Francouzské kulinářství je vynikající již v tom nejprimitivnějším provedení. Tento zázrak způsobuje vynikající kvalita surovin, z nichž se tady vaří. Na druhou stranu je tady vysoká gastronomie, která stále zůstává vzorem pro celý zbytek zeměkoule. Obojí tady tolerantně žije vedle sebe. V přístavu Cassis to můžete vyzkoušet na nábřeží Jean-Jacques Barthelemy. V čísle 5 a v čísle 15.


Nejkrásnější skaliska

Cassis je městečko, které je vklíněno mezi modré Středozemní moře a šedavá vápencová skaliska, která se nedaleko od pobřeží ostře zvedají. Kotel je až po okraj plný vinic. Vinice se mohly zakládat v jakési minimální vzdálenosti od města a jen do nějaké výšky na kopcích. Pěstuje se tady převážně bílé víno, které skvostným způsobem doprovází zmíněné mořské ryby.Cassis je také výchozím místem pro prozkoumávání calanques – hlubokých zářezů, které tu zanechaly v minulosti kontinentální ledovce.


Užívejte si genius loci

Centrum města je hodně turistické. Je tady vše, co má být ve francouzských městech – náměstí Republiky, avenue Victora Huga a dalších velikánů. Až to projdete, můžete se začít zajímat o jídlo. Nábřeží, které obemyká marínu a rekreační přístav, má prakticky v každém domě restauraci. Ulice s turistickými atrakcemi a místními produkty jsou dál od moře, v postranních ulicích. Cassis je jednou z destinací vyhlášených nicneděláním, a tak se oddejte i typickému kulinářskému rytmu. Polední jídlo se odbyde zde na jihu za dvě hodinky a večeře trvá i dvakrát tak dlouho, pokud si ji chcete užít.


V poledne rybárna

Dříve byl restaurant Poissonnerie Laurent obyčejnou prodejnou ryb, kde bydleli přistěhovalci z Neapole, kteří přišli do Cassisu v roce 1850. O století později zde vznikla jednoduchá rybárna a tu v roce 1999 přeměnili potomci italských rybářů na restauraci. Podávají se tady ryby, které byly uloveny ráno. Jejich soupis najdete na ceduli u vstupu do restaurace. Ryby se připravují tím nejjednodušším způsobem na pánvi nebo na grilu. Obsluha nezapře neapolskou krev – na francouzské poměry trochu moc přímá, bezprostřední, na hranici drzosti.V letních měsících bývá velmi obtížné dostat zde místo, ryby jsou božské.


Večer vysoká gastronomie

Restaurace Romano, která je nedaleko výše jmenované rybárny, je také rodinným podnikem. Najdete tu francouzský šarm a rafinovanost a všechno bez chybičky, od bělostných damaškových ubrousků po hladký zvuk zátky, která opouští hrdlo láhve, a srdečnou, ale diskrétní obsluhu. Restaurace má nejrůznější ocenění a vypadá, že má nakročeno na michelinský seznam. Takové podniky prý jsou nejlepší, protože se v nich všichni velice snaží. Je to vidět i na účtu. Dražší předkrm tu stojí tolik, co celý oběd v rybárně.

 

Recept: Provensálská Sardináda

Připravte si: 5 – 10 sardinek, sůl, olivový olej, provensálské bylinky, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: archiv autorky