu je v tomto případě 440 m3 za hodinu, což je takový zlatý střed mezi srovnatelnými odsavači, rozhodně je ale při běžném využití dostačující. Průměr odtahu je 120 mm. Hlučnost je zhruba 65 dB, což není nejméně, ale odpovídá to této nízké pořizovací ceně.

Typ je opatřen dvěma motory a celkem třemi rychlostmi chodu. Ovládání je uživatelsky velmi jednoduché, oceňujeme plynulost přepínání jednotlivých rychlostí. K přístroji je možné a doporučeníhodné dokoupit uhlíkový filtr pro recirkulaci vzduchu.

Plusy: Nízká pořizovací cena, velmi pěkný vzhled, snadná a plynulá regulace.

Minusy: Vyšší hlučnost musíme vzhledem k nízké ceně tomuto odsavači odpustit.

Whirlpool AKR 606 IX – Cena: 1800 Kč

Druhý testovaný typ má pořizovací cenu ještě o něco nižší, navíc je výrobkem prověřeného a oblíbeného dodavatele kuchyňských spotřebičů. Co do kvality provedení nás firma Whirlpool nezklamala ani tentokrát – nerez slibuje dlouhou trvanlivost.

Také tento typ je vybaven dvěma motory s celkem třemi rychlostmi chodu. Ovládání je velice jednoduché pomocí manuálního přepínání na spodní části přístroje. Hlučnost je o něco menší než u prvního testovaného typu – 64 dB, což rovněž odpovídá nízké ceně.

Největší slabinou tohoto typu zůstává poměrně nízký výkon odtahu – kolem 300 m3 za hodinu, na trhu jsou ale stále k dostání i přístroje s ještě menším výkonem. Typ nabízí možnost odsávání do komínu nebo recirkulací vzduchu.

Do výbavy patří dva světelné zdroje na žárovky a kovový tukový filtr. I v tomto případě lze doporučit dokoupení uhlíkového filtru.

Plusy: Nejnižší cena v testu, dobré provedení.

Minusy: Nižší maximální výkon odtahu.

Fagor AF2-627 IX – Cena: 3100 Kč

Poslední testovaný typ je již sice zhruba o tisícovku dražší než první dva testované odsavače par. Cenový rozdíl se ale velice pozitivně promítá ve výkonu odtahu – u tohoto typu osciluje kolem 580 m3 za hodinu.

Daleko nižší je také hlučnost této digestoře, která se pohybuje kolem 52 dB, což už je v poměru k předchozím typům rozdíl poměrně zjevný. Tento typ má rovněž dva motory, které nabízí tři rychlosti chodu.

Regulace je rovněž jednoduchá, manuální. Motor se vypíná automaticky. Provedení je u tohoto typu celkově masivnější, čemuž odpovídá i téměř dvojnásobná hmotnost, než měly předchozí dva odsavače par (tento typ váží přes 10 kg).

Stejně jako předchozí nabízí možnost recirkulace, uhlíkový filtr je možné doobjednat.

Plusy: Osvětlení po celé délce přístroje, poměrně velký výkon odtahu.

Minusy: Žádné výraznější nedostatky nebyly v testu objeveny a cena také není přemrštěná, proto se tento typ stal vítězem celého našeho testu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz