Pro víkendové nebo dovolenkové mytí nádobí, stejně jako pro méně početnou domácnost, která ještě navíc musí řešit nedostatek prostoru, jsou ideální malé stolní neboli kompaktní myčky, které lze bez problémů umístit do skříňky pod dřez nebo je jednoduše postavit na pracovní desku kuchyňské linky.

Dvou- až tříčlenná domácnost ji bude pouštět denně nebo obden, při rekreačním používání zvládne najednou umýt nádobí po obědě větší rodiny nebo po návštěvě. Běžná náplň těchto spotřebičů je šest sad nádobí plus příbory, což pro dané účely bohatě postačuje. Také hrnce nebo kastroly se do ní vejdou, byť v omezenějším množství a velikosti.

Současné technologie dávají stolním myčkám schopnosti srovnatelné s velkými myčkami. Jediným omezením je právě menší prostor. To však s sebou nese několik plusů. Oproti standardním myčkám spotřebují tyto malé varianty až o polovinu méně vody, prášku nebo tablet, které je vhodné před použitím rozpůlit a použít na dva mycí cykly. Myčky mají také nižší spotřebu energie a jsou tišší. Tím, že se do nich neskládá nádobí po delší čas, nehrozí hnití zbytků, jehož důsledkem bývá nepříjemný zápach po otevření myčky při přidání dalšího špinavého nádobí.

Volit lze nejčastěji ze 4 až 6 mycích programů s obdobným účinkem. K nejoblíbenějším se řadí "rychlý", s délkou 30 minut.


Tu, anebo tu

K uživatelsky nejvděčnějším patří myčky AEG Favorit 55210 S0 a ELECTROLUX ESF 2450 Inspire, které jsou, co se vybavení týče, prakticky totožné, přičemž pořízení druhé jmenované vychází o něco levněji.

Obě nabídnou čtyři mycí programy a odložený start. Při běžných programech je mycí teplota mezi 45–70 °C, při eco 55 °C, při rychlém 50 °C a sklo se myje při 40 °C. Energetická třída a třída účinnosti je A, třída sušení B. Spotřeba vody dosahuje 7 l, spotřeba elektrické energie činí 0.63 kWh, hlučnost spotřebiče je 48 dB. Rozměry pro vestavbu vxšxh jsou 447x545x480 mm.

Hlavními plusy obou typů jsou kvalitní zpracování, úsporný provoz, velmi dobré mycí vlastnosti, dobré rozvržení vnitřního prostoru s možností sklopit držáky nádobí a získat tak místo pro objemnější kusy, snadné ovládání a tichý chod. Chválen je zvlášť program úspory energie "energy saver", při kterém je mycí cyklus ukončen před sušením. V praxi se pak nechává nádobí uschnout přirozeně při pootevřených dvířkách myčky, případně se utře utěrkou.

Minusem je nedostatečné usušení nádobí při rychlém programu, nemožnost nahradit odpadní hadici delší a také potřeba přikoupení košů na příbory.


Spolehlivý Bosch

Myčka Bosch SKS50E12EU patří do energetické třídy A. V A třídě je rovněž účinnost mytí, účinností sušení spadá do třídy B. Podle programu se mycí teplota pohybuje od 45 do 70 °C. Spotřeba elektrické energie je stejná jako u předchozích typů, tedy 0,63 kWh, spotřeba vody taktéž 7 l. Hlučnost dosahuje 52 dB.

Ve vybavení je například senzor naplnění, LED ukazatel průběhu programu, dále se může pochlubit regenerační elektronikou. V programech vede systém šetrného mytí skla. Užitné vlastnosti zvyšuje flexibilní systém košů. Rozměry spotřebiče jsou šxvxh 551x450x500 mm.

Bez problému si poradí se zaschlými zbytky i vyšší mastnotou.


Bílý a stříbrný Indesit

Cenově o něco výhodnější jsou například kompaktní myčky ICD 661 EU a ICD 661 S EU. Jsou určeny rovněž pro šest sad nádobí. Na výběr mají šest mycích programů - Oplachování, Sklo, Eco, Intenzivní, Normální, Rychlý - 30 min. Mají i funkci odloženého startu. Mycí teploty se pohybují v rozmezí 40-70 °C. Spotřeba energie 0,63 kW/hod je totožná s výše uvedenými typy. Spotřeba vody je o 2 l vyšší. Myčky jsou také hlučnější, dosahují 55 dB. Rozměry obou modelů jsou 450x550x500 mm. Rozdíl je pouze v barvě, první model se vyrábí v bílém zbarvení, druhý ve stříbrném.

Sklopné držáky koše opět umožňují lepší využití mycího prostoru.Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: archiv firem