Nová jídla dávejte po troškách

Hned na začátku je nutné zmínit, že váš úkol nebude lehký, nicméně nevzdávejte to! Odborníci totiž tvrdí, že děti by měly mít co nejpestřejší jídelníček, aby se naučily vnímat co nejvíce chutí a vůní. Proto zásobujte svého „drobečka“ různými typy jídel a potravin, aby si udělal přehled. A teď pozor: Určitě mu na talíř nedávejte kopce jídla! Při servírování novinky se omezte jen na malou porci. Dítě bude mít pocit, že pouze ochutnává a není do ničeho tlačené.

 

Do ničeho ho nenuťte

„Když to jídlo nesníš, nebudeš se dívat na pohádku“ nebo „Pít dostaneš až po jídle“ - takové a podobné příkazy jsou typickým znakem rodiče, který používá pohrůžky, aby svého potomka vycepoval k jídelním výkonům. Jenže u hubeňoura, který nechce jíst vůbec, takové hrozby neplatí. Spíše naopak – vzbuzuje to v něm odpor k jídlu. Snažte se proto dítě pozitivně motivovat a vytrvale mu nabízejte další spektrum chutí. A nezoufejte, dětský gurmánský vkus se s přibývajícími týdny či měsíci různí. To, co třeba váš „miláček“ před týdnem odmítal, si teď zamiluje.

 

Buďte mu příkladem

Vždyť to znáte – malé děti napodobují chování dospělých. A vy z toho teď můžete těžit. Snažte se být svému potomkovi vzorem. Pokud chcete, aby jedl zdravě, i vy jezte zdravě. Poučte svého manžela a ostatní členy rodiny, aby si jakékoliv negativní komentáře na adresu jídla nechali pro sebe. Dítko vás totiž bude dříve či později kopírovat.

 

 

Dejte „špuntovi“ na výběr

„Chceš pomerančový džus, nebo ananasový?“ nebo „Chceš chleba se šunkou, nebo sýrem“? Když dáte svému dítku na výběr, naučíte ho, aby se rozhodovalo a říkalo konkrétní názor. Navíc je tu velká šance, že řekne jedno, nebo druhé jídlo a vy se vyhnete celkovému odmítnutí. Podle volby dítěte zároveň zjistíte, jaká potravina mu více chutná.

 

Mějte po ruce ovoce a zeleninu

Když domů přiběhne hladové dítě, většinou popadne první věc k jídlu, kterou uvidí. Snažte se proto, aby ovoce a zelenina vždy byly na nějakém strategickém místě – třeba v míse na kuchyňské lince nebo v ledničce na příčkách, kam malý hladovec dosáhne. Pokud mu to chcete obzvláště usnadnit, můžete mít v ledničce připravený ovocný salát nebo nakrájenou zeleninu.

 

Udělejte z jídla umělecké dílo

Mrňousové jsou velmi kreativní. Proto je zapojte do příprav jídel. Vytvořte spolu třeba obložené chleby a nechte malé strávníky, aby je ozdobili. Zelenina je pro tyto účely naprosto ideální, protože je barevná a jednoduše se s ní pracuje. Děti ke společně vytvořeným jídlům mají úplně jiný vztah a rádi si své „dílo“ sní.

 

Přidávejte ovoce a zeleninu do oblíbených jídel

Každý malý strávník má svou chuťovou hitparádu jídel. Zjistěte, které z pokrmů zaujímají ty nejvyšší příčky a při jejich přípravě do nich zakomponujte trochu ovoce nebo zeleniny. Do sendvičů přidejte čerstvý salát, kousky okurky. Sýrovou pizzu zase ozdobte proužky červené papriky... Inspirací může být i tato mňamka:

 

Recept: Tvarohová pěna

Připravte si: 500 g měkkého tvarohu, 50 ml mléka, 150 g čerstvého ovoce, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 


 Autor: Vanda Novotná, Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.cz. | Fotografie: www.isifa.com