Pravděpodobně jste se již sami setkali s plastovým výrobkem, který vydával charakteristický zápach umělé hmoty. Většinou výrobek po vybalení z neprodyšného opět plastového obalu "vyvětrá", u varných konvic a dalších spotřebičů zpravidla zmizí po prvním, čistícím zprovoznění, které doporučují přímo výrobci. Jsou však i takové, zejména neznámých značek, které zápachu nezbavíte. Ani u nijak se tímto způsobem neprozrazujících plastů nemáte vždycky jistotu, zda neobsahují škodlivé látky. Zejména asijští výrobci si s tím hlavu nelámou a používají recykláty, do nichž se semele opravdu všechno. Kromě nevhodného plastu z nich může škodit například barva, použitá na jeho probarvení. U plastových výrobků přicházejících do styku s potravinami se tudíž jednoznačně nevyplatí kupovat levné čínské výrobky nebo výrobky neznámého původu. Je to hazard se zdravím celé rodiny.

Rovněž nerez na nádobí neznámé značky se může jen tvářit jako kvalitní ocel. Zaručenou nezávadnost nemáte u keramiky nebo porcelánu s barevnou glazurou nebo dekorem, který přichází do styku s nápoji či potravinami. Ani sklo nemusí být v tomto ohledu bez kazu.


Který je vlastně zdravý?

Do materiálu samozřejmě nevidíte. Prvním předpokladem pro bezpečné používání je koupě varné konvice renomované značky. Dalším výběr čirého skla, bílé keramiky nebo porcelánu, u nichž máte mnohem větší jistotu, že neobsahují nebezpečné látky v podobě barviv. Jako malé vodítko při výběru mohou posloužit následující typy konvic.


Roztančená ETA

Rychlovarná konvice TINA patří k letošním novinkám značky ETA. Tělo spotřebiče je z nerezu, z platu jsou pouze podstavec a madlo, do něhož je integrováno opět nerezové víčko. Elegantní tvar, vyvolávající dojem, že konvice ustrnula v pohybu nebo že se klaní připravenému šálku, přispívá právě k snadnější manipulaci s konvicí při vylévání jejího obsahu.

Díky obsahu 1,7 l se dobře hodí pro rodinné využití. Příkon spotřebiče činí 2 200 W. Konvice je opatřena kontaktním systémem sunlight, topným tělískem skrytým pod nerezovým dnem, snadno vyjímatelným filtrem proti usazeninám, který lze ručně omýt pod proudem vody, světelnou signalizací chodu, automatickým vypínáním při dosažení bodu varu a bezpečnostní pojistkou proti přehřátí a chodu naprázdno. Pro snadnější odměření nalévané vody slouží vodoznak, víčko konvice je chráněno proti vyklopení tlačítkem. Přívodní kabel se navíjí do podstavce.


Kvarteto z Oravy

Se dvěma typy nových varných konvic přichází také značka Orava.

Až minimalisticky designovaná varná konvice Orava VK-3614 B/W sestává ze skleněné nádoby, na níž je vyznačen vodoznak, nerezového dna, pod nímž je ukryto topné těleso, plastového podstavce s nerezovým povrchem a plastového madla, které přechází do horního okraje konvice, v němž je osazeno víčko, které je chráněno před nechtěným vyklopením. Konvice se vyrábí ve dvou barevných provedeních plastu - černém a bílém.

Konvice má rovněž obsah 1,7 l, podstavec se středovým konektorem s 360° rádiem a prostorem pro navinutí kabelu. Samozřejmostí je ochrana před ohřevem bez vody a automatické vypnutí chodu. Maximální příkon činí 2 000 W.


Keramická konvice Orava VK-3812 A/C má bílé zbarvení oživené dvěma druhy barevého dekoru, z nichž první je inspirovaný retro stylem 70. let, druhý nabídne stylizovaný florální motiv.

Maximální objem konvice dosahuje 1,2 l a příkon 1400 W. Varná část je řešena shodně jako u předchozího, skleněného typu, tzn. s topným tělesem překrytým deskou z ušlechtilé oceli, podstavcem se středovým konektorem s 360° rádiem a prostorem pro navinutí kabelu, automatickým vypnutím chodu a ochranou před ohřevem bez vody.


Buclatá klasika

Polské produkty se vzhledem k nechvalným praktikám některých výrobců stávají na našem trhu tabu. V případě varné konvice NANTEA od značky Gettberg by nebezpečí zdravotní závadnosti hrozit nemělo. Nádoba konvice je z hladké bílé keramiky bez jakéhokoliv zdobení, což zároveň uvítají všichni, kteří sází při vybavení interiéru na jednoduchou eleganci.

Menší konvice, vycházející z klasických tvarů, má objem 1 l a příkon 1 000 W. Podstavec umožňuje nasazení konvice v rádiu 360 ° a ukrytí přívodního kabelu. Ovládání je řešeno podsvíceným páčkovým vypínačem. Ohřev tekutin zajišťuje plochý ohřevný prvek. K bezpečnému užívání je konvice vybavena systémem proti přehřátí a bezpečnostní pojistkou. Nevýhodu stejně jako u předchozích modelů představuje nemožnost nastavení různých stupňů teploty. Uživatelé kladně hodnotí zejména její velmi tichý chod, zabezpečení víčka proti vypadnutí i dobu varu odpovídající nižšímu příkonu spotřebiče.

 

 Autor: Zuzana Ottová | Fotografie: archiv firem