Vypadá jako mikrovlnka

Multifunkční trouba je v kuchyni k nerozeznání od klasické mikrovlnky. Při takto malých rozměrech ale zvládá všechny funkce běžné trouby i mikrovlnné trouby, což je nesporná výhoda. Multifunkční trouba je ale ještě ke všemu rychlejší a úspornější, a to především systému 3D distribuce mikrovln. Rozdíl ale samozřejmě spočívá především v pořizovací ceně, multifunkční troubu pořídíme kolem 6000 Kč, mikrovlnky jsou levnější.

Zvládne vše, co vás napadne

Cena tedy sice není zanedbatelná, tento spotřebič se ale poměrně vyplatí. Nezabere mnoho místa, přitom v sobě ale integruje funkce několika dalších spotřebičů. Mimo klasického pečení a grilování můžete také v tomto subtilním pomocníku vařit v páře při zachování maxima živin. K vaření v páře je většinou potřeba speciální nádoba.

Volte trouby s tzv. šestým smyslem, kdy trouba sama rozhodne, kolik páry a kdy je třeba pro vaření využít. Pro tento účel má v sobě spotřebič nahrán seznam 12 základních skupin potravin, které se nejčastěji připravují. Vy jen navolíte druh potraviny a vše ostatní můžete nechat na šestém smyslu trouby. Efekt je dokonalý, sami bychom troubu dokázali nastavit přesně podle potřeb dané suroviny jen stěží. Vaření v páře v kvalitní troubě je většinou daleko rychlejší, probíhá ale paradoxně při nižší teplotě, což je pro suroviny daleko lepší.

Ať je funkcí co nejvíce!

Mimo již zmiňovaných funkcí bychom měli chtít ještě možnost horkovzdušného vaření a pečení, které je velice podobné vaření v páře. Praktická je také funkce rozmrazování, určitě se po ní ptejte, ušetří hodně času. Praktická je také funkce udržování teploty pokrmu – s touto chytrou troubou můžete pouze ráno vložit potraviny a nastavit časovač, kdy má být vše uvařeno. Přijdete pak z práce rovnou k hotovému! Novinkou pro nás může být také funkce crips, kterou je třeba trochu vyzkoušet.

Náš tip! Máte-li rádi rostbeef, z multifunkční trouby chutná jako od šéfkuchaře. Potřebovat budete pouze talíř a držák crisp, který bývá součástí balení.

Na co si dát pozor?

Porovnávejte výkon jednotlivých funkcí – určitě mikrovlnného ohřevu a grilu. Srovnejte také rozměry jednotlivých trub na trhu s jejich vnitřním objemem. Některé trouby jsou mohutnější, využitelný vnitřní objem je ale menší, což je zbytečné. S tím souvisí i naše další rada – dejte pozor také na velikost otočného talíře, čím větší, tím lepší. Zkontrolujte si také, jak vám vyhovuje ovládání trouby. Nejmodernější typy mívají paměťovou funkci na poslední využité funkce a ovládají se prostřednictvím jednoduchých tlačítek. Proces, který právě ve spotřebiči probíhá, bývá zobrazen na LED displeji. Vyzkoušejte jeho přehlednost ještě před nákupem.

Neplaťte více, než musíte

Tak jako u většiny spotřebičů, i u multifunkčních trub osciluje cena stejného typu u různých prodejců v poměrně širokých rozmezích. Například nejprodávanější spotřebič firmy Whirlpool je v současné době právě multifunkční trouba Jet Chef. Její cena se na internetu pohybuje od zhruba 6200 Kč do 7200 Kč. Ještě daleko levnější je pak nákup v zahraničí.Autor: Zuzana Veselá | Fotografie: priceinspector.co.uk; whirlpool.cz; alatest.co.uk;