Mora MV 51010 – Cena: 9390 Kč Klikněte pro Mora MV 51010 – Cena: 9390 Kč Klikněte pro zvětšení!zvětšení!

Tento typ značky Mora patří mezi velmi oblíbené. Zvládne naráz až 8 sad nádobí a volit si můžete ze čtyř teplotních stupňů při 7 různých programech. Energetická třída, účinnost mytí i sušení vykazují výbornou třídu A. S hlučností 53 dB patří tento typ do střední třídy, existují i myčky tišší. Indikace soli i oplachu je elektronická, což je praktické. Se spotřebou 0,74 kWh, tedy roční spotřebou kolem 163 kWh, patří také do střední kategorie. Na jedno mytí je v průměru spotřebováno 13 litrů vody, což za rok při běžném užití dělá něco kolem 2860 litrů – to je průměrná spotřeba u levnějších myček. Plusem je částečná ochrana proti přetečení a 2 ostřikovací ramena. Praktická je také funkce odloženého startu (max. o 24 hodin).

Plusy: Nejnižší cena, spotřeba energie a vody. Malá hlučnost. Největší počet programů mytí.

Minusy: V této cenové kategorii se stala myčka od Mory naším favoritem.

Ariston LI 420 C – Cena: 10 579 Kč Klikněte pro zvětšení!

Druhá testovaná myčka je sice o tisíc korun dražší, nicméně v našem testu dopadla hůře než první testovaný typ. Postrádáme zejména možnost odloženého startu, nevýhodou je i vyšší hlučnost a větší spotřeba energie. Také programů nabízí tato myčka méně – celkem 4, a to intenzivní, normální, přemývání a Eco. Přičemž normální program je nastaven na 145 minut, což je skoro zbytečné. Volit si můžeme ze 3 teplot vody (40, 50 a 65 stupňů). Spotřeba energie činí 0,81 kWh, resp. 178 kWh za rok. Vody spotřebuje asi 14 litrů na jedno mytí, což ročně dělá 3080, takže rozdíl o 200 litrů více než u první testované myčky! Je ovšem třeba dodat, že naráz je možno umýt až 9 sad nádobí. Hlučnost je také o něco vyšší – 55 dB. Energetická třída, účinnost mytí jsou také v kategorii A, sušení pak spadá spíše do třídy B. Indikace soli však chybí zcela a indikace oplachu je v tomto případě pouze vizuální. Oceňujeme však bezpečnostní systém úniku vody. Pro ohřev vody tento typ využívá topné spirály. Díky systému Fast Fix se tento typ snadno zabudovává do kuchyňských linek.

Plusy: Systém Fast fix pro upevnění myčky, bezpečnostní systém úniku vody.

Minusy: Vyšší spotřeba vody a energie. Chybí funkce odloženého startu a elektronická indikace soli a oplachu.

Zanussi ZDTS 101 – Cena: 11 999 KčZanussi ZDTS 101 – Cena: 11 999 Kč Klikněte pro zvětšení!

Poslední testovaná myčka si v testu vedla obdobně jako typ od Aristonu, tedy průměrně. Litujeme absence odloženého startu, kterou řada uživatelů potřebuje. Tento typ je schopen umýt 9 sad nádobí naráz. Volit můžeme mezi pěti programy (bio s předmytím, rychlý, intenzivní, normální s ochrannou funkcí a oplach). Tyto programy probíhají buď při 50 nebo 60 stupních. Spotřeba energie činí 0,80 kWh, což ročně činí asi 176 kWh. Spotřeba vody je shodná jako u druhé testované myčky. Energetická třída a účinnost mytí se pohybuje ve třídě A, účinnost sušení spadá právem do B. Plusem je výškově nastavitelný koš na nádobí, naopak přihrádku na příbory považujeme za samozřejmost. Oceňujeme také elektronickou indikaci soli a oplachu, která zcela chybí u druhého testovaného typu. I tento typ má bezpečnostní systém úniku vody. Jako jediný disponuje dodatečným sušením zbytkovým teplem.

Plusy: Výškově nastavitelný koš na nádobí, bezpečnostní systém úniku vody.

Minusy: Vyšší spotřeba vody a energie. Chybí funkce odloženého startu.

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.obchodni-dum.cz