Příprava těsta: Dbejte na stejnou teplotu!
Na kynuté koláče si musíme připravit suroviny předem, aby se jejich teplota vyrovnala. Z chladných surovin totiž těsto pomaleji kyne, takže se může stát, že nevykyne vůbec. Potraviny odvážíme nebo odměříme. Do mísy dáme nejprve všechny sypké suroviny a smícháme je dohromady, poté si připravíme kvásek. Droždí rozmícháme v misce s jednou lžičkou moučkového cukru, až se úplně rozteče. Pak přidáme trochu vlahého mléka a necháme tak 10 minut vykynout. Do mísy pak přidáme vajíčka, tuk, mléko a nakonec vykynuté droždí. Propracujeme těsto, až je hladké a necháme je v teple vykynout asi tak 30 až 40 minut (řidší těsta kynou tak půl hodiny, hustší déle). Těsto pak dále zpracujeme tak, jak je třeba pro daný moučník.

Nejprve do mísy dáme všechny sypké suroviny a promícháme je. Pak teprve přidáváme další ingredience. Klikněte pro větší obrázek! Těsto by mělo vykynout asi za 30 – 40 minut. Klikněte pro větší obrázek!

Posvícenské koláčky
Na posvícenské koláče je třeba z těsta vytvořit malé bochánky, které pak dále necháme kynout přikryté utěrkou, poté z nich na plechu vytvarujeme placky s úzkým rantlíkem. Ten pak potřeme rozšlehaným vajíčkem. Sáčkem pak zdobíme jednotlivými náplněmi dle vlastní fantazie. Světlé náplně zdobíme rozinkami a tmavé plátky spařenými a oloupanými mandlemi.

Pro posvícenské koláčky vytvarujeme placky s úzkým rantlíkem. Klikněte pro větší obrázek! Světlé náplně zdobíme rozinkami, tmavé třeba mandlemi. Klikněte pro větší obrázek!

Zdobení závisí jen na vás, respektive na vaší fantazii. Klikněte pro větší obrázek! Na závěr stačí posypat koláčky moučkovým cukrem. Klikněte pro větší obrázek!

Svatební koláčky
Malé (svatební) koláčky tvarujeme snadněji. Mezi dvěma mikroteny vyválíme placku a skleničkou (nebo formičkou) vykrajujeme malé koláčky, které pak zdobíme sáčkem libovolnými náplněmi. Po upečení je ještě teplé potřeme rozpuštěným máslem s rumem a posypeme moučkovým cukrem.

Malé koláčky vytvarujeme z těsta třeba skleničkou. Klikněte pro větší obrázek! Náplně mohou být různé, vše pak zasypeme cukrem. Klikněte pro větší obrázek!

Cukrem můžeme posypat koláčky i po upečení. Klikněte pro větší obrázek!

Ovocné koláče
Příprava ovocného koláče s drobenkou je ještě jednodušší. Vykynuté těsto rozprostřeme na pomaštěný pečící papír, nejlépe na plechu s vyšším rantlem. Na těsto vyskládáme kousky ovoce a posypeme je drobenkou.

Jaké ovoce pro kláče zvolíte, záleží jen na vás. Klikněte pro větší obrázek! Naskládané ovoce stačí posypat drobenkou. Klikněte pro větší obrázek!

 Na jeden plech můžete použít i několik druhů ovoce. Klikněte pro větší obrázek! Že je koláč upečený poznáte mimo jiné i tak, že má křupavou kůrčičku. Klikněte pro větší obrázek!

Recepty:

Kynuté těsto na posvícenské (svatební) koláče

600 g polohrubé mouky
60 g moučkového cukru
1 prášek do pečiva
1/2 lžičky soli
60 g droždí
2 dcl mléka
1 Hera

Tvarohová náplň
500 g měkkého tvarohu
200 g moučkového cukru
1/2 šlehačky
1 pudingový prášek (vanilkový)
1 lžíce rumu
1 vanilkový cukr
1 vajíčko

Ořechová náplň
300 g mletých ořechů
200 g mletých piškotů
100 g moučkového cukru
1 vanilkový cukr
1/2 litru šlehačky nebo 10 % smetany
2 lžíce rumu

Maková náplň
200 g mletého máku
200 g moučkového cukru
1/2 litru šlehačky nebo 10 % smetany
1/2 lžičky skořice
1 lžička kakaa
2 lžíce rumu
1 lžíce marmelády

Povidlová náplň
švestková, jablečná nebo hrušková povidla
2 lžíce rumu

Naše tipy:

  • Náplně by neměly být moc řídké, aby během pečení z těsta netekly. Tvarohovou náplň a světlá povidla zahušťujeme vanilkovým pudingovým práškem, tmavá povidla pak čokoládovým pudingem.
  • Chceme-li mít (velké) koláče jemnější, tak potřeme těsto lehce tvarohem ještě před zdobením všemi náplněmi. Kolem rantlíku dáváme nejprve takové náplně, které zpravidla netečou (ořechová nebo maková). Teprve potom použijeme ty řidší.
  • Na Domažlicku polévají hospodyňky upečené teplé koláče zkyslou šlehačkou, ušlehanou s cukrem. Těsto pak zvláční a je velmi lahodné i několik dnů.

Kynuté těsto na ovocný koláč (množství na 1 plech)
250 - 300 g polohrubé mouky
2 žloutky
15 g droždí (menší polovina kostičky)
1 lžíce moučkového cukru
2 lžíce oleje
1,2 dcl mléka
1,5 lžíce rumu
sůl a citrónová kůra

Drobenka (množství na 2 plechy)
250 g másla
250 g hrubé mouky
250 g moučkového cukru

Naše tipy:

  • Drobenku, kterou nespotřebujeme, můžeme zamrazit a použít při dalším pečení.
  • Ovoce můžeme použít čerstvé i mražené. Nutno pamatovat na to, že mražené ovoce zadržuje množství vody, která se pečením uvolní a těsto zmokvá. Je třeba pak koláč péci delší dobu při nižší teplotě, než při použití čerstvého ovoce.
  • Koláče jsou vynikající spíše z kyselejšího ovoce (meruňky, švestky, rebarbora….), ale bezkonkurenční jsou borůvkové.
  • Tyto a další recepty najdete v naší rubrice Recepty.

V příštím díle se podíváme na koláče třené a také lité.

Text a foto: Světla Vitáková, Profimedia.cz