Opět platí: Pozor na teplotu ingrediencí

Stejně tak jako na kynuté koláče si musíme připravit suroviny předem, aby se jejich teplota vyrovnala. Suroviny zpracujeme podle návodů, tak jak vyžaduje recept. U bublaniny smícháme opět nejprve všechny sypké suroviny a teprve poté přidáme vajíčka, olej a mléko. Lité koláče jsou řídké a nejsnadněji se propracovávají ručním šlehačem, nejlépe elektrickým. Těsto lijeme zpravidla na hlubší plech s rantlem, aby koláč, který pečením nabude, nepřetekl.

Bublanina

2 hrnky polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
1 hrnek cukru (krupice)
1/2 hrnku oleje
1/2 hrnku kefíru (acidofilního mléka, podmáslí nebo čerstvého mléka)
4 žloutky a z bílků sníh

Tip: Všechny suroviny ušleháme elektrickým šlehačem a nakonec lehce vmícháme sníh z bílků. Aby se ovoce nepropadlo na dno plechu, lze jej ještě vlhké (po umytí) poprášit moukou a teprve poté vyskládat do těsta.

Nejprve smícháme všechny sypké ingredience, pak přidáme vajíčka a další. Klikněte pro větší obrázek!  Vše pečlivě promícháme. Klikněte pro větší obrázek!

Těsto pak rovnoměrně rozprostřeme na plech vyložený papírem na pečení. Klikněte pro větší obrázek!  Osadíme libovolným ovocem a dáme péct. Klikněte pro větší obrázek!

 Že je bublanina hotová zjistíme i tak, že do ni píchneme špejlí. Pokud na špejli těsto nezůstane, je hotovo. Kklikněte pro větší obrázek!  Zbývá bublaninu posypat cukrem a pochutnat si na ní. Klikněte pro větší obrázek!

Pudingový koláč
2 pudingové prášky
1 litr mléka
3 lžíce cukru
3 krémové kysané smetany (tučné, nikdy ne light)
mletá skořice
3 vanilkové cukry
20 dekagramů cukru
4 vajíčka celá
100 ml oleje (vše ušlehat dohromady a přidat)
20 dekagramů hladké mouky
1 prášek do pečiva

Jdeme na to!

U pudingového koláče vyžaduje recept svůj postup. Nejprve se ušlehá olej s cukrem a vajíčky a do ušlehané směsi se přidá mouka s kypřícím práškem. Těsto se nalije na hlubší plech vyložený pečícím papírem. Dále si uvaříme sladký puding z 1 litru mléka a ještě horký jej nalijeme na syrové těsto. Pečeme v předehřáté troubě na 170 oC asi 15 - 20 minut. Po vyjmutí z trouby necháme lehce vychladnout a ještě na teplý moučník natřeme kysanou smetanu, do které jsme předem zamíchali vanilkový cukr. Na rozetřenou smetanu pak stejnoměrně rozprášíme mletou skořici. Moučník necháme vychladnout, nejlépe v lednici, aby šel dobře krájet.

Tip: Na posypání skořicí nepoužíváme skořicový cukr nebo vanilkový cukr, smíchaný se skořicí. Cukr způsobí, že povrch zmokvá. Nejlépe je osladit vanilkovým cukrem kysanou smetanu a tu pak nanést na moučník. Pak už stačí jen čistá mletá skořice.

Nejprve si připravíme všechny ingredience. Klikněte pro větší obrázek!  Když máme těsto hotové, nalijeme ho do hlubšího plechu. Klikněte pro větší obrázek!

Uvaříme puding a ještě horký ho nalijeme na těsto. Klikněte pro větší obrázek!  Připravený koláč dáme do předehřáté trouby. Klikněte pro větší obrázek!

Pečeme 15 až 20 minut. Klikněte pro větší obrázek!  Během pečení pro jistotu koláč kontrolujeme pohledem. Klikněte pro větší obrázek!

Po upečení je na koláči tenká kůrčička. Klikněte pro větší obrázek!  Teplý koláč natřeme kysanou smetanou. Klikněte pro větší obrázek!

Pak posypeme mletou skořicí a dáme vychladnout. Klikněte pro větší obrázek!  Zbývá nakrájet a ochutnat! Klikněte pro větší obrázek!

Příště si povíme něco o lineckém a slaném koláči.

Text a foto: Světla Vitáková, Profimedia.cz