Sýry musejí nějakou dobu zrát, jak dlouho, je dáno druhem sýra. Klikněte pro větší obrázek!Legenda praví...

Úplně první sýr nevědomky vyrobil podle legendy jeden arabský kočovník ze Středního východu při putování pouští. Ve vaku vyrobeném ze žaludku mladého domácího zvířete si vezl zásobu mléka. Jel a jel a když zastavil, chtěl se napít. Ale ejhle! Místo mléka byla ve vaku jakási bledá voda a bílé hrudky. Vak totiž obsahoval enzym z těla zvířete, který spolu se sluncem a potřásáním při cestě způsobil sražení mléka na tvaroh a syrovátku. Kočovník měl žízeň i hlad, a když zjistil, že obojí ho utiší, byl spokojen.

Sýr je zdravý!

Ať už je legenda pravdivá, či ne, sýr má svůj původ ve starověku. A dnes si bez něj neumíme jídelníček ani představit, což je dobře. Jeho pozitivní působení na organismus je totiž nesporné. Sýr obsahuje velké množství vápníku, který je tolik důležitý pro správný a zdravý vývoj kostí, zubů a nehtů. Najdeme v něm také hořčík na nervy a svaly, dále zinek, kterému se říká minerál štěstí, podporuje totiž dobrou náladu. Mimoto je sýr bohatý na vitamíny - A, B2, B12.

Jaký si dáme?

Všechny sýry se obecně dělí:

  • podle druhu srážení na tvarohové, sýřené a tavené
  • podle tvrdosti na čerstvé (jsou bez kůrky a nezrají -lučina, cottage, žervé) měkké (krátce zrají, mají menší obsah vody a tuku - bryndza, smetanový sýr), polotvrdé (delší zrání, dobře se krájí, menší obsah vody - eidam, gouda) , tvrdé (dlouhé zrání, nízký obsah vody, více tuku, dobře se strouhají - ementál, parmazán) a tavené tvrdé (jsou z více či jednoho druhu tvrdých i měkkých sýrů a vyrobené pomocí tavicích solí, trvanlivé a ochucované)
  • podle obsahu sušiny na vysokotučné (nad 60% tuku), smetanové ( 50%), plnotučné (45%), tučné (40%), třičtvrtětučné (30-40%), polotučné (20-30%) a hubené (do 10%)

Eidamský typ sýra ze Švýcarska je lahodný k přímému použití, třeba k vínu. Klikněte pro větší obrázek!Co s ním v kuchyni?

Sýr je možné při přípravě jídla využít mnohostranně. Lze jej jíst syrový, vařený, pečený, nakládaný, uzený a smažený, s přílohami. Dochucuje se jím mnoho pokrmů, nebo je sýr sám podstatou celého jídla. Skvělý je jen tak na zobání ke sklence vína, strouhaný na špagety a jiné těstoviny, do polévky (rajské například), hodí se k zapečení těstovin a brambor, k dochucení omáček a pokrmů z masa. Smažený eidam nebo hermelín také nemá chybu.

Sýry pro fajnšmekry

Balkánský sýr, camembert, goudu nebo mozzarellu určitě znáte. Ale jsou i jiné druhy sýra, které se v naší kuchyni příliš neobjevují. Hermelín se dá využít mnoha způsoby. Skvělý je čerstvý, ale i nakládaný, smažený či grilovaný. Klikněte pro větší obrázek!Říká vám něco Bleu ď Auvergne? To je sýr s modrou plísní. Nebo Bresse Bleu - sýr s modrou i bílou plísní. A co Buchette? To je pro změnu kozí sýr. Chavroux zase čerstvý kozí sýr. Gorgonzola je italský tučný sýr ostřejší chuti s vnitřní modrou plísní. A nakonec něco českého - Jadel, pletený pařený ovčí sýr. A všechny stojí za to ochutnat!

Text: Pavla Zigová

Foto: cs.wikipedia.org, www.ibiblio.org, www.svetsyru.cz; www.profimedia.cz