Mora VDS 4621.1002 EUROLINE – Cena: 3200 Kč

Firma Mora je specialistou na plynové sporáky a varné desky. Typ desky, který jsme zvolili k testu, dosahuje šířky 60 cm a je kombinovatelný celkem se čtyřmi typy trub. Troubu však musíte bezpodmínečně zakoupit, jinak desku nelze ovládat, protože ovládání je umístěno přímo na troubě.

Provedení desky je klasické, jak jsme po léta u Mory zvyklí – smaltovaný plech se čtyřmi hořáky (jeden je velký, dva jsou střední a jeden je malý) a dvěma mřížkami. Zapalování je automatické – elektrické, typ nedisponuje bohužel pojistkou plynu.

Tato varná deska patří do skupiny výrobků z řady Euroline, které jsou speciálně navrženy pro naši kuchyni, kde důraz je kladen na skvělé pečící vlastnosti a snadnou údržbu pro běžného spotřebitele.

Plusem je přijatelná cena a nenáročný design, který se hodí do každé domácnosti.

Plusy: Kvalitní provedení od oblíbeného výrobce, uživatelsky velice praktická řada Euroline.

Minusy: Nemá bezpečnostní pojistku plynu.

Fagor 2FPD-4 GL B NAT – Cena: 4500 Kč

O něco dražší typ od Fagoru nás na první pohled zaujal, líbilo se nám totiž hravé a elegantní zvládnutí uspořádání hořáků a krycích mřížek.

Deska disponuje také celkem čtyřmi hořáky uspořádanými na přeskáčku od nejmenšího k největšímu, což je praktické při vaření a zajímavé na pohled. Tento typ je kombinovatelný se všemi polyvalentními troubami od Fagoru.

Široký je rovněž 60 cm a vrchní vrstva je tvořena smaltovaným plechem a dvěma samostatnými mřížkami. Ovládání je rovněž možné pouze přímo na troubě. Zapalování je shodně s prvním typem automatické elektrické a přístroj nedisponuje pojistkou plynu.

Pro umístění spotřebiče v kuchyni je důležité vědět, že tento typ počítá s přívodem plynu z pravé strany.

Plusy: Široká škála kompatibilních trub a zajímavé zpracování.

Minusy: Nemá bezpečnostní pojistku plynu.

Whirpool AKM 280 IX – Cena: 3550 Kč

Přestože se jedná o jeden z levnějších typů těchto vestavných desek, jednoznačně to u nás vyhrál svým jednoduchým a velice kvalitním provedením v nerezu.

Možnou nevýhodou tohoto typu může být, že kupující nemá již další možnost vybírat si troubu – tento typ je totiž kompatibilní jen s jednou troubou. Šířka desky je rovněž 60 cm. Dva hořáky jsou standardní, jeden je rychlý a poslední naopak úsporný.

Ovládání je možné opět pouze prostřednictvím trouby. U tohoto typu není elektrické zapínání automatické, ale je potřeba stisknout patřičné tlačítko – to je možná trochu zpátečnické, na druhou stranu možná o něco méně poruchové.

Naopak tento typ na rozdíl od předchozích dvou disponuje bezpečnostní pojistkou plynu. Tip pro nové vlastníky tohoto spotřebiče: omývejte nerezový plech, dokud je ještě teplý, údržba je tak snazší.

Zajímáte-li se o možnosti úspory energie s tímto typem, používejte pouze ploché nádobí s rozměry podle pokynu výrobce.

Plusy: Velice kvalitní typ, vítěz našeho testu. Oceňujeme kvalitní a moderní provedení a možnost úspory energie.

Minusy: Elektrická jiskra není automatická, ovládá se pomocí tlačítka.

Text: Zuzana Veselá
Foto:obchodni-dum.cz; obchodnet.cz