Přihlaste fotku svého mazlíčka do soutěže na www.mazlicekroku.nationalgeographic.cz a vyhrajte produkty do domácnosti v hodnotě 20 000 Kč – podrobnosti o pravidlech se dočtete pod receptem na psí večeři.

Granule, nebo vaření?

Při debatách o psí výživě vždy vyvstane otázka: Máme pro ně vařit, a pokud ano, co? Nebo jsou granule to nejlepší, co jim dopřát? Granule nebo psí konzervy jsou zdaleka nejpohodlnější variantou. Deklarují vyvážené výživové hodnoty a jejich cena je odstupňována podle možných investic majitele.
Období, kdy jsou granule bezpodmínečně nutné, je štěněčí věk. Psi v období růstu mají specifické požadavky na výživu a v kvalitních štěněčích granulích skutečně dostanou všechno potřebné. Vařenou stravu by měli pejsci dostávat, až když dospějí.

Co ANO

Porce by se měla skládat z jedné třetiny živočišných bílkovin, z jedné třetiny zeleniny a jedné třetiny v podobě přílohy. Přílohu i zeleninu stačí uvařit do změknutí a do chladnoucí směsi přimícháme syrové nebo vařené maso. Do hotového pokrmu můžeme nastrouhat též syrovou zeleninu, například mrkev nebo kedlubnu. Při výběru masa se nemusíme soustředit jen na svalovinu, ale skvělé a prospěšné jsou také vnitřnosti a různé chrupavky, ouška, nožičky a podobně. Vhodné je také tepelně upravené drůbeží či rybí maso. V obou případech však dáváme pozor na ostré kosti.

Pokud pejskovi podáváme jenom vařenou stravu, je vhodné občas ji doplnit souborem minerálních látek a vitaminů, které prodávají specializované prodejny pro zvířata.

Co NE

Nejhorší, co můžete pejskovi dát, je čokoláda. Už jedna tabulka čokolády může vašemu pejskovi způsobit zažívací obtíže, a dokonce nevratně poškodit játra. Zvláště pozor na čisté kakao a čokoládu na vaření! Do psího jídelníčku také nepatří brambory, které jsou pro nedostatek potřebných enzymů špatně stravitelné, nebo kravské mléko, které je tučné a může způsobit průjmy. Pokud je psovi podáváme, měli bychom je ředit vodou v poměru 1:1. Pokud dáváme psímu příteli zbytky od našeho stolu, rozhodně bychom měli ohlídat, aby jídla nebyla solená nebo kořeněná, dlouhodobě by to mohlo poškodit jeho ledviny.

Večeře pro pejska

Pupalková rýžová směs

Potřebjeme: 1 díl vařené rýže, 1 díl vařené zeleniny (mrkev, brokolice, petržel – je možné použít mražené polévkové směsi zeleniny),  1 díl vařených obraných kuřecích křídel (kůže necháme pejskovi jen část, protože je příliš tučná, větší kosti vyndáme a naopak všechny chrupavky dáme do směsi), pár kapek pupalkového oleje

Postup: Všechny ingredience smícháme a směs podáváme v množství adekvátním velikosti psa. Před podáváním necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Naopak pokud budeme podávat psovi jídlo, které jsme měli připravené v lednici, necháme je alespoň hodinu při pokojové teplotě nebo je mírně přihřejeme.

Tip pro dobré zažívání: Pro lepší chuť a přirozené živiny můžeme přidat místo pupalkového také lněný olej, trochu sušených mořských řas nebo i trošku čerstvých kvasnic.

 

Velká fotosoutěž Mazlíček roku 2012

Až bude váš mazlíček spokojený po dobrém jídle, vyfoťte ho a přihlaste do naší soutěže. A nemusí to být jen pes – soutěžit mohou i kočky, papoušci nebo třeba křečci. Je to tak jednoduché!

Soutěží se ve třech kategoriích:

  1. Mazlíček roku 2012 – tento titul získává mazlíček s nejvyšším počtem SMS hlasů a vyhrává produkty v hodnotě 16 500 Kč. Konkrétně se můžete těšit na skvělý žehlicí systém od společnosti Tefal. Tefal Pro Express Turbo v hodnotě 6 900 Kč, Tefal VitaCuisine v hodnotě 2600 Kč. Dále pak na pákový robot od společnosti Moulinex v hodnotě 5 000 Kč, domácí pekárnu od stejné společnosti v hodnotě 2 000 Kč.
  2. Mazlíček sympatie – tento titul získává mazlíček s nejvyšším počtem hlasů veřejnosti a vyhrává roční předplatné časopisů: National Geographic a Dům a zahrada. Dále se výherce může těšit na kávovar Dolce Gusto KRUPS v hodnotě 2000 Kč.
  3. Mazlíček eStránek – tento titul získává mazlíček, jehož majitel pro něj vytvoří nejzajímavější webové stránky na eStranky.cz. V této kategorii vybírá vítěze odborná porota ze společnosti Websitemaster a. s. – autor fotky, která získá titul Mazlíček eStránek, získává půlroční předplatné časopisu National Geographic a domácí pekárnu od společnosti Moulinex v hodnotě 2 000 Kč.

 

Zapojte se do soutěže na www.mazlicekroku.nationalgeographic.cz

Zároveň si můžete objednat nový speciál National Geographic za zvýhodněnou cenu přes SMS!
Objednejte si speciál National Geographic za zvýhodněnou cenu.
 

 

 Autor: PR článek | Fotografie: www.isifa.com