Prodloužená záruka, výsledky testů i recenze mohou při rozhodování pomoci. Představíme si některé kuchyňské pomocníky, kteří mají po této stránce co nabídnout.


S desetiletou či čtyřletou zárukou

V prosinci přichází na trh značka Samsung s novinkou, nikoliv co se týče spotřebičů, ale prodloužené záruky. Desetiletá záruka se vztahuje na digitální invertorový kompresor, kterým jsou vybaveny již zavedené produktové řady chladniček, konkrétně letošní Série G s modely RL56, RL58 a RL60, dále americké chladničky třídy A+, kde se jedná o modely RSG5 a RSH7 a také model kombinované chladničky Samsung RL55. Platit bude i u nových chladniček pro rok 2012 s označením RL39 a RL43 v energetické třídě A++, které by se měly na trhu objevit již počátkem nového roku.

K tomuto jistě pro spotřebitele vítanému kroku mohl výrobce přistoupit na základě odlišného principu fungování kompresoru oproti standardně užívaným, který je nejen energeticky efektivnější, neboť spotřebuje skoro o polovinu méně energie, ale i šetrnější k mechanice samotného kompresoru. Je to dáno tím, že kompresor pracuje nepřetržitě a pouze si dle potřeby upravuje otáčky, namísto nárazového spínání a vypínání při změně teploty v chladničce, jako je tomu u konvenčních kompresorů. Teplota uvnitř chladničky je tak kontinuálně udržována co nejblíže nastavené teplotě, což napomáhá i k udržení stálé vlhkosti a tím delší čerstvosti skladovaných potravin. Digitální invertorový kompresor má díky svému řešení rovněž nižší produkci CO2. Je také tišší, dosahuje jen 38,5 dB.

Druhou záruční akcí, tentokrát značky Fagor, je padesátiměsíční záruka poskytovaná na vybrané spotřebiče zakoupené do 31. 12. Cesta k záruce je trochu ztíženější, zákazník o ni totiž musí písemně požádat do 30 kalendářních dnů od zakoupení spotřebiče nebo v případě zakoupení spotřebiče prostřednictvím kuchyňského studia do 30 kalendářních dnů od data jeho zabudování. K žádosti musí přiložit kopii dokladu o zaplacení a originál vyplněného záručního listu.


Dobrá kvalita

Při nákupu myčky nádobí se můžete opřít o výsledky dTestu. Kromě vestavných myček
Bosch SMV69M40EU a Siemens SN666M095EU, s jejichž umístěním na prvních příčkách se 69 % hodnocení dobrá kvalita, seznamoval jeden z předchozích článků rubriky Spotřebiče, jsou dalšími vhodnými adepty i myčky Fagor. Konkrétně volně stojící typ ES-28X zařazený do třídy energetické účinnosti pro mytí a sušení A+AA, který v testu dosáhl hodnoty 64 % při spotřebě 10 litrů vody a 0,94 kWh na cyklus. Myčka pojme 13 sad nádobí, čemuž napomáhá i velkokapacitní horní koš ESPACE. Dále nabízí 8 mycích programů, samozřejmostí je zabezpečení AquaStop.

Jejím nástupcem je myčka s typovým označením ES-26, která je sice vybavena jen 7 programy, ale mycí cyklus je ještě úspornější. Nerezové provedení má ochranu proti otiskům prstů.

Hodnocení "dobrá kvalita" získal i jediný vestavný model, který má značka Fagor v nabídce, a to myčka ES-30 IT. V mycím cyklu spotřebuje 9 l vody a 1,05 kWh. Myčka je opět konstruována pro mytí až 13 sad nádobí.
 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: Samsung, Fagor, www.isifa.com