Co to vlastně je cheesecake?

Největší oblibu si získal jahodový chceesecake. Klikněte za větší obrázek!Jedná se o sytý dezert, tvořený z několika vrstev. Na spodu koláče najdeme tzv. krustu, vyrobenou většinou z rozemletých sušenek a másla. Na ní je krém vyrobený ze směsi sýra, vajíček a cukru. Navrch se někdy dává ještě poleva vyrobená ze želé nebo obyčejné šlehačky. Cheesecake se originálně vyrábí ze sýru, jehož domovinou je americký stát Philadelphie. „Philadelphia“ nebo také „phili“ je bílý krém, který se chuťově blíží směsi kysané smetany s lučinou. Výrobce uvedl na obalu tohoto sýru vůbec první recept na cheesecake, který se záhy stal světovým fenoménem. Odborníci přirovnávají jeho oblibu, ale i některé fáze přípravy k italskému dezertu zvanému tiramisu. Cheesecake je totiž také možno vyrábět z italského mascarpone.

Receptů je mnoho

O několik desítek let později už existovala řada receptů na výrobu krusty, tedy základu dortu. Vyráběla se z obyčejných, ale i kakaových, grahamových, bezlepkových a jiných sušenek. V Itálii začali dělat cheesecake podle svého – bez krusty a ze sýra ricotta. Cheesecake pocházející z Londýna se zase vyznačuje polevou ze zakysané smetany. Na Balkáně naopak přidávají do krusty směs medu s vlašskými ořechy. Naše hospodyňky si zatím nejvíce oblíbily formu newyorskou, která obsahuje našlehané bílky. Podle vlastního gusta si můžeme připravit cheesecake citrónový, čokoládový, vanilkový, borůvkový nebo jahodový.

Variant tohoto dortu je mnoho, všechny jsou ale vynikající. Klikněte za větší obrázek!Jak na krustu?

Základ tvoří rozdrobené nebo rozmačkané sušenky v poměru 2:1 k rozpuštěnému máslu (zhruba 200 g: 100 g). Přidáme ještě špetku skořice a vanilkového cukru. Fantazii se při výběru vhodných sušenek meze nekladou. České hospodyňky obvykle využívají sušenky Derby nebo Bebe Dobré ráno. Jako základ lze ale použít i rozdrobené grahamové chlebíčky, smíchané s trochou cukru. Takto připravená hmota se rozloží do předem připravené dortové formy.

Hlavní je náplň!

Na náplň do běžné dortové formy postačí asi čtyři vejce, dva balíčky vanilkového cukru a krupicový cukr dle chuti – asi tak 170 g. Poté přidáme do hmoty složku sýrovou. Můžeme se buď poohlédnout po pravé Philadelphii, ale nahradit ji může i žervé, tučný tvaroh nebo nezaměnitelná chuť české Lučiny. Ale pozor! Nejsou vhodné odtučněné výrobky! Směs vlijeme na připravenou krustu a asi hodinku pečeme.

Na krustu se často používají čokoládové sušenky. Klikněte za větší obrázek!Dort se musí ozdobit!

Cheesecake už můžeme jenom dozdobit jahodou, mátou nebo natenko nakrájenými kolečky limetky či citronu. Můžeme ale připravit ještě polevu buď z průhledného želé, nebo zakysané smetany. Zakysanou smetanu smícháme s vanilkovým cukrem, můžeme přidat ještě trochu limetkové šťávy, nalijeme na dort a necháme ještě několik minut péct. Dobrou chuť!

Text: Zuzana Veselá

Foto: www.newchoicefundraising.com; www.ilovefundraising.com; www.myrecipes.com; www.profimedia.cz