Léčivé účinky citrónu

Toto ovoce je bohatým zdrojem látek posilujících imunitu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránících některým buněčným změnám vedoucích například k rakovině. Vitamin C je silným antioxidantem, snižuje hladinu volných radikálů a pomáhá i posilovat srdíčko. Vědecké studie potvrdily, že nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje riziko srdečních komplikací, například infarktu.

Organismus rovněž používá vitamin C k posílení obranyschopnosti a tvorbě kolagenu, látky, která se podílí na stavbě pojivové tkáně a pomáhá při hojení nejrůznějších poranění. Vitamin C obsažený v tomto ovoci také snižuje hladinu histaminu, látky, která způsobuje slzení očí a ucpávání nosu. Citróny obsahují kyselinu citrónovou, sloučeninu snižující vylučování vápníku. Dva a půl litru vody s příměsí šťávy z jednoho většího citrónu zajistí stejný účinek jako citrátové léky. Citróny rovněž pomáhají odkyselovat organismus.


Užitečná je i chemicky neošetřená kůra

Vnitřní citrónová kůra (albeno) je bohatá na rostlinný antioxidant citrín, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. V kůře je také obsažena látka limonen, ta vykazuje působení proti růstu nádorů. Vědci se zaměřili především na výzkum využití limonenu při prevenci a léčbě nádorových onemocnění, zejména prsu. Zjistili, že tato látka výrazně potlačuje růst nádorů. Zajímavé bylo i zjištění, že v organismu vyvolává rozpad estrogenu na slabší formu. Zvýšená hladina tohoto hormonu je spojována s vyšším ohrožením rakovinou prsu. Limonen rovněž posiluje jaterní činnost.

Osvědčené citrónové recepty

Ranní nápoj

Tímto prohřívacím, očistným nápojem můžeme začínat každý den.
Potřebujeme: 2 dl vroucí vody, 1 lžičku citrónové šťávy
Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme nalačno.

Citrónová šťáva na překyselený žaludek

Při překyseleném žaludku užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku čerstvé citrónové šťávy.

Očistná citrónová kúra

Tato kúra je výborným přírodním prostředkem na vyčištění organismu.
Potřebujeme: 3 dl čisté neperlivé vody a 1 lžíci čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě).
Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme 3x denně po douškách po dobu 14 dní.

Hubněme pomocí citrónů

Účinné obsahové látky tohoto plodu urychlují metabolismus bílkovin a pomáhají tak při snižování tělesné hmotnosti. Po dobu 6-8 týdnů popíjíme 3x denně půl litru vlažné vody s přídavkem 3 lžic čerstvé citrónové šťávy. Úspěch je zaručen!

Lék na bolesti v krku

Při bolavém, podrážděném krku a kašli si můžeme pomoci tímto prostředkem.
Potřebujeme: 1 lžíci kvalitního tekutého medu, půl lžičky čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v bio kvalitě)
Postup: Med a citrónovou šťávu dobře promícháme a pomalinku cucáme v ústech. Tento přírodní prostředek nás účinně zbaví bolesti v krku.

Citrónová šťáva dezinfikuje ústní dutinu

Citrónová šťáva je rovněž výborným prostředkem při zánětech dutiny ústní, například dásní či při aftech. Čerstvou šťávou si po dobu pěti dní několikrát denně vyplachujeme ústa.

 


 Autor: Simona Procházková DiS. | Fotografie: Simona Procházková DiS., www.isifa.com