Linecké těsto základní: (dávka na střední kulatou formu)

300 g hladké mouky
100 g cukru
150 g tuku
1 vajíčko
2 lžíce mléka

Toto základní těsto je velmi jednoduché a také levné. Pokud chcete udělat náročnější a dražší variantu, zkuste PRAVÉ linecké těsto.

Linecké těsto pravé
250 g mouky
150 g moučkového cukru
100 g strouhaných pražených lístkových oříšků
1 vajíčko
1 prášek do pečiva
vanilkový cukr, skořice, hřebíček (mletý)

 

Mřížkový koláč

Z potřebných surovin vypracujeme těsto. Klikněte pro větší obrázek!  Těsto necháme v chladničce půl hodiny vychladnout. Klikněte pro větší obrázek!

Hlubší plech vymastíme a dvě třetiny těsta na něj rozprostřeme. Klikněte pro větší obrázek!  Jako náplň používáme tvaroh v kombinaci s ovocem, stačí ale i marmeláda. Na povrch koláče se uděláme ozdobnou mřížku – ze zbylého těsta se udělají válečky, které se kladou na křížem přes sebe. Klikněte pro větší obrázek!

Pečeme v troubě vyhřáté na 170 °C zhruba 20 minut. Klikněte pro větší obrázek!  Vychladlé nakrájíme.Klikněte pro větší obrázek!

Podáváme posypané moučkovým cukrem. Klikněte pro větší obrázek!

Pokud chcete rodinu překvapit luxusnější variantou lineckého koláče, vyzkoušejte Hraběnčiny řezy.

Hraběnčiny řezy
1 Hera
400 g hladké mouky
250 g cukru
3 žloutky
1 prášek do pečiva
Náplň:
10 strouhaných jablek (bez slupky)
sníh z bílků
sekané ořechy, rozinky, skořice, cukr

Z mouky, hery, cukru, žloutků a prášku do pečiva vypracujeme hladké těsto. Klikněte pro větší obrázek!  Dvě třetiny těsta dáme na půl hodiny odležet do chladničky. Ze zbývající třetiny těsta uděláme placku a dáme ji na stejnou dobu do mrazáku. Klikněte pro větší obrázek!

Hlubší plech vymastíme olejem a těsto z chladničky na něj rozprostřeme. Klikněte pro větší obrázek!  Jablka nastrouháme a vymačkáme z nich přebytečnou vodu. V rovnoměrné vrstvě je rozprostřeme na těsto. Klikněte pro větší obrázek!

Jablka posypeme cukrem a skořicí, sekanými ořechy a rozinkami. Klikněte pro větší obrázek!  Z bílků ušleháme sníh a potřeme jím jablka. Klikněte pro větší obrázek!

Na hrubém struhadle nastrouháme lehce promrzlou zbylou třetinu těsta. Klikněte pro větší obrázek!  Troubu vyhřejeme na 170 oC, koláč do ní vložíme a pečeme cca 20 - 25 minut. Klikněte pro větší obrázek!

Vychladlý moučník postříkáme rozpuštěnou čokoládou na vaření nebo čokoládovou polevou. Klikněte pro větší obrázek!  Koláč podáváme nakrájený na kousky, můžeme ještě dozdobit šlehačkou. Klikněte pro větší obrázek!

A příště si posvítíme na slané koláče!

Text a foto: Světla Vitáková, Profimedia.cz