Absolutně čistá práce

Automatický bezdotykový koš je užitečný pomocník, který umožňuje vyhození odpadků absolutně bez osobního kontaktu s víkem koše.

Víko odpadkového koše je podobně jako víko záchodového prkénka plné různých bakterií a jiných škodlivin. Mnohdy máme také zcela plné ruce a nemáme jak víko koše zvednout, i v takovém případě tento typ odpadkového koše může pomoci.

Koš bývá většinou proveden v kombinaci chromu a černého plastu.

Funguje na senzor

Bezdotykový koš je ve svém víku vybaven infračerveným senzorem, který reaguje na pohyb vaší ruky (i jiného předmětu) v blízkosti asi čtvrt metru (25 cm).

Systém otevírání umístěný ve víku je ale mnohem složitější. Mimo infračerveného senzoru obsahuje také počítačový čip a mechanický i elektronický systém. Ten umožňuje detekci přítomnosti vyhazovaného odpadku a zavření koše až po dokončení manévru.

Většina těchto volně stojících odpadkových košů funguje na čtyři 1,5 V baterie, které mají životnost v přístroji až několik let. I kdybyste otevřeli koš 20x za den, vydrží baterie přes půl roku.

Existují ale i typy bezdotykového koše, které fungují na adaptér do sítě. Jejich nevýhodou je ale nutnost blízkosti zásuvky.

Jaké typy jsou k dispozici?

Vzhledem k tomu, že bezdotykový koš je na našem trhu novinkou, výrobci teprve vychytávají ideální tvary a objemy koše, o které by byl největší zájem.Momentálně v nabídce najdeme koše s kulatým i obdélníkovým půdorysem, ale především o různém objemu.

Nejmenší je 5litrový koš s kulatým půdorysem z řady Mini, další nejmenší je 24litrový koš řady Original s obdélníkovým půdorysem. O deset cm vyšší (45,5 cm) je pak koš 30 litrový, 68,8 cm vysoký je koš 42litrový.

Půdorysy těchto košů zůstávají stejné – hluboké jsou kolem 37 cm, na šířku mají 26, 5 cm. Největší koše o objemu 50 a 80 litrů mají půdorys také obdélníkový, jsou ale koncipovány spíše na šířku. Ve většině domácností se využije nejvíce koš v rozmezí 42 a 50 litrů.

Cena je vyšší, ale...

Bezdotykové koše jsou u nás zatím bohužel docela drahou záležitostí. Nejmenší 5litrový koš stojí kolem 1500 Kč, 24 a 30litrový koš kolem 2500 Kč, 42 litrový koš kolem 3400 Kč, největší 80litrový potom vyjde na 4500 Kč.

Celkové hodnocení: 95 %

Očima testujícího

Plusy: Bezdotykové koše Helpmation mě oslovily nejen komfortním a snadným ovládáním, ale především pěkným a kvalitním propracováním.Svým decentním vzhledem zapadnou takřka do každé domácnosti.

Díky použitým materiálům by měly mít tyto koše také dlouhou trvanlivost. Plusem je nesporně také minimální spotřeba baterií.

Minusy: Jediným opravdovým mínusem tak zůstává poměrně vysoká pořizovací cena – na druhou stranu, do čeho se v domácnosti vyplatí investovat, než do hygieny.

Je také třeba dbát opatrnosti při omývání koše kvůli infračervenému senzoru. Malé děti zase mohou koš poškodit, pokud mu budou bránit v automatickém uzavření. Pokud se včas nevymění baterie, hrozí poškození elektrického systému ve víku koše.

Text: Zuzana Veselá
Foto: helpmation.cz