Voňavému krámu Ondřeje Šípa vévodí pražička, která zvládne čtyři kilogramy zelených zrnek za hodinu. „Máme tu indickou Robustu a asi deset druhů Arabiky původem od Jižní Afriky až po Guatemalu,“ dozvídáme se. „Větším klientům můžeme namíchat speciální směsi podle toho, zda si přejí kávu s chutí spíš dokysela, dohořka, doořechova, s vysokým obsahem kofeinu apod. Je to podobné, jako když se dělají směsky vína.“ Ve směsi bývá kolem 80 % Arabiky – ta dává chuť. Zbytek tvoří Robusta, která dává sílu (má třikrát víc kofeinu než Arabika) a umožňuje vytvoření krásné pěny na hladině čerstvě uvařeného nápoje.“ Za časů c. a k. monarchie a první republiky si kupci běžně pražili kávu; často to šikovnější lidé dělali sami doma. „I dnes si u nás občas zákazník koupí zelená zrnka. Domácí pražení ale není tak jednoduché, to už musíte o kávě něco vědět,“ říká Ondřej Šíp.

Klikněte pro větší obrázek!Nejdražší je, co projde cibetkou
„Každý druh má své chuťové předpoklady. Třeba africká káva je spíš kyselá, jihoamerická zase víc oříšková. Hodně záleží i na délce pražení, na teplotě – pohybuje se mezi 150 až 160 °C – a rychlosti chlazení čerstvě upražené kávy,“ vysvětluje Klára Janků, která pražičku nejčastěji obsluhuje. „Důležité je také poslouchat zrnka. V pražicím bubnu praskají podobně jako popcorn a my podle toho poznáme, jak pražení probíhá. Zrnka pak meleme na sedm různých jemností. Záleží na tom, jakou kávu z nich chce zákazník vařit.“

Za komunismu se k nám vozila téměř výhradně jen hořkosladká káva z Kolumbie. Češi jsou proto na tuhle chuť zvyklí a žádají ji nejčastěji. „Já ale nabízím i kávy s jinou chutí. Proto vždy zákazníkům připnu k sáčku kávy papírek, na který si poznamenají, jak jim chutnala. Můžou tak vyzkoušet několik druhů a zvolit ten pro sebe nejlepší,“ pokračuje Klára Janků. K mání je tady samozřejmě i Kopi Luwak, slavná káva, jež prošla zažívacím ústrojím cibetky. „Tahle zvířátka si vybírají jen nejlepší zrna a ještě pak jejich chuť zlepší natrávením,“ popisuje odbornice kávu, jejíž kilogram stojí 15 000 Kč.

Dáte přednost síle, nebo množství?
V českých obchodech se 65 % kávy prodává v podobě mleté a jako instantní jen 13 % (zbytek tvoří káva zrnková, směsi typu 3 v 1 apod.). Třeba ve Velké Británii je poměr bezmála opačný. Podle průzkumů se u nás mletá káva v 90 % případů mění v klasického turka (to je česká specialita, kterou nikde jinde neznají; ani v Turecku ne). Zbylých 10 % putuje do nejrůznějších domácích kávovarů, jež si pořizuje stále více labužníků.

Klikněte pro větší obrázek!Soupeří přitom spolu dva trendy: americký, kdy se pijí litry poměrně slabé kávy (podle Ondřeje Šípa „nad kvalitou vítězí kvantita“), a jihoevropský, kdy se konzumují miniaturní šálky velmi výrazné a silné kávy. V ulicích našich měst, hlavně těch větších, si už naštěstí můžou vybrat příznivci obou směrů. Ti první nakupují třeba ve Starbucks (americká firma) nebo Coffee Heaven (polská). Dostane se jim tam různých i podivuhodně ochucených nápojů: tedy pokud je neodradí servírování do papírového kelímku a cena až kolem 100 Kč. V příštím roce chce u nás otevřít své provozovny McCafé (rodný bratr McDonald‘s), chystá se sem německá síť Cup @ Cino a dokonce indický řetězec Café Coffee Day.

Kavárníci klasického italského typu, kteří vám udělají voňavé espresso na naleštěném přístroji s tradiční pákou, tím ovšem nadšeni nejsou. „Za prvé velké společnosti nemůžou ve všech tisících svých provozoven dostatečně uhlídat kvalitu, za druhé skupují sklizeň kávy v celých velkých regionech a nám tak omezují možnost výběru,“ dozvěděli jsme se od jednoho z nich. I přes připomínky je prý ale káva z velkých řetězců pořád podstatně lepší než některé levné instantní moky, které se dělají z „aromatizovaných kávových slupek“.

Na kafe jsou Finové
Zdá se vám, že u nás pijeme příliš mnoho kávy? Ba ne, se třemi kilogramy na osobu a rok Češi patří k evropskému průměru. To v Německu prolijí hrdlem dvakrát tolik kávy. A rekordmany jsou Skandinávci: každý Fin spotřebuje víc než 10 kg kávy za rok!

 Možná nevíte, že…
…káva je celosvětově nejoblíbenější nápoj. Čaj za ní začíná zaostávat obzvlášť nyní, kdy se obrovských kvant kávy dožadují nově zbohatlé oblasti Číny a Indie.
…i u nás už získávají na oblibě kávy pěstované a prodávané podle zásad Fair Trade, tedy takové, za něž farmáři dostali „férově“ zaplaceno. Nevadí, že jsou o něco dražší.
…někteří lidé se domnívají, že trvanlivost čerstvě mleté kávy prodlouží, když ji uloží do mrazáku. Vůbec ne, naopak ji poškodí teplotní šok!
…obecně oblíbený omyl je, že čím větší tlak máte v domácím kávovaru, tím dokonalejší kávu vyrobí. Není to pravda, na lahodný mok stačí asi 10 barů (přístroje vyvinou tlak 12 až 15 barů). Podle expertů je ale stejně nejlepší espresso od baristy (specialista na vaření kávy, neplést s barmanem!), který přístroj ovládá pákou.
…na rostoucí úrovni kavárnictví u nás se podílí Škola kávy, která vychovává nové mistry baristy.

 Ať vám nezdřevnatí!
-„I český turek je dobrá káva a dá se příjemně vychutnat,“ říká expert Ondřej Šíp. „Neměl by se ale nechávat dlouho louhovat, nejvýš tak čtyři minuty. A pak do tří minut vypít. Jinak se chuť začne měnit, často ‚dodřevnata‘.“
- Jak by asi náš turek chutnal Turkům? Nejspíš moc ne. V zemi půlměsíce totiž pijí velmi jemně umletou kávu důkladně provařenou ve speciální nádobce – džezvě. Samozřejmost je spousta cukru, někdy se přidává i kardamon.

 
Víte, co pijete?
Nové kavárničky přinesly do našeho života i nové pojmy (ne každý se v nich musí orientovat). Základ představuje káva espresso: pozor, ne presso či dokonce expreso!

Espresso doppio je dvojité espresso. Espresso piccolo neboli malé je pouze místní český název, který se jinde neužívá.
Espresso americano – více vody na stejnou dávku kávy. Podobné je espresso lungo neboli dlouhé.
Cappuccino – espresso s mlékem a mléčnou pěnou, zdobené popraškem skořice či kakaa.
Caffé latte – espresso s větší porcí mléka, než má cappuccino; ve Španělsku říkají kávě s mlékem café con leche, ve Franci café au lait.
Con panna – espresso se šlehačkou.
Espresso romano – s plátkem citronu

Ivo Bartík

zdroj: týdeník Květy
Foto: http://www.profimedia.cz/