Dnešními předními exportéry banánů jsou Kostarika, Ekvádor a Kolumbie. Klikněte pro větší obrázek! Přivodí dobrou náladu
Banány se skládají z velkého množství sacharidů, minimálního množství tuku, bílkovin a vlákniny. Cení se u nich zejména přítomnost vitamínu B, A a stopových prvků, jako je hořčík, vápník, zinek, mangan a zejména draslík, který má schopnost stabilizace vyššího krevního tlaku. Dobrou náladu navodí obsažený tryptofan, který naše tělo umí štěpit na serotonin. Ten je odpovědný za dobrou náladu. Proto jsou banány vhodné ke konzumaci zejména pro osoby zatížené větším psychickým či fyzickým náporem, pro ženy trpící předmenstruačními bolestmi, při pálení žáhy a pro udržení pravidelné stolice. 

Pomůže i při sexu!
Z toho je zřejmé, že banán má pozitivní účinky na mozek a celou nervovou soustavu vůbec, cévní soustavu a pomáhá při stavbě našeho svalového korzetu. Má zklidňující účinek na rozbouřený žaludek díky vysokému obsahu zásaditých látek, které napomáhají při odkyselení organizmu. A pozor, banán je znám také jako účinné afrodiziakum! Někdy se říká, že černá špička nebo přezrálý banán mohou mít nejrůznější negativní účinky, taková informace ale zatím nebyla potvrzena. To spíše banány nezralé mohou způsobit nadýmání.

První zmínky o banánu se nám zachovaly v dílech buddhistických mnichů ze 6. století před naším letopočtem. Klikněte pro větší obrázek!Banánové dobroty
Využití banánu v kuchyni je překvapivě poměrně široké. Platí, že jednou oloupaný banán je třeba, stejně jako jablko, co nejrychleji zkonzumovat či alespoň pokapat citronem, jinak zhnědne. Oloupaný a rozmixovaný banán (také v kombinaci s jiným ovocem) ocení naši nejmenší, a to i v případě, že právě prodělávají střevní infekci. My starší si pochutnáme na banánu politém hořkou, nejlépe horkou čokoládou. Hodí se do různých dortů a zmrzlinových pohárů. Na kostičky nakrájený banán dodá skvělou chuť ovocným salátům.

Hodí se i k masu
Čínská kuchyně, a v poslední době i kuchyně tuzemská, zná banán smažený. Máte-li sušičku ovoce, výborně chutná banán sušený (lze ho i koupit v obchodě). Pozor ale na sušené banány obalované v medu, tady je už kalorická hodnota skutečně značná. Nebojte se ale s banánem experimentovat daleko více! Je vynikající i teplý jako příloha k masu nebo přímo zapečený na kuřecím plátku spolu se sýrem a broskví.

Z banánů můžete připravit řadu dobrot. Klikněte pro větší obrázek!Co vlastně kupujeme...
Banány jsou plody banánovníku, který se svými 16 metry patří mezi nejvyšší byliny vůbec. Stejně jako je tomu třeba u jablek, má i banán několik odrůd. U nás je k dostání klasický žlutý a sladký druh známý pod jménem Cavendish. Občas v obchodě narazíme i na tzv. baby banány, které jsou ještě o něco sladší. V určitých oblastech se ale pěstují banány, které zůstávají zelené a kvůli obsahu většího množství škrobu a minima cukrů se konzumují spíše jako náhražka našich brambor.

Jak banány uchovávat
Při uchovávání banánů je třeba vycházet z toho, že jsou trhány jako zelené a dozrávají cestou k nám. Ze své domoviny jsou »zvyklé« na vysoké teploty, a proto když klesne teplota jejich okolí pod 13,5 stupně, zastavuje se proces dozrávání a banány rychle zčernají. Proto zakoupené banány uchovávejte ideálně při pokojové teplotě, ne v lednici. Chcete-li přesto, aby vám banán déle vydržel, dejte jej do spíže (s teplotou ne nižší než 10 stupňů) nebo do lednice ve vhodném obalu.

Více o banánech a jejich pěstování si přečtěte v článkuEncyklopedie rostlin: banánovník zakrslý osvěží interiér

Text: Zuzana Veselá
Foto: www.zdrava5.cz, www.bananaspot.com