Je to jeden z největších rodičovských hororů... Uvaříte dítěti baštu, dokonce použijete i jeho nejoblíbenější ingredience, hezky mu jídlo naservírujete a čekáte, až si pěkně dá do nosu. Jenže váš malý strávník se ošívá jako sto čertů... Místo toho, aby do sebe pumpoval novou energii, ňimrá se v jídle vidličkou a tváří se odmítavě. Co teď?


Nechutenství nebo vybíravost?

Jsou chvíle, kdy nepomůžou žádné hry na krále a šašky, výhružky ani šustění pytlíku s bonbóny coby motivační odměnou. Jsou chvíle, kdy jsme zoufalí a nevíme, jak dál. Co s tím dítětem je, že vůbec nejí. Vždyť to jídlo je tak dobré! „Důležité je rozeznat, zda se jedná o skutečné nechutenství, které doprovází odpor k jídlu, pocity na zvracení nebo dokonce i zvracení samotné, nebo o vybíravost. V prvním případě se může jednat o příznak nemoci, a proto je nutné navštívit s dítětem pediatra. Pokud jde ale o vybíravost, můžeme s ní pracovat,“ říká nutriční terapeutka Hanka Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.


Předškoláci jedí méně

Podle odbornice na výživu se vybíravost či lehčí forma nechutenství často objevuje u dětí kolem třetího roku života. Malí strávníci se jídla dobrovolně vzdávají, nebo dokonce i odmítají nabízené pokrmy ochutnat. „Děti od prvního roku života do šesti let procházejí velice dramatickým rozvojem dovedností. Vyvíjí se jejich sociální vztahy, učí se mluvit, chodit, běhat... Protože je růst v předškolním věku pomalejší, snižuje se i jejich chuť k jídlu,“ vysvětluje Hanka Knížková a pokračuje: „Rodiče si často stěžují, že dítě odmítá oblíbené jídlo nebo jindy po řadu dní dává přednost pouze jednomu pokrmu. I když je to náročné, měli bychom dbát na to, aby náš potomek jedl pravidelně v rozmezí 2,5–3 hodin.“


Dbejte na to, ať nejedí unavené

Což o to, jako rodiče se určitě snažíte, aby vaše ratolest dobře a vydatně papala. Jenže ne všechny snahy se setkají s kladnou odezvou. Přesto byste však neměli polevit a nadále dítěti nabízet rozmanitá jídla různých chutí, vůní, konzistencí a barev. „Pro děti je rovněž důležité emociální prostředí, ve kterém se stravují. Malý strávníci nejedí dobře, pokud jsou unavení. Mírná aktivita nebo odpočinek bezprostředně před jídlem navozují správnou atmosféru na požití jídla. Také tělesná aktivita a dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu přispívají k dobré chuti k jídlu,“ radí nutriční terapeutka.


Obrňte se trpělivostí – bude lépe!

Velikost dětské porce by měla být úměrná věku, zdravotnímu stavu a fyzické aktivitě každého dítěte. Jiný přísun energie by měl mít chlapec, který celé dny vysedává u svého PC, a jiný malý sportovec. Při nabízení pokrmů buďte trpěliví. Odborníci totiž tvrdí, že dítě okusí jídlo až desetkrát, než si ho oblíbí a zařadí do svého jídelníčku.

 


Co by mělo být tabu

Nutit vašeho synka nebo dceru k jídlu pod pohrůžkou fyzických trestů není zrovna košer. Výsledkem tohoto snažení bude jedině strach a negativní pocity, se kterými si strávník své jídlo spojí. Ani osvědčený rodičovský tah „když se najíš, dostaneš něco dobrého“ není podle nutriční terapeutky Knížkové zrovna nejlepším řešením.

„Pozor bychom si měli dát i na to, aby se dítě na jídlo soustředilo a jedlo v klidném prostředí. Není dobré odvádět jeho pozornost od jídla například puštěnou televizí. Ideální je, když se alespoň jednou denně rodina stravuje společně. Všichni by měli mít stejné jídlo. Děti se učí také napodobováním, a proto není dobrým vzorem například maminka, která drží dietu, nebo tatínek, který se ošívá nad zeleninovým pokrmem.“


Dětské chutě se mění

„Chutě dětí se mění, a proto počítejte s tím, že strávníkova sympatie k jednotlivým potravinám projde několika změnami. Důležitá však je vaše důslednost. Když například řeknete: „Pokud to nesníš, už nic jiného nedostaneš,“ musíte své slovo dodržet. Také se pokuste potraviny, které vaše dítě nejí, zamaskovat do jiných pokrmů. Třeba kapustu můžete nakrájet do karbanátků.“ doporučuje Knížková. Dobré je také pokusit se podpořit v dětském jídelníčku hravost, aby jídlo strávníka bavilo. Variantou mohou být například tyto ovocné špízy...

 

Recept: Ovocné špízy

Připravte si: ananas, jahody, jablka, hroznové víno, meloun, kivi, pomeranč, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

A co vy, také máte problémy s výživou dětí? Diskutujte na našem fóru Vaření a stolování.

 

Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.czAutor: Vanda Novotná | Fotografie: www.isifa.com