Císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sisi byla velikou osobností. Byla i velmi kontroverzní. Na mnoha místech Evropy zanechala spoustu stop, protože hodně cestovala. Její život provázejí nejrůznější mýty, pověsti a pomluvy. Někdy se o ní říká, že to byla první skutečně důsledná anorektička. Jiní správci jejího odkazu tvrdí, že měla jídlo ráda a byla dokonce pravidelnou zákaznicí vyhlášené Demelovy cukrárny ve Vídni.


Sacher dort

Císařovna měla ráda Sacher dort a fialkové bonbony. První Sacher dort vznikl ve stresu a téměř v panice. Bylo to v roce 1832, když byl mladičký učeň Franz Sacher vyzván, aby urychleně připravil nějaký zákusek pro prince Metternicha, respektive pro jeho hosty. Toho roku bylo císařovně teprve pět let. Sacher dort je opravdu výjimečná kreace. Jeho kouzlo tkví v dokonalém provedení na pohled velmi jednoduchého dortu. Vláčné hnědé těsto musí být jen velmi jemně spojeno meruňkovou marmeládou a poleva, která celý korpus objímá, musí mít naprosto přesnou konzistenci – nesmí se ani patlat, ani praskat. Ten opravdový recept je tajný.


A fialky do Demela

I pro další oblíbenou sladkost, fialkové bonbony, si císařovna chodila do Demelovy cukrárny. Vyrábějí se tu dodnes – temné kvítky glazované cukrem, všechno je autentické, včetně krabičky v rokokovém stylu. Proslulá cukrárna a kavárna, která sídlí ve Vídni na Uhelném trhu, ostatně také podává Sacher dort. K tomu se samozřejmě pije vídeňská káva. I když dnes žijeme ve zcela kosmopolitním světě, vídeňské kavárny si pořád uchovávají svou neopakovatelnou atmosféru luxusních doupátek. Šlehačka na šálcích kávy připomíná nadýchanou plesovou róbu císařovny...


Co víme o Sisi

Přiznejme si, že většina z nás ví o císařovně jen to, že měla extrémně útlý pas. Při jarní návštěvě Vídně se můžeme podívat i do Hofburgu, kde jsou nyní zpřístupněny některé místnosti císařských apartmánů. Za pozornost jistě stojí císařovnina ložnice a koupelna, ale ve Velkém předpokoji se budeme moci seznámit s jejími třemi sourozenci. Komnata pro císařskou gardu, známá pod označením Trabantenstube, zase po prázdninách přestaví její děti.

 

Recept: Vídeňské hovězí rolády neboli španělské ptáčky

Připravte si: 6 roštěnky (cca 180 g), 2 ½ lžíce dijonské hořčice, 3 silné plátky špeku (10 dkg), , Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více... Autor: Jana Vlková | Fotografie: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H.