Siemens GI18DA50 – Cena: 12 800 Kč

První testovaná mraznička nás zaujala svým praktickým řešením interiéru, který je členěn do 4 zásuvek – tři jsou stejně veliké a spodní je největší.

Jednotlivé zásuvky jsou již označeny obrázky surovin, které by se měly v dané zásuvce nacházet, mraznička je tak přehledná i pro nově příchozí.

Užitný objem všech čtyř zásuvek dohromady činí 98 litrů. Při poruše elektřiny udrží tento typ potraviny v bezpečí více než jeden celý den, což také oceňujeme. Pokud přístroj funguje špatně, upozorní na to zvukovým signálem i rozsvícením kontrolky.

Také mrazící výkon motoru je slušný – za den je schopen vyprodukovat až 12 kilogramů ledu. Spotřeba energie činí 0,53 kWh, při běžném provozu je to za rok cca 194 kWh. Oproti starším typům mrazniček jde opravdu o velkou úsporu.

Také hlučnost je poměrně uspokojivá – 36 dB. Plusem je také zabudovaný chladící automat, který umožňuje kombinovat mrazničku s chladničkou. Součástí balení jsou dva chladící akumulátory, miska na led a tác na zamrazení menšího ovoce.

Plusy: Praktické řešení interiéru, zabudovaný chladící automat.

Minusy: Cena nám připadá poněkud nadsazená, zvlášť v porovnání s druhým testovaným typem.

Electrolux EUN 12510 – Cena: 9100 Kč

Jak jsme již uvedli, jedná se o výrazně levnější spotřebič. Na parametrech přístroje se ale nižší cena v tomto případě vůbec neprojevila.

Tento typ má naopak ještě vyšší mrazící výkon než první testovaný výrobek – až 16 kg ledu během jednoho dne. Ovládá také funkci rychlého superzmrazení.

Spotřeba energie je o jednu setinu vyšší 0,54 kWh, což ročně činí asi 197 kWh. Hlučnost přitom zůstává shodná s první testovanou mrazničkou. Stejně jako první testovaný typ i tento umožňuje záměnu směru otevírání dveří.

Užitný objem je ale o něco nižší – 94 litrů, také doba skladování při poruše je o 5 hodin kratší (20 hodin). Oceňujeme zcela transparentní zásuvky, díky kterým je obsah mrazničky přehledný, a využití zcela ekologického chladiva isobutanu.

Plusy: Příznivá pořizovací cena, funkce superzmrazení, ekologické chladivo, největší mrazící výkon.

Minusy: U tohoto typu jsme žádné výraznější nedostatky nezaznamenali, kvalita je v tomto případě přímo úměrná ceně.

Bosch GID 18A50 – Cena: 12 900 Kč

Poslední testovaná mraznička stejně jako první typ v testu nepatří mezi nejlevnější zástupce menších vestavných mrazniček.

Technická specifikace je v tomto případě takřka navlas shodná s prvním testovaným typem. Zpracování se jeví jako velice kvalitní, vzhled této mrazničky je příjemný. Také u tohoto typu nechybí možnost záměny otevírání dvířek, přičemž od dodavatele jsou dvířka namontována k otevření na pravou stranu.

Kvalitně jsou zpracovány i panty, které jsou ploché a slibují delší životnost i bezpečnost. Plusem tohoto spotřebiče je ještě praktická možnost etážového zamrazování.

Zpracování čtyř zásuvek na ukládání potravin se nám více líbilo u prvního testovaného typu. Také tento přístroj v případě náhlého výpadku upozorňuje jak akusticky, tak i vizuálně, tyto problémy je schopen si zapamatovat.

Přeci jen se nám ale tato funkce zdá vzhledem k ceně blížící se třinácti tisíci korunám jako trochu málo, což nezachrání ani přiložená miska na led a ovoce a dva chladící akumulátory.

Plusy: Kvalitní zpracování, prověřený výrobce, možnost etážového zamrazování.

Minusy: Poměrně vysoká cena v poměru k miminu přídatných funkcí.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz