Skořice je koření, které má v kredenci snad každý. Zabydlela se v našich kuchyních dobře a pevně jako přísada do různých sladkých jídel, především do sladkého pečiva. Většinou ji používáme mletou, ale v leckterých jídlech se uplatní i kousky kůry. V posledních letech se stala i velmi módní adventní dekorací. Ruličky jsou opravdu hezké, trvanlivé a jednoduše se s nimi pracuje.


Boje o koření

Stejně jako jiné druhy koření i skořice byla v raném novověku předmětem bojů mezi evropskými kolonisty. Skořice je několik desítek druhů, některé prameny udávají přes dvě stě. Pro historii kulinářství a bojů o monopol nad kořením jsou ale důležité jen dva druhy: skořicovník čínský a skořicovník ceylonský. Prvně jmenovaný se považuje za méně kvalitní, v Evropě byl dříve a dostal se sem přes Malou Asii a Benátky. Skořicovník ceylonský má jemnější chuť a kůra je tenčí, protože se sklízí z mladších výhonků. I jeho barva je světlejší, což může být jednoduchým, nikoli však jednoznačným vodítkem při posuzování kvality mleté skořice. Čím je prášek světlejší, tím je skořice lepší.


Loupání kůry

Skořicovník patří do stejné rodiny jako bobkový list, tedy do čeledi vavřínovitých. Podle toho, o jaký se jedná druh, se kůra sklízí na dvou až sedmiletých výhoncích. Proces zpracování vypadá z tepla naší kuchyně velmi jednoduše, ale k zacházení s dlouhými větvemi je potřeba pořádný fortel. Výhonky se uřezávají u země a pak se z nich sloupává kůra v plátech, jejichž délka je rovnou vhodná k dalšímu zpracování (přibližně jeden metr). Pak se musí kůra čistit a některé její vrstvy oškrábat. Při sušení se sama zatočí do dobře známých ruliček.


Užívejte vůni

Hnědému prášku se připisují nejrůznější léčivé účinky, protože obsahuje spoustu různých silic. To všechno můžete ignorovat, protože pokud skořici používáme jako koření, tak z ní vnímáme především její vůni, která je známá a nezaměnitelná. Správný zimní tandem tvoří s hřebíčkem a zimním ovocem, jablky a citrusy. Výborně se kombinuje s chutí kávy a čokolády. Významným, nikoli však dominantním kořením je skořice ve slaných čínských, indických a severoafrických jídlech. V Čechách dáváme ve slané kuchyni skořici obvykle jen do rajské omáčky nebo polévky.

 

Recept: Hrušky pošírované v červeném víně

Připravte si: 4 středně velké hrušky, 0,75 l suchého červeného vína, 2 ruličky skořice, 3 hřebíčky, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com