»Hambáč, to je klasika.«
O propagaci americké kuchyně ve světě se postaraly zejména franšízy typu Mac Donald´s, KFC, Burger King a další. Když se řekne americká kuchyně, tak už malé dítě si představí hamburger s pořádnou porcí hranolek a kelímkem tolik oblíbené Coca-Coly. A pozor, zapomněli jsme na kečup! Alespoň tak nám prezentují americké restaurace rychlého občerstvení americkou kuchyni. Mnoho Evropanů, kteří sledují americké filmy, se domnívá, že právě a jenom toto jídlo je typicky americké. Jenže americká kuchyně, ta není jen o restauracích rychlého občerstvení.

Hamburger, hranolky a hot dog. Nejznámější reprezentanti amerického stravování. Jenže americká kuchyně není jen o restauracích rychlého občerstvení. Také v amerických domácnostech se vaří, ale samozřejmě úplně jinak než u nás.  Klikněte pro větší obrázek!Styl života
Napadlo vás někdy, proč jsou restaurace s rychlým občerstvením tolik oblíbené? Ano, mají dobrou reklamu. Lidem tam chutná. A ve Spojených státech je jídlo v těchto restauracích velmi levné. Způsob stravování je odrazem tamnějšího životního stylu. V poledne něco rychle sníst a zpátky do práce. Ale měli jste někdy čas všimnout si, jak rychle obědvají čeští zaměstnanci v kantýně nebo v závodní jídelně? A co vy sami? Možná vás teď trochu překvapíme, ale v mnoha amerických domácnostech se vaří. Ale ne takovým stylem jako donedávna u nás. S určitým zjednodušením by se dalo říci, že tamnější ženy nebo muži vnímají občasné vaření spíše jako příjemného koníčka. Pokud mají trochu volného času a umí to, rádi připraví večeři pro svou rodinu nebo přátele.

Indiáni a Evropané
Americká kuchyně byla při svém vývoji ovlivněna dvěma základními proudy. Pokud jde o její první etapu vývoje, tak ta je ovlivněna indiánskou kuchyní. To není náhoda, neboť Indiáni naučili přistěhovalce pěstovat místní plodiny, zejména brambory, kukuřici a rajčata. Později ovlivnila americkou kuchyni kuchyně evropská, která v sobě zahrnuje prvky kuchyně italské, francouzské, britské, německé holandské a dalších. Ona vlastně ta typická americká jídla nejsou tak úplně americká. Dokladem tohoto tvrzení je fakt, že proslulý americký hamburger pochází od námořníků z německého Hamburku, tolik oblíbený sendvič z Velké Británie a o hranolky se vede spor s Francií.

Krocan nepochybně patří na americký stůl, a to nejen na Vánoce a při příležitosti Dne Díkůvzdání. Tenhle se právě vyndává ze speciální fritézy. Klikněte pro větší obrázek!Co je tedy typicky americké?
Jak vidíte, odpověď na otázku, co je vlastně typicky americké, je velmi komplikovaná. Nejenže je tato kuchyně ovlivněna starou indiánskou, bohatou evropskou a navíc ještě celou řadou dalších kuchyní, ale je důležité si uvědomit, že Spojené Státy mají obrovskou rozlohu a samotná americká kuchyně se skládá z několika kuchyní. Jedná se o kuchyni jižanskou, sestávající se z tradiční jižanské kuchyně, kajunské, kreolské a soulské kuchyně. Dále o kuchyni pacifickou, zahrnující kalifornskou, aljašskou a havajskou kuchyni, přičemž doplněním jižanské a pacifické kuchyně jsou ještě texasko-mexická a yankeeská kuchyně.

Typické chody
Pro představu uveďme alespoň několik příkladů typických chodů z každé regionální americké kuchyně. Tradiční jižanská kuchyně s oblibou používá indické koření a arašídy. Na menu najdete například kuřecí polévku, smažená zelená rajčata a různá jídla s fazolemi.
V kajunské kuchyni se setkáme s velkým množstvím drůbeže a mořských plodů. Specialitou kreolské kuchyně je různě upravená rýže. V soulské kuchyni se setkáme s vepřovým a kuřecím masem a různými polévkami.
V kalifornské kuchyni s oblibou připravují různé delikatesy jako třeba telecí medailonky, avokádo, kapari a těstovinové saláty s mandlemi. Nechybí zde ani bohatá nabídka oblíbených koktejlů.

Aljaška, Havaj a další
Není žádným překvapením, že na aljašském menu najdeme lososa, tresku, krevety a kraby. Stejně tak havajská kuchyně používá hodně ryb a mořských plodů a samozřejmě také ananas. Mezi speciality texasko-mexické kuchyně patří nejrůznější hovězí steaky, zeleninové polévky a fazole. A nesmíme zapomenout ani na omelety a na tortilly. Konečně takovým vhodným zástupcem yankeeské kuchyně jsou kuřecí křidýlka Bufallo, humr, krocan nebo fazolový salát.

Text: Markéta Veselá
Foto: www.stanforddrivein.com, www.eatbma.blogspot.com, http://www.thegreenhead.com/, profimedia.cz