Nároky na varné konvice se jako u všech spotřebičů různí. Nabídka trhu je v této oblasti opravdu bohatá, takže v ní lze docela snadno ztratit orientaci. Představené modely by měly alespoň trochu napomoci udržet směr.


Bosch TWK 8613 a Bosch TWK 8611

Rychlovarná konvice z designové řady snídaňových spotřebičů Bosch v kombinaci nerez a černý nebo bílý plast o objemu 1,5 l s možností nastavení teploty 70 °, 80 °, 90 ° a 100 °C a udržováním teploty pomocí funkce "keep warm".

Ochrana proti přehřátí. Začátek a ukončení vaření oznamuje zvukový signál, pro někoho až příliš důrazný. Středový kontakt podstavce zajišťuje snadné nasazení konvice v rádiu 360 °. Součástí podstavce je i přihrádka na kabel.

Příkon spotřebiče je 2400 W. Nechtěnému otevření víka brání bezpečnostní aretace, v případě otevření během provozu se konvice automaticky vypne. Oboustranný vodoznak ulehčuje dávkování. Vyjímatelný nerezový filtr pomáhá proti vápenatým usazeninám, životnost konvice prodlužuje zakrytí topného tělíska.

Uživatelé kladně hodnotí vzhled, rychlost, tichý chod, dobré držení vzhledem k neklouzavé rukojeti, snadné nalévání i možnost plnění konvice bez otevírání víka a samozřejmě regulaci teploty dokonce ve čtyřech volbách. Oceňují, že vnější strana konvice zůstává chladná. Objevila se stížnost na plastový zápach u nového výrobku.

 


Philips HD 4686/90 a Philips HD 4686/30

Dvě barevné varianty jednoho modelu, černá a bílá, jsou trochu rozporuplnými představitelkami rychlovarných konvic. Mají mnoho plusů, ale podle několika majitelů i jeden nešvar, přes který si je opětovně pořídili. K plusům patří velké rozpětí teplot, které lze nastavit, a to na 40 °, 80 °, 90 ° nebo 100 ° C. Nastavení požadované teploty se provádí na těle spotřebiče nad rukojetí, je zde umístěn i spínač udržování teploty. Navíc je možné během vaření požadovanou teplotu měnit, pokud již nepřesáhne nově žádaný stupeň. Díky paměťové funkci si konvice pamatuje posledně použité nastavení. Vypínač je opatřen kontrolkou, ukončení varu oznamuje zvukový signál. Objem konvice činí 1,5 l, pro snadné sledování hladiny vody slouží oboustranný vodoznak. Víčko konvice má bezpečnostní bajonetové uzavírání. Kabel lze navinout do podstavce, který má rovněž středový kontakt a rádius 360 °. Spotřebič je vybaven třístupňovým bezpečnostním systémem s automatickým vypnutím a ochranou proti vaření bez vody. Ploché topné těleso usnadňuje čištění, životnost konvice prodlužuje i vyjímatelný, omyvatelný dvojitý filtr Triple Action. Tělo konvice je opatřeno tepelnou izolací, takže nemůže dojít ke spálení o horký plášť.

Majitelé pochvalují dobrou ergonomii rukojeti, snadné nalévání ohřátých tekutin, žádné nebezpečné unikání páry. Minusem, který je zřejmě technologickým problémem, je, že po několika letech některým uživatelům začala konvice protékat. Přesto s ní byli natolik spokojeni, že si koupili další. Někteří si u ní stěžují na přílišnou tíhu při plném objemu a s tím spojené problémy s osazením do podstavce. Také manipulace s víkem nepatří u všech k pozitivu. Rovněž někteří uživatelé postrádají možnost volby na teplotu 90°C a nižší minimální množství vařené tekutiny, které je zde poměrně neekonomicky stanoveno na 0,5 l.

 


Elektronická konvice ETA ELLE

Nerezová konvice v elegantním nadčasovém designu s objemem 1,7 l a příkonem 2 200W. Podstavec se středovým kontaktem polohovatelností konvice 360 °. Nastavení teploty přímo na rukojeti v hodnotách 70 °, 80 °, 90 ° a var, který je tu místo číselně trochu zbytečně u českého výrobku značen anglickým "boil". Automatické vypínání a bezpečnostní pojistka, vyjímatelný a ručně omyvatelný filtr.

Uživatelé uvádějí o něco vyšší hlučnost provozu.


Varná konvice ETA s dřevěným držadlem

V retro kuchyni se bude lépe vyjímat lehce nostalgicky vyhlížející konvice, která je od klasické na první pohled k nerozeznání, až při pozornějším pohledu ji prozradí masivní podstavec. Opět objem 1,7 l a nerezové provedení, tentokrát v kombinaci se dřevem na držadle a pokličce. Příkon konvice je 2 000-2 400 W. Kontaktní systém STRIX s automatickým vypínáním zaručuje vysokou bezpečnost provozu a dlouhou životnost. Přívodní kabel v délce 3/4 m je umístěn na navijáku v podstavci. Konvice je opatřena vodoznakem. Poklička je zcela odnímatelná. Tradiční trubkovitá hubička konvice zpřesňuje nalévání a filtrační sítko zamezuje vniknutí vodního kamene do nápojů.

Při provozu je konvice o něco hlučnější, ale to jí víceméně přidává na autentičnosti.

 


Russell Hobbs 18512 Cottage Floral

Další retro konvice, tentokrát ze sady Cottage Floral v bílé barvě s černým a stříbrným květinovým dekorem, doplněným černým plastovým držadlem a vrchem víčka. Pojme až 1,8 l, má 360 ° kruhovou základnu, indikátor zapnutí, vodoznak, skryté topné tělísko a odnímatelný, omyvatelný vodní filtr. Víčko lze jako u klasické konvice zcela vyjmout.

Vysloužila si dobrou pověst fungujícího a zdobicího spotřebiče.

 

 

 

 

 

 

Varná konvice 1,7L ORAVA VK-3517

Nakonec jeden cenově velmi přijatelný typ konvice elegantního vzhledu se základními funkcemi pro běžné a bezpečné používání. Konvice nabídne obvyklý objem 1,7 l, varnou nádobu na odnímatelném 360° otočném podstavci, víko otevíratelné až po stisknutí tlačítka, stupnici hladiny vody, automatické vypínání. Nechybí jí ani ochrana před ohřevem bez vody, topné těleso je chráněné před vodním kamenem deskou z ušlechtilé oceli. Síťový kabel lze uložit do podstavce, maximální příkon spotřebiče je 2 200 W.
 

 

 

 

 

 

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: Bosch, Philips, Eta, Cottage Floral, Orava, Mall.cz