Co jen tomu našemu malému špuntovi dnes dám? Pokud si také kladete tuto otázku, určitě nejste sami. A zároveň přibývá i všetečných otázek, týkajících se správného jídelníčku. Jak přesně by měl vypadat, ukazují tabulky nutričních terapeutů, které přesně udávají počet vitamínů a různých minerálních látek, které by dítko v určitém věku mělo denně přijímat. Jenže, jak se v tomto labyrintu čísel vyznat? A upřímně, který rodič má čas se tím prokousávat?


Každý mrňous to má jinak

„K zajištění plnohodnotné a vyvážené stravy batolat je nutné znát a umět aplikovat základní zásady zdravé výživy. Nemá ale smysl přehnaně vážit, odměřovat a počítat na základě tabulkových doporučení. Základem je důvěra a otevřená komunikace s pediatrem. Vždy je nutné veškeré získané informace rozumně aplikovat v souladu s individuálními potřebami konkrétního dítěte,“ říká MUDr. Pavel Frühauf z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN Praha.


Pomoc na internetu

Jenže, jak už to bývá – pediatr často nemá dostatek času na dlouhé konzultace. A rodič tak na výživu děťátka zůstává sám. Někteří tátové a mámy se rozhodnou kupovat příkrmy od renomovaných výrobců s pocitem jistoty, že skleničky podléhají přísným normám a jsou tak pro jejich miminko dobrou volbou. Jiní zkouší své štěstí doma a opájí se představou, že jejich jídlo je čerstvé a vařené s láskou...

Ať už jste si vybrali jakoukoliv cestu, pomoci vám může nová internetová aplikace, kterou na svých stránkách zprovoznil jeden z největších výrobců kojenecké výživy Aplikaci Hami jídelníček najdete zde. Najdete tam vzorové jídelníčky pro batolata od 6 do 36 měsíců, vč. spousty rad a tipů na stolování, zavádění příkrmů apod. Největším benefitem pro rodiče je, že jsou jídelníčky garantované dětskými nutričními terapeutkami z Poradenského centra Výživa dětí a jsou dělané tak, že rodiče nenutí přesně vážit a odměřovat. Hlavním cílem je naopak rodiče inspirovat a podpořit je ve vytváření vlastních jídelníčků v souladu se zásadami zdravé výživy.

 


Varovné signály těla

Dětský jídelníček byste určitě neměli brát na lehkou váhu. „V batolecím věku totiž dochází k prudkému růstu a vývoje dětského organismu, proto je dostatečný přísun všech živin zásadní pro zdraví dítěte. Jestliže se kvalita jídelníčku podceňuje, mohou se objevit zdravotní komplikace jako je např. neprospívání, zácpa a mnohá další.“ Varuje lékař Frühauf.


Základ na celý život

Mnozí rodiče si neuvědomují, že právě v tomto věku se začínají utvářet stravovací návyky, které budou ovlivňovat jídelníček jejich dítěte i v pozdějším věku. Lékaři a nutriční terapeuté upozorňují, že pokud si dítě osvojí špatné stravovací návyky, v dospělosti mu hrozí různé zdravotní komplikace – jako jsou kardiovaskulární nemoci, cukrovka, nadváha či obezita.

A co dnes svému miláčkovi uvaříte? Zkuste třeba tuto mňamku...

 

Recept: Zeleninová polévka s kuskusem

Připravte si: 1 celé kuře, sůl, stroužky česneku, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.cz
 Autor: Vanda Novotná | Fotografie: Isifa.com