Co je vlastně alobal?

Alobal je tenká (maximálně 14 mikrometrů) fólie, vyrobená ze slitiny hliníku. Jeho vlastnosti jsou využitelné ve všech koutech bytu, především pak v kuchyni. Je nepropustný pro vodu a šťávy, funguje i jako izolátor tepla. Na to, jaké má vlastnosti, váží minimum a je hygienicky nezávadný, takže se nemusíte bát do něj zabalit takřka cokoliv.

Je skvělý na maso!

Brambory pečené v alobalu jsou opravdu pochoutka. Klikněte pro větší obrázek!Bez alobalu se neobejdete, pokud holdujete grilování. Zvláště na maso je super! Alobal se obvykle omastí a vystele slaninou, poté se na maso nasype trocha koření a nakonec zabalí do připravené fólie. Alobal zde zajistí pořádné propečení – nemůže se vám už stát, že by část masa byla připálená a vnitřek ještě syrový. K tomu si můžete vzít jako přílohu brambory též opečené v alobalu. Objevíte tak dosud nepoznané chutě.

Usnadní pečení koláčů

Pokud rádi pečete koláče, určitě se vám už někdy stalo, že se vám připálily jejich okraje. S alobalem je s tím konec! Když do něj zabalíte okraje ještě před pečením, nic se už nespálí, a přitom budou koláče hotové i ve středu, kde je náplň. Pokud jste spíše kutilské nátury, stačí trocha šikovnosti. Ustřihněte kus alobalu a přehněte ho. Poté ho různě kruťte, až vám vznikne souvislý »had«, kterého můžete použít jako formu na dorty nebo cukroví. Nakonec ho jen spojte a vytvarujte. Dort je hotov a vy nemáte po ruce nic, čím byste ho ozdobili? Stačí si z alobalu vyrobit kornout, do něhož následně vměstnáte krém nebo domácí šlehačku. Ve špičce si vytvořte otvor, jímž necháte krém vytékat. Zdobení máte hotové za chvilku, aniž byste museli mýt nádobí! 

K bramborám můžete přidat slaninu a maso a jídlo je z chvíli hotové. I díky alobalu. Klikněte pro větší obrázek!  Rolička alobalu by neměla chybět v žádné kuchyni. Klikněte pro větší obrázek!

Pro šikovné ruce...

Alobal se ale hodí i na další práci v kuchyni. Zmizela vám třeba drátěnka a vy nemáte čím vydrhnout hrnec od oběda? Stačí jen zmuchlat trochu alobalu a použít ho místo ní. Efekt bude stejný! Nebo chcete udržet zeleninu čerstvou i po delší dobu? Zabalte ji do alobalu. Účinně ji ochrání před vnějšími vlivy. Jen si musíte dát pozor na kyselé druhy. Ty by mohly po čase začít s hliníkem reagovat a chuť zeleniny by se pokazila.

Udělejte dětem radost

Mají vaše děti rády zmrzlinu? A také bývají často zašpiněné? Není nic snazšího než obalit špičku kornoutu alobalem. Tento materiál totiž nic nepropustí. Stejné to je se svačinou do školy či na výlet. Pokud jsou vedra, jídlo se rychle kazí. Alobal ve srovnání s pouhým ubrouskem nebo igelitovou fólií jasně vede. Nepropustí teplo ke svačině a ta tak zůstane čerstvá a nezkažená.

Text: Pavlína Nouzová
Foto: archiv, Profimedia.cz