Hyundai DF 203 – Cena: 699 Kč Hyundai DF 203

Na první pohled není na této fritéze patrná její nižší pořizovací cena. Na čelní desce přístroje jsou naznačené doporučené teplotní stupně a doba přípravy čtyř nejčastěji smažených pokrmů – hranolek, smažených řízků, ryb a obalovaných žampionů a jiných hub. Na desce lze otočným knoflíkem regulovat teplotu a je zde umístěno tlačítko pro zapnutí. Dále dvě kontrolky – chodu a stavu rozehřátí oleje. Kapacita nádoby je 2,5 litru, což je tak akorát. Koš lze spouštět jen s otevřeným víkem, což není taková nevýhoda. Trochu nepříjemný může být fakt, že nádoba, byť opatřená nepřilnavým povrchem, není vyjímatelná. To velmi znesnadňuje čistění nádoby při výměně oleje. Tento typ nemá zabudovaný ani systém vypouštění oleje, což se spíše doménou dražších typů. Plusem je na druhou stranu průhledné skleněné okénko, kterým můžeme sledovat průběh přípravy pokrmu. Dostatečné velké a vhodně umístěné okénko není samozřejmostí ani u dražších typů!

Plusy: Nejlevnější testovaný typ, nicméně vzhledem k této ceně poměrně kvalitní.

Minusy: Žádné vyjímatelné části pro usnadnění údržby.

Moulinex AF 1003300 Minuto – Cena: 1029 Kč Moulinex AF 1003300 Minuto

Tento přístroj není klasickým zástupcem levné fritézy – jedná se o typ, kde nižší cena je dána jeho malou velikostí a určením pro přípravu například jedné porce hranolek (max. 400 g). Hodí se tedy do malých domácností nebo na chaty a chalupy. Objem nádoby tohoto typu je 1 litr, což je praktické také proto, že spotřeba oleje není zbytečně velká. Fritovací nádoba je bohužel také v přístroji zabudovaná napevno. U této fritézy se nám ale líbí nerezové kvalitní tělo v kombinaci s černým plastem. Na čelní desce se také nachází otočný knoflík pro plynulou regulaci termostatu. I zde najdeme mapu času přípravy a teploty nejčastěji fritovaných pokrmů. Pokrmy z tohoto přístroje jsou připraveny velice rychle, a tím dochází k menšímu přepalování oleje a ani pokrmy tedy tolik neztrácejí hodnotné látky.

Plusy: Malý praktický přístroj pro snadnou manipulaci i rychlou a zdravější přípravu pokrmů.

Minusy: Nehodí se pro větší počet strávníků.

Moulinex AKG243 Supralys – Cena: 1090 Kč Moulinex AKG243 Supralys

Poslední testovaná fritéza zaujme na první pohled svým designem – kombinace lehce béžového a žlutého plastu je velice líbivá a praktická. Také tento typ disponuje kvalitním skleněným okénkem pro kontrolu přípravy. Navíc tu najdeme zabudovaný permanentní anti-tukový filtr. Nádoba je nevyjímatelná, ale nám se zdála z testovaných typů nejodolnější nejen díky kvalitnímu hliníkovému povrchu. Maximální náplň oleje v tomto případě činí 2,2 litru. V nádobě lze naráz fritovat něco přes kilogram hranolků nebo jiných potravin, což je pro menší rodinu ideální. U tohoto typu navíc najdeme prakticky umístěné tlačítko pro otevírání víka, a tak jej lze stisknout pohodlně jak pravou, tak levou rukou. Stejně tak užitečné je i vnější spouštění vnitřního koše pomocí madla, díky němuž je ovládání pohodlné.

Plusy: Vzhledem k pořizovací ceně vysoce kvalitní provedení a řada přídatných funkcí.

Minusy: Napevno zabudovaná nádoba – tento jev je ovšem typický pro levné fritézy. Jiné větší nedostatky nebyly shledány.

Text: Zuzana Veselá
Foto: obchodni-dum.cz