List a plod pepřovníku černého, z něhož získáváme oblíbené druhy koření. Klikněte pro větší obrázek!Kolik je druhů pepře?

Je známo téměř 1600 druhů pepře, jako koření se používá šest druhů. Nejčastěji se používá pepř černý, bílý a zelený, a to celý i mletý. Jednotlivé barevné varianty přitom pocházejí z jedné rostliny Piper nigrum (pepřovník černý), což je popínavý vytrvalý keř s tmavě zelenými listy a hrozny bílých květů, které po dozrání tvoří plod podobný červenému rybízu. Pepřovník rodí dvakrát až třikrát do roka.

Černý pepř – jak poznat kvalitu?

Pepř černý je v našich zeměpisných šířkách nejznámější. Získává se sklizní zrajících bobulí. Plody se pak skladují několik dní na hromadách, aby se zapařily. Nato se suší na slunci, dokud nejsou plody vrásčité a černohnědé. A jak poznáte kvalitní pepř? Kuličky by měly být velké a těžké. V případě mletého pepře proveďte malý test: trochu pepře nasypte do sklenice s vodou. Nechce-li prášek klesnout, je z nekvalitních malých a lehkých bobulí.

Černý a bílý pepř patří u nás mezi nejznámější. Pro milovníky originálních chutí se však nabízejí i další „druhy“ pepře. Klikněte pro větší obrázek!Pepř bílý a zelený

Bílý pepř je z celé palety zrn nejjemnější, s nejsilnější vůní a lahodnou chutí. Sklízí se plně vyzrálé, žlutočervené bobule, které se na přibližně na dobu jednoho týdne namáčejí do vody. Tak se postupně odstraní povrchové vrstvy, až je vidět hladké šedé jádro. Horké tropické slunce kuličky vybělí do známé smetanově bílé barvy. Další možností, jak získat bílý pepř, je strojovým oloupáním zrnek černého pepře. Zelený pepř se zase získává z nezralých, zelených bobulí, které se suší mrazem. Pak se nakládají do slaného či octového nálevu, aby si při následném sušení zachovaly barvu. Zelený pepř se u nás používá málo, ve světě je ale vysoce oblíbený pro svou výraznější a méně pálivou chuť.

Neznámé druhy

V Česku málo známý dlouhý pepř jsou přibližně 3 cm dlouhé klasy ve tvaru šišky, které při sušení dostávají světle hnědou barvu. Zajímavá je jeho vůně i fakt, že postrádá ostrost pepře černého. Je používán především v Indii a muslimských částech Afriky. Často se kombinuje s kardamomem, koriandrem a cuminem. Nejspíš jste se také již setkali s názvem cayenský pepř nebo růžový pepř. Ovšem pozor! O pravý pepř se ani v jednom z případů nejedná. Cayenský pepř jsou malé pálivé chilli papričky, český název pepř vznikl špatným překladem z angličtiny, kde pepper znamená jak pepř, tak i papriku. Taktéž růžový pepř pochází z jiné rostliny než z výše zmíněného pepřovníku. Má nasládlou chuť a v kuchyni se používá hlavně jako dekorace pro zajímavý kontrast ve směsi se zeleným, černým a bílým pepřem. V jídle může být ve větším množství i toxický.

Barevně kuličky pepře mohou být i pěknou dekorací v kuchyni! Klikněte pro větší obrázek!„Životopis“ pepře

Pepř pochází z monzunových pralesů jihovýchodní Indie, odkud se rozšířil do celého světa. Používali ho už staří Římané, nejvíce se rozšířil s rozkvětem mořeplavby v 15. a 16. století. Dnes se pěstuje zejména v oblasti jihovýchodní Asie a v Latinské Americe. Kuličky pepře obsahují látky, které mají blahodárné účinky na lidský organismus. Pepř podporuje trávení, kladně ovlivňuje metabolismus, pomáhá snižovat horečku, má mírné močopudné účinky a stimuluje činnost srdce a pohlavních orgánů. Dále také povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání, zmírňuje menstruační bolesti a v neposlední řadě působí jako afrodisiakum.

Text: Dana Truksová

Foto: www.naturedirect2u.com; www.dkimages.com; www.koreni.cz; www.profimedia.cz